První pražskou Grand Prix ovládl Zmarzlik, Milík skončil bez bodů

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 18. 9. 2020 22:24
Obhájce titulu Bartosz Zmarzlik vyhrál v pátek první z dvojice plochodrážních Grand Prix v Praze. Václavu Milíkovi závod nevyšel. Český závodník na divokou kartu nezískal ani bod a skončil tak i za náhradníkem Eduardem Krčmářem, jenž měl jeden bod.

Polský jezdec ve finále porazil druhého Tai Woffindena z Británie, jenž v Břevnově zvítězil v letech 2013 až 2015, a třetího Slováka Martina Vaculíka. Čtvrtý skončil Emil Sajfutdinov z Ruska, ten v Praze vyhrál před 11 lety.

Zmarzlik se v průběžném pořadí šampionátu vyšvihl do čela před švédského Fredrika Lindgrena, který vypadl v semifinále.

Milík ani v jedné z pěti rozjížděk základní části nedokázal dojet lépe než na čtvrtém místě. Krčmář ho porazil ve vzájemném souboji v první jízdě a dosáhl tak na jeden bod v průběžné tabulce seriálu. Milík zůstává zatím na nule. Bilanci si bude moci vylepšit hned v druhé Grand Prix České republiky, v níž bude opět držitelem divoké karty.

Stadion na Markétě je jediným místem mimo Polska, který hostí podniky zkrácené sezony světového šampionátu na krátké ploché dráze. Druhý pražský závod - a celkově šestý - se jede už v sobotu, seriál vyvrcholí začátkem října dvěma podniky v Toruni.

Grand Prix České republiky, závod MS na ploché dráze v Praze:

Finále: 1. Zmarzlik (Pol.), 2. Woffinden (Brit.), 3. Vaculík (SR), 4. Sajfutdinov (Rus.).

Další pořadí: 5. Lindgren (Švéd.), 6. Doyle (Austr.), 7. Laguta (Rus.), 8. Madsen (Dán.), …16. Krčmář 1 bod, 17. Milík, 18. Kvěch (všichni ČR) oba 0.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 8 závodů): 1. Zmarzlik 79, 2. Lindgren 78, 3. Woffinden 71, …18. Krčmář 1.

před 6 hodinami

MOV definitivně potvrdil, že biatlonistky dostanou bronz za štafetu v Soči 2014

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) definitivně potvrdil, že biatlonistky Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková dostanou po diskvalifikaci Ruska za doping dodatečně bronz ze štafety na ZOH v Soči 2014. Češky skončily v závodě při vítězství Ukrajiny čtvrté, na druhou pozici místo Rusek se posunou původně třetí Norky.

"Dnes jsme po dlouhém očekávání obdrželi dopis od Mezinárodního olympijského výboru, který potvrzuje, že české biatlonistky jsou třetí ve štafetě na hrách v Soči," uvedl v tiskové zprávě Českého olympijského výboru jeho sportovní ředitel Martin Doktor.

MOV o diskvalifikaci ruských biatlonistek ze štafety na 4×6 km rozhodl už v listopadu roku 2017, tehdy kvůli dopingu Jany Romanovové a Olgy Viluchinové. Ty se proti diskvalifikaci a doživotnímu distanci odvolaly ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne, jenž v září roku 2020 rozhodl v jejich prospěch, neboť o jejich zapojení do státem organizovaného dopingu nebyl dostatek důkazů. S odvoláním však neuspěla další členka štafety Olga Zajcevová, a proto dnes MOV změnu pořadí závodu definitivně potvrdil.