Šampion F1, královna volantu i česká naděje. Most čeká velká česká premiéra NASCAR

Radek Vičík Radek Vičík
28. 6. 2019 6:28
Poprvé v historii dostanou čeští motorističtí fanoušci šanci vidět na vlastní oči silná monstra NASCAR. Evropská série toho šampionátu o víkendu ovládne trať v Mostě.
Piloti NASCAR si už mostecký okruh vyzkoušeli při testech.
Piloti NASCAR si už mostecký okruh vyzkoušeli při testech. | Foto: Autodrom Most

I když nejde o nejmodernější specifikace zámořských speciálů, do kterých se kvůli zpevněné karoserii bez dveří musí nastupovat bočním okénkem, a nepojede se na oválu, okruhové představení vozů NASCAR nabídne dramatické závodění.

Na severočeskou trať se totiž vydají konstrukčně naprosto identické vozy s osmiválcovým motorem Chevrolet V8 o objemu 5,8 litru, výkonem 445 koňských sil a manuální převodovkou. Auta jsou vybavena karbonovými karoseriemi v provedení Chevrolet SS, Chevrolet Camaro a Ford Mustang.

Závodní auta jsou ale jen jedním z velkých lákadel. Výjimečná jsou i jména, která do nich usedají. Poprvé se v Mostě na trati objeví šampion formule 1, za tým Go Fas Racingt totiž letos nastupuje Jacques Villeneuve.

Na nové závodnické "náčiní" si 48letý Kanaďan zvykl docela rychle a  má na svém kontě už dvě třetí místa z italské Franciacorty. V průběžném pořadí patří  mistru světa F1 z roku 1997 šesté místo.

O poznání hůře si na evropské NASCARy zvyká o šest let starší Ellen Lohrová. Jediná žena, která kdy vyhrála závod DTM, dosáhla v šesti zatím odjetých jízdách zatím nejlépe 14. pozice.

Německá pilotka původně po sezoně  2016 ukončila kariéru. "Už jsem nechtěla závodit, ale z týmu Dexwet-df1 Racing  mě přesvědčili, ať se vrátím. Takový návrat je fyzická zátěž, ale moc si to užívám," uvedla Lohrová na předsezonním setkání s českými novináři v Mostě.

Domácí fanoušci mají také komu fandit. V NASCAR Whelen Euro Series závodí už pátým rokem Martin Doubek z Benátek u Litomyšle. Letošní sezona se ale zatím nevyvíjí podle jeho představ.

Ve Franciacortě při havárii utrpěl zranění a přišel tak o následující tři jízdy, navíc musel podstoupit operaci vykloubeného kolena. I přesto si byl minulý týden v Mostě zatrénovat.

Speciál českého pilota Martina Doubka v mosteckých boxech.
Speciál českého pilota Martina Doubka v mosteckých boxech. | Foto: Autodrom Most

"Noha se úspěšně hojí. Při tréninku v Mostě jsem používal speciální ortézu. Nebylo to ještě úplně ono, do závodu to však podle mě bude v pořádku. Pojedu na plný výkon," věří 25letý pilot.

NASCAR Whelen Euro Series je jedinou závodní sérii asociace National Association for Stock Car Auto Racing (NASCAR) mimo severoamerický kontinent.

V sobotu i v neděli dny budou v Mostě při historicky první zastávce seriálu na východě Evropy k vidění hned dvě bodované jízdy. V jednom voze se totiž střídají dva piloti. První skupina bojuje o body v hlavní kategorii Elite 1, druhá pak v gentlemanské třídě Elite 2. Součástí závodního víkendu OMV MaxxMotion NASCAR Show budou také souboje historických vozů a formulí.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy