Vodní ruleta smrti, nebo zbytečný strach? Formule 1 narazila v Brazílii na své limity

Radek Vičík Radek Vičík
14. 11. 2016 12:10
Brazilská Velká cena se zařadila mezi nejdelší závody moderní historie formule 1. Strach z nehody za deště přiměl ředitelství závodu dvakrát poslat jezdce do boxů. To se stalo teprve potřetí v pestrých dějinách seriálu.
Velkou část závodu si jezdci "užili" za zaváděcím vozidlem, protože na trati nebylo vidět ani na krok.
Velkou část závodu si jezdci "užili" za zaváděcím vozidlem, protože na trati nebylo vidět ani na krok. | Foto: Reuters

Sao Paulo – 181 minut mezi vodou a safety car. Tak by se ve stručnosti dala popsat včerejší Velká cena Brazílie formule 1, kterou dramaticky zkomplikovaly nekonečné provazce vody valící se na okruh Interlagos.

Fanoušci formule 1 se vždycky smějí Američanům, že se v NASCAR nebo IndyCar za deště nejezdí, jenže v Sao Paulu by to s posměšky bylo asi fifty fifty.

Spousta jezdců na čele s lídrem Lewisem Hamiltonem si během nekonečného kroužení za zaváděcím vozem stěžovala, že by se mělo už závodit. Jenže když už se závodilo, tak se zase rychle "lámala kolečka" a trať byla posetá úlomky kompozitů.

Navíc tu je pořád memento v podobě dva roky staré tragédie Julese Bianchiho. Počasí v Suzuce bylo tenkrát velmi podobné tomu brazilskému a Francouz vletěl pod traktor pod žlutou vlajkou. Tedy ne za normálních závodních podmínek, byť si o jeho skutečné rychlosti v době nárazu může každý myslet svoje.

Že je něco špatně, naznačilo už zaváděcí kolo. Obvykle v něm vůz vyřadí technická závada, ale Romain Grosjean promarnil historickou sedmou pozici Haasu na startovním roštu bouračkou v záludném kopci mířícím k cílové rovince. Francouz předvedl na vodě ukázkový aquaplaning, dostal smyk a formuli rozbil o svodidla.

Kvůli tomu byl start závodu odložen o deset minut a pak se stejně chvíli jelo za safety car. Když už jury "povolila opratě", pokaždé přišel nějaký malér. Nejdřív skoro na tom samém místě jako Grosjean boural Marcus Ericsson v Sauberu.

No a při dalším restartu se stal nejděsivější moment dne. Kimi Räikkönen dostal hned na startovní rovince smyk a jako kulečníková koule létal mezi svodidly z jedné strany trati na druhou. Ostatní jezdci si tak splnili "bobříka pozornosti", protože jinak by se Ferrari po sérii nárazu proměnilo v past, v níž by Fin musel spoléhat jen na kvalitu deformačních zón moderních monopostů F1.

Video z dramatické Räikkönenovy havárie:

Následné dvojité přerušení Grand Prix a váhání ředitelství závodu pustit jezdce na závodní trať je z tohoto úhlu pohledu pochopitelné. Jenže na druhou stranu, piloti přece vědí, do čeho jdou, a pokud se bojí rizika, mohou jít dělat ošetřovatele lenochodů v zoo nebo osobního bankéře.

Je to kruté, ale stín smrti k motoristickým závodům patří. Minimálně jako varovný prst limitující riziko na přijatelnou míru. Jestli ho bylo včera v Brazílii málo, nebo už přes hranu, to je už na osobním posouzení každého jezdce či fanouška. Ti brazilští další bučením a palci dolů jasně najevo, co si myslí…

Nespokojení brazilští fanoušci:

 

Právě se děje

před 33 minutami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy