"Drzé a hloupé." Podvod s chatbotem naštval Schumacherovu rodinu i německá média

Radek Vičík Radek Vičík
23. 4. 2023 17:02
Rodina Michaela Schumachera se potýká s pravděpodobně prvním velkým podvodem, v němž byla umělá inteligence ve sportu využita ke klamání čtenářů.
Titulní stránka časopisu Die Aktuelle s falešným rozvorem s Michaelem Schumacherem
Titulní stránka časopisu Die Aktuelle s falešným rozvorem s Michaelem Schumacherem | Foto: Die Aktuelle

Když se tento týden objevil na první stránce německého bulvárního týdeníku Die Aktuelle titulek "Michael Schumacher: první rozhovor!" a uvnitř obsáhlý rozhovor s pilotem formule 1, o jehož zdravotním stavu jinak jeho příbuzní celé roky od nešťastné nehody na lyžích mlží, byla z toho velká senzace.

54letý bývalý závodník přitom odpovídal i na otázky týkající se rodinného života po nehodě a jeho zdravotního stavu.

Bylo prolomeno mlčení?

Jak se německým novinářům podařilo k "Schumimu" dostat? To vrtalo hlavou asi každému, kdo viděl titulku magazínu. Vždyť se od poranění hlavy v prosinci 2013 neobjevil na veřejnosti a blízcí jej střeží jako zlatý poklad v bance.

"Žijeme spolu doma. Provádíme terapii. Děláme všechno pro to, aby se Michaelovi dařilo lépe, aby se cítil dobře a aby prostě cítil naši rodinu, naše pouto," řekla Schumacherova žena Corinna v dokumentu Netflixu z roku 2021. "Snažíme se pokračovat jako rodina, tak jak to Michael měl a stále má rád. A pokračujeme v našich životech." Víc se o zdraví bývalé hvězdy Benettonu, Ferrari i Mercedesu oficiálně netuší.

Ten, kdo se do nyní vydaného interview pozorně začetl, záhy pochopil, že všechno bylo jinak. Článek byl uvozen informací, že jako zdroj byly použity "webové stránky, kde můžete vést rozhovory se známými osobnostmi", a redakce jen nenápadně poznamenává, že "odpovědi poskytuje umělá inteligence".

Takový zásah do soukromí Němcova rodina nese hodně špatně a už chystá žalobu na vydavatele, jímž je mediální skupina Funke. Vydavateli zřejmě nepomůže ani malá noticka, že odpovědi "znějí skoro jako reálné", což měla být zřejmě klička předpovídající právní boj.

Umělá inteligence útočí

Podle doktorky Justin Jutteové, která působí jako odborná asistentka v oboru práva duševního vlastnictví na univerzitě v irském Dublinu, byl uplynulý měsíc v oblasti rozvoje umělé inteligence extrémní.

Schumacherův případ podle ní nespadá pod autorský zákon, ale spíše pod zákon o osobnostních právech, podobně jako falešné zprávy známé jako fake news nebo deepfakes.

Což o to, napsat fiktivní rozhovor s použitím chatbotu je ve své podstatě legální počin, ale Die Aktuelle zašel až za hranici dobrého vkusu (a dost možná i platné legislativy), když takový výtvor prezentoval jako skutečné odpovědi sedminásobného mistra světa formule 1.

Podle Borise Rosenkranze z německého mediálního blogu Übermedien nejde v případě tohoto týdeníku o žádnou novinku. "Časopis Die Aktuelle je proslulý svými lživými a zmanipulovanými články, ale tento byl obzvláště drzý a hloupý," uvedl expert.

Do svého konkurenta se pustila i seriózní média. "Die Aktuelle je drbárna s další šokující Schumacherovou obálkou," napsal zpravodajský web News.de.

Už dříve se totiž týdeník dostal na titulní stránky kvůli zavádějící obálce se Schumacherem, která naznačovala, že závodník je na ní vyfocen poprvé po své nehodě na lyžích. 

Kauza má už první oběti. O místo přišel editor časopisu, který vydání vylhaného rozhovoru posvětil. A vedení propustilo i šéfredaktorku Anne Hoffmannovou.

"Tento nevkusný a zavádějící článek neměl nikdy vyjít. V žádném případě neodpovídá novinářským standardům, které my i naši čtenáři očekáváme od vydavatelství, jako je Funke," řekla jednatelka společnosti Funke Bianca Pohlmannová. 

 

Právě se děje

Další zprávy