Dění kolem covidu připravilo Zlatou přilbu o třetinu jezdců a většinu diváků

ČTK ČTK
2. 10. 2020 12:42
Plochodrážní Zlatou přilbu čeká v Pardubicích výjimečný ročník. Počet startujících v závodě proti běžnému rozpisu klesne o 12 jezdců a do hlediště smí jen 2000 fanoušků.

Jen těsně před začátkem nouzového stavu a zpřísněním opatření kvůli boji s koronavirem, které ochromí minimálně na dva týdny velké akce, se v neděli uskuteční 72. ročník Zlaté přilby.

Zdravotní krize a s ní spojená omezení ale dolehly i na nejstarší plochodrážní závod světa. Na svítkovském oválu v Pardubicích zasáhne tentokrát do bojů pouze 24 jezdců místo obvyklých 36. Vítěz posledních dvou ročníků Australan Jason Doyle ale nebude chybět.

Organizátoři se ocitli po kompletním přeskupení závodního kalendáře sezony kvůli koronavirové krizi v nelehké situaci. Závod, který se koná bez přerušení od roku 1961, ale chtěli uspořádat i přes mnohé překážky.

Jednou z nich je i skutečnost, že v pátek a v sobotu je v polské Toruni na programu poslední čtvrtý dvojzávod seriálu Grand Prix mistrovství světa. "Termínová kolize s finálovými závody polské ligy by byla pro náš závod daleko nepříznivější," uvedli organizátoři na webu.

"Závod budeme přes výrazně nepříznivé podmínky pořádat. Zvítězilo srdce nad rozumem. V minulosti konání Zlaté přilby zastavila pouze druhá světová válka a hospodářská krize padesátých let. Nechceme, aby se tradice přerušila, i když je tato skutečnost pro nás krajně nevhodná," uvedl tiskový mluvčí závodu Petr Moravec pro Pardubický deník a připomněl nutnost oželet tentokrát šanci závodit před nabitými tribunami, jak tomu bylo v posledních letech.

Na každý ze závodů víkendového programu může zavítat jen 2000 diváků. "Jedná se o drastické omezení, chtěli jsme, aby se diváci na stadion dostali (v hojném počtu), ale nic s tím neuděláme," podotkl Moravec.

"Vzhledem k omezením a menšímu příjmu z prodeje vstupenek jsme se rozhodli zúžit startovní pole na 24 jezdců. I tak se bude jednat o kvalitní podívanou," ujistil ředitel závodu Evžen Erban.

O završení vítězného hattricku se pokusí exmistr světa Doyle, jemuž se podařilo vyhrát loni i předloni. Cennou trofej v podobě zlaté přilby už mají z přihlášených jezdců ve sbírce i nejlepší český plochodrážník posledních let Václav Milík (2017), Chorvat Jurica Pavlic (2015) nebo Dán Hans Andersen (2008). Dokonce dvakrát si mohl vítěznou radost vychutnat Polák Rune Holta (2009 a 2011).

Vedle Doyla se představí i další účastník Grand Prix Slovinec Matej Žagar. České barvy budou spolu s Milíkem hájit Josef Franc, Jan Kvěch a Hynek Štichauer. Náhradníkem bude ostřílený veterán Jaroslav Petrák.

Unikátní trofej z ryzího stříbra pozlacenou několika gramy zlata zhotovil pro vítěze i tentokrát klenotník Pavel Lejhanec. "Jenom doufám, že vyhraje někdo jiný, než dvakrát za sebou Doyle. Na jeho menší hlavu totiž standardní rozměr přilby nepasuje," přál si s úsměvem Lejhanec.

Program pardubického plochodrážního víkendu zahájí již v pátek od 17 hodin závod mistrovství světa jezdců do 21 let, který zbyl v kalendáři jako jediný. V sobotu přijde na řadu od 14 hodin 46. ročník Zlaté stuhy juniorů. V neděli od 13 hodin začnou úvodní jízdy Zlaté přilby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy