Video: Fanoušky v Monze vyděsil šílený let formule 1 vzduchem

Radek Vičík Radek Vičík
31. 8. 2018 17:20
Švédský pilot Marcus Ericsson kvůli závadě na Sauberu letěl několik set metrů vzduchem, monopost téměř zničil.
Havárie Sauberu Marcuse Ericssona v druhém pátečním tréninku v Monze.
Havárie Sauberu Marcuse Ericssona v druhém pátečním tréninku v Monze. | Foto: Reuters

Monza - Dopoledne lilo, odpoledne na suché trati  Marcus Ericsson roztočil svůj Sauber ve vzduchu a nejrychlejší bylo Ferrari. To byly hlavní dvě události pátečních tréninků na Velkou cenu Itálie formule 1.

Ericssonovi se na konci cílové rovinky nezavřelo křidélko DRS a neovladatelný monopost v rychlosti přes 330 km/h zamířil do svodidel. Od nich se odrazil, načež ve vzduchu  předváděl téměř artistické vruty. Notně poničený Sauber nakonec přistál na kolech na trávě vedle první šikany okruhu v Monze.

27letý Švéd vyvázl z hrůzostrašné havárie nezraněn, ale v očích měl výraz šoku a překvapení, do jakých problémů se nečekaně dostal.

Zatímco dopoledne na vodě všem kraloval Sergio Pérez ve Force India, odpoledne už patřilo Ferrari. Časem 1:21,105 vyhrál Sebastian Vettel o čtvrt vteřiny před týmovým kolegou Kimi Räikkönenem. Za nimi se seřadili oba piloti Mercedesu - lídr šampionátu a obhájce titulu Lewis Hamilton a Valtteri Bottas.

Italská Grand Prix startuje v neděli od 15:10 z našeho on-line přenosu. Grand Prix vysílá televize Sport2, předzávodní studio začíná 70 minut před startem.

Tréninky na Velkou cenu Itálie, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Monze:

První trénink: 1. Pérez (Mex./Force India) 1:34,000, 2. Räikkönen (Fin./Ferrari) -0,550, 3. Ocon (Fr./Force India) -0,593, 4. Hartley (N. Zél./Toro Rosso) -1,024, 5. Ricciardo (Austr./Red Bull) -1,207, 6. Gasly (Fr./Toro Rosso) -1,438.

Druhý trénink: 1. Vettel (Něm./Ferrari) 1:21,105, 2. Räikkönen -0,270, 3. Hamilton (Brit./Mercedes) -0,287, 4. Bottas (Fin./Mercedes) -0,698, 5. Verstappen (Niz./Red Bull) -1,049, 6. Ricciardo -1,191.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

Letošní požáry zničily v Evropské unii 700 tisíc hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla Evropská komise, podle níž jde o nejvyšší údaj v tomto ročním období od roku 2006, kdy se začaly shromažďovat statistiky.

Agentura DPA spálené území přirovnání k téměř dvojnásobku Mallorky a připomíná, že období lesních požárů zdaleka neskončilo. V pěti zemích kvůli ohňům zaktivovali devětkrát mechanismus civilní obrany EU.

DPA napsala, že není zcela jasné, z jakých údajů EK čerpala. Evropský informační systém o lesních požárech uvádí, že do 13. srpna shořelo 660 tisíc hektarů lesa, přičemž do tohoto údaje nejsou zahrnuta všechna menší ložiska ohňů. Při jejich započítání statistika uvádí 715 tisíc hektarů spálených lesů.

V rámci evropského programu reakce na požáry bylo po vyžádání vysláno k hašení 29 letadel a osm vrtulníků. Na zemi je podpořilo 369 hasičů se stovkou vozidel. Tento mechanismus umožňuje zemím, které se ocitnout v naléhavé situaci, požádat o pomoc. Jejím koordinátorem je EK, která také hradí většinu nákladů za dopravu a další výdaje, uvádí DPA.

"Čelíme v Evropě náročnému létu," sdělil komisař pro krizový management Janez Lenarčič. Podle něj koordinační skupina situaci sleduje 24 hodin denně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně

Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to ve čtvrtek řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.

Moskwová se odkázala na výsledky výzkumů polských odborníků. Podle ministryně se jedná o vzácné řasy, které produkují toxiny smrtelné pro ryby a měkkýše. Pro člověka jsou neškodné, dodala. V řece se podle ní mohly rozšířit kvůli suchu a nízké hladině vody, poznamenal PAP.

Wolter už dříve řekl, že ve vodě byla odhalena mikroskopická řasa Prymnesium parvum. Té se podle agentury DPA také někdy říká zlativka, ale nejde o její biologický název. Polská strana podle dostupných informací latinský název pro mikroorganismus zatím neupřesnila a není tak jasné, zda jde o stejný druh řasy, který objevili odborníci v Německu.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy