"Domácí" závod Salačovi nevyšel, přesto i na Sachsenringu dokázal bodovat

rav ČTK rav, ČTK
Aktualizováno 18. 6. 2023 14:50
Filipi Salačovi se na německém Sachsenringu nedařilo. Ve Velké ceně Německa třídy Moto2 obsadil 13. místo, což je letos jeho nejhorší výsledek. V této sezoně zatím ve všech závodech bodoval.

Při absenci Velké ceny České republiky je německá Grand Prix konaná v Sasku pro Salače prakticky domácím závodem. Vždyť na okruh je to od českých hranic jen něco přes hodinu autem.

Proto také 21letý závodník tento víkend přivezl výjimečný design helmy. Ale ani ten mu však k výjimečnému výkonu nepomohl.

Český jezdec si po startu z páté řady rázem mírně polepšil, ale cílovou čáru prvního kola proťal na 12. pozici. Kolem této pozice se pohyboval prakticky po celý závod. Nakonec skončil třináctý, což znamenalo zisk tří bodů. Celkem má na svém kontě 72 bodů a je pátý.

Jezdec stáje QJMotor Gresini se poprvé sezoně nevešel do elitní desítky. Nejhůř byl dosud devátý ve Španělsku, maximem pro něj byla stříbrná pozice z Francie.

"Po včerejším náročném dni mohu říci, že jsem se závodem spokojený, ale ne s výsledkem, který byl zatím nejhorší v sezoně. Dělal jsem, co jsem mohl, ale stejně jako v Mugellu jsme ztráceli při brzdění," uvedl Salač.

Závod ovládl Španěl Pedro Acosta před italským jezdcem Toni Arbolinem. Právě tito dva bojují o průběžné vedeni, Italův náskok se nyní ztenčil na 15 bodů. Třetí na Sachsenringu skončil Brit Jake Dixon.

V dramatickém závodě MotoGP dokázal Španěl Jorge Martin oplatiti lídru seriálu Francescovi Bagnaiou porážku ze sobotního sprintu. Také třetí muž v cíli, Johann Zarco, sedlal motocykl Ducati. Průběžné pořadí šampionátu vede stále Bagnaia se ziskem 160 bodů. Martín na něj na druhé příčce ztrácí 16 bodů, třetí je Ital Marco Bezzecchi se 126 body.

Do závodu po pádu v ranní zahřívací části nenastoupil šestinásobný mistr světa MotoGP Marc Marquez. Pro třicetiletého španělského jezdce to byl už pátý pád na letošní Velké ceně Německa, při kterém si zlomil palec na levé ruce.

Tovární jezdec Hondy poprvé spadl v pátečním tréninku, kdy navíc srazil i Zarca a motorkou rozpůlil stroj francouzského jezdce. Poté Španěl upadl hned třikrát v sobotní kvalifikaci.

Velká cena Německa, závod mistrovství světa silničních motocyklů na Sachsenringu:

Moto3: 1. Öncü (Tur./KTM) 33:10,531, 2. Sasaki (Jap./Husqvarna) -0,095, 3. Holgado -12,074, 4. Ortolá (oba Šp./KTM) -12,196, 5. Alonso (Kol./Gasgas) -17,158, 6. Masiá (Šp./Honda) -17,328.

Průběžné pořadí (po 7 z 20 závodů): 1. Holgado 125, 2. Masiá 84, 3. Ortolá 81, 4. Sasaki 79, 5. Öncü 78, 6. Moreira (Braz./KTM) 73.

Moto2: 1. Acosta (Šp./Kalex) 35:15,315, 2. Arbolino (It./Kalex) -2,730, 3. Dixon (Austr./Kalex) -2,825, 4. Chantra (Thaj./Kalex) -9,013, 5. López (Šp./Boscoscuro) -12,274, 6. González (Šp./Kalex) -13,540, …13. Salač (ČR/Kalex) -23,586.

Průběžné pořadí (po 7 z 20 závodů): 1. Arbolino 139, 2. Acosta 124, 3. López 82, 4. Dixon 79, 5. Salač 72, 6. Canet (Šp./Kalex) 65.

MotoGP - sprint: 1. Martín (Šp./Ducati) 20:21,871, 2. Bagnaia (It./Ducati) -2,468, 3. Miller (Austr./KTM) -3,287.

Hlavní závod: 1. Martín  40:52,449, 2. Bagnaia -0,064, 3. Zarco (Fr./Ducati) -7,013, 4. Bezzecchi -8,430, 5. Marini (oba It./Ducati) -11,679, 6. Miller -11,904.

Průběžné pořadí (po 7 z 20 závodů): 1. Bagnaia 160, 2. Martín 144, 3. Bezzecchi 126, 4. Zarco 109, 5. Binder (JAR/KTM) 96, 6. Marini 89.