reklama
 
 

Red Bull před Sáchirem vyhrožuje Renaultu. Má ale kam jít?

3. 4. 2014 6:00
Red Bull si stěžuje na špatné motory Renault. Pokud se Francouzi rychle nezlepší, začne hledat alternativu.

Sáchir - "Naše vozy jsou nejlepší, jen kdyby nám to nekazil ten motor od Renaultu," zní unisono z garáží Red Bullu po prvních dvou letošních Grand Prix formule 1.

Před nedělní Velkou cenu Bahrajnu spory mezi týmem z Milton Keynes a francouzskou automobilkou vygradovaly.

"Pokud se to během dvou tří měsíců radikálně nezlepší, začneme uvažovat o alternativě," řekl Helmut Marko, který má v rakouské stáji pozici jakési šedé eminence a lovce talentů.

To té doby se Red Bull musí v souboji s ostatními vyrovnat s deficitem výkonu 80 koní prostřednictvím jiných vylepšení vozu. A také věřit ve smůlu těch úplně v čele

"Do motoru ty koně prostě nepřidáte. Ale můžeme doufat v problémy mezi Rosbergem a Hamiltonem a předjet je," prozradil Marko týmovou strategii německému Bildu.

McLaren a Ferrari mají svoje týmy

Jenže "kam s ním"? Pokud by se Red Bull opravdu rozžehnal s motory Renault, moc dalších alternativ nezbývá. Momentálně vlastně jen dvě, ale ani v jednom případě by čtyřnásobný vítěz Poháru konstruktérů nebyl pro výrobce jedničkou.

Do formule 1 kromě Renaultu dodávají motory už jen Mercedes a Ferrari. A každý z nich má svoji stejnojmennou stáj, která je první na řadě při dodávce vylepšených dílů či aktualizace softwaru.

Navíc "béčko" Red Bull, Toro Rosso, právě letos opustilo italskou značku  a dalo přednost Renaultu. Zákaznické motory od Ferrari nejsou zrovna vstupenkou do světa vítězů. V celé 65leté historii formule 1 s nimi dokázal vyhrát pouze Sebastian Vettel v Toro Rossu v deštivé Velké ceně Itálie 2008.

Japonská cesta?

O Mercedesu se snad ani nemusíme bavit, to by bylo to samé, jako kdyby si do Maranella přijeli pánové od McLarenu. Proto se také britská stáj po ukončení kontraktu s Němci zaměří do Japonska, odkud po sedmi letech se do světa Velkých cen vrátí Honda.

To by mohla být cesta, jak vybřednout s potížemi s novým Renaultem. Jenže i tato varianta má svoje "ale". Zaprvé půjde zase o úplnou novinku, jejíž spolehlivost v úvodních závodech bude nejistá. A za druhé, roli tovární jedničky si včas zajistil McLaren, takže i zde by byl Red Bull jen "dalším do party".

Jak to tak vypadá, šampionům z posledních čtyř let nezbývá nic jiného, než doufat v rychlé vylepšení u Renaultu. Třeba už v Bahrajnu se dvojici Vettel - Ricciardo podaří porazit zatím nezdolatelné duo od Mercedesu.

Závodní víkend v Sáchiru začne v pátek dvěma tréninky. V sobotu je po třetím tréninku na programu kvalifikace. Samotná Velká cena Malajsie startuje v neděli v 17:00 hodin našeho času a můžete ji sledovat v našem online přenosu ZDE.

Program závodního víkendu VC Bahrajnu:

Den událost začátek
Pátek první trénink 13:00
Pátek druhý trénink 17:00
Sobota třetí trénink 14:00
Sobota kvalifikace 17:00
Neděle závod 17:00

Facebooková stránka autora: Radek Vičík - Aktuálně.cz

autor: Radek Vičík | 3. 4. 2014 6:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama