Vettel si myslí, že mu Hamilton nenechal na trati místo. Brita motivoval pískot Italů

Radek Vičík Radek Vičík
3. 9. 2018 13:04
I když na startovním roštu Velké ceny Itálie stály dva monoposty Ferrari, z pátého vítězství se v Monze nakonec radoval obhájce titulu Lewis Hamilton. Brit si tak posílil vedení v šampionátu před Sebastianem Vettelem, který do něj krátce po startu narazil.
V moři rudých vlajek Ferrari vítěze italské Grand Prix Lewise Hamiltona motivoval každý britský "Union Jack".
V moři rudých vlajek Ferrari vítěze italské Grand Prix Lewise Hamiltona motivoval každý britský "Union Jack". | Foto: Reuters

Monza - V nečekaně velké drama se v neděli proměnila Velké cena Itálie formule 1. Už po několika stovkách metrů se kolo na kolo potkali oba rivalové v boji o titul. A zatímco Lewis Hamilton kolizi ustál, Sebastian Vettel se musel probíjet kupředu z konce závodního pole.

Jako by se kolize Ferrari a Mercedesu krátce po startu Grand Prix staly koloritem letošní sezony. I když za "kočkovanou" ve Variante della Roggia nepadly žádné tresty, pro ambice rudého týmu z Maranella to byla mnohem větší rána než nějakých 5 nebo 10 vteřin penalizace.

Vettel neodstartoval z první řady bůhví jak skvěle a už v první šikaně Hamilton zkoušel, kde nechal tesař díru. K velkému ataku se obhájce titulu odhodlal hned v druhé šikaně. Stříbrný šíp namířil do vnitřní stopy a vlevo jedoucí Vettel se musel bránit.

Němec si škrtl předkem vozu o Mercedes, roztočil se a vyjel mimo trať. Než své Ferrari vrátil zase do směru jízdy, propadl se na téměř poslední pozici.

"Lewis zahlédl na vnitřku malou skulinu. Ale nenechal mi tam ani kousek místa. Nezbývalo mi nic jiného než do něj najet. Snažil jsem se mu vyhnout, ale nešlo to. Bohužel jsem se roztočil, což je trochu ironické. Ale tak už se to semlelo," kritizoval Vettel po závodě Hamiltonův manévr.

S očesaným předním křídlem musel okamžitě do boxů Ferrari. K jeho štěstí z něj na trať upadlo tolik úlomků, že vyjel safety car, takže ztráta byla relativně snesitelná. I díky tomu se mu podařilo nakonec dojet na čtvrté pozici.

Hamiltonova cesta výsledkovou listinou vedla opačným směrem. Na doslova domácím hřišti Ferrari se v závěru Grand Prix probil před Kimiho Räikkönena do čela a vedení si udržel až do cíle. Bylo to popáté, co v Monze zvítězil, čímž vyrovnal dosavadního rekordmana Michaela Schumachera. Mercedes na nejrychlejší trati kalendáře F1 vyhrál popáté za sebou.

Bučení fanoušků a prsty otočené palcem dolů Brita nijak netrápily. Naopak se upínal na ostrůvky svých fanoušků v rudém moři.

"I když negativní emoce nejsou nikdy dobré, mě to pohánělo kupředu. Navíc mě doslova elektrizovalo, kolik britských vlajek bylo v hledišti. To je mé palivo. Budu rád, když s tím budou pokračovat do dalších Grand Prix," řekl Hamilton, který si v Monze upevnil vedení v šampionátu. Před Vettelem má náskok rovných 30 bodů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

Letošní požáry zničily v Evropské unii 700 tisíc hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla Evropská komise, podle níž jde o nejvyšší údaj v tomto ročním období od roku 2006, kdy se začaly shromažďovat statistiky.

Agentura DPA spálené území přirovnání k téměř dvojnásobku Mallorky a připomíná, že období lesních požárů zdaleka neskončilo. V pěti zemích kvůli ohňům zaktivovali devětkrát mechanismus civilní obrany EU.

DPA napsala, že není zcela jasné, z jakých údajů EK čerpala. Evropský informační systém o lesních požárech uvádí, že do 13. srpna shořelo 660 tisíc hektarů lesa, přičemž do tohoto údaje nejsou zahrnuta všechna menší ložiska ohňů. Při jejich započítání statistika uvádí 715 tisíc hektarů spálených lesů.

V rámci evropského programu reakce na požáry bylo po vyžádání vysláno k hašení 29 letadel a osm vrtulníků. Na zemi je podpořilo 369 hasičů se stovkou vozidel. Tento mechanismus umožňuje zemím, které se ocitnout v naléhavé situaci, požádat o pomoc. Jejím koordinátorem je EK, která také hradí většinu nákladů za dopravu a další výdaje, uvádí DPA.

"Čelíme v Evropě náročnému létu," sdělil komisař pro krizový management Janez Lenarčič. Podle něj koordinační skupina situaci sleduje 24 hodin denně.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně

Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to ve čtvrtek řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.

Moskwová se odkázala na výsledky výzkumů polských odborníků. Podle ministryně se jedná o vzácné řasy, které produkují toxiny smrtelné pro ryby a měkkýše. Pro člověka jsou neškodné, dodala. V řece se podle ní mohly rozšířit kvůli suchu a nízké hladině vody, poznamenal PAP.

Wolter už dříve řekl, že ve vodě byla odhalena mikroskopická řasa Prymnesium parvum. Té se podle agentury DPA také někdy říká zlativka, ale nejde o její biologický název. Polská strana podle dostupných informací latinský název pro mikroorganismus zatím neupřesnila a není tak jasné, zda jde o stejný druh řasy, který objevili odborníci v Německu.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy