Sportovní gesto "hobíků" ze Sedlčan: Máňa přišla o zadní nápravu a zachránila Kolomého

Radek Vičík Radek Vičík
19. 1. 2018 7:22
Martin Kolomý už neměl rezervní zadní nápravu na svoji Tatru. Ze svého vozu ji obětovali jezdci týmu Adria, který pro Buggyru jezdil jako rychlá asistence.
Zatímco Martin Kolomý dál prohání hvězdy závodního pole kamionů, pro tým Adria skončil Dakar sebeobětováním ve prospěch jedničky Buggyry.
Zatímco Martin Kolomý dál prohání hvězdy závodního pole kamionů, pro tým Adria skončil Dakar sebeobětováním ve prospěch jedničky Buggyry. | Foto: Buggyra

San Juan - Na tom, že Martin Kolomý mohl i ve čtvrtek na Rallye Dakar bojovat o etapové vítězství, mají lví zásluhu Pavel Vrňák a Petr Lesák. Ti si přijeli do Jižní Ameriky splnit svůj dakarský sen v roli rychlé asistence pro Buggyru a Martina Prokopa. Tváří v tvář hrozbě, že kamionová jednička bude bez důležitého dílu, věnovali sedlčanští kamarádi a podnikatelé zadní nápravu ze své závodní Tatry.

Po skutečně extrémní středeční etapě se mechanici Buggyry zapotili. Po řadě oprav navíc zjistili problémy se zadní nápravou. "Rozhodli jsme se pro jistotu ji vyměnit. Akorát už jsme žádnou další neměli, protože jsme ji měnili dva bivaky po sobě," líčil nastalou situaci manažer Jan Kalivoda.

Co teď? Naštěstí se přímo v týmovém bivaku našlo řešení. Náprava se vymontovala z auta startujícího pod hlavičkou Adrie. "Kluci z Adrie obětovali svůj sen, aby mohl Martin pokračovat, a mohli jsme tak přendat jejich nápravu na jeho auto. Za což jim patří obrovské díky, taková obětavost se jen tak nevidí," nešetřil Kalivoda chválou.

Dakarští nováčci si na extrémně náročné trati procházeli ve své Tatře zvané Máňa očistcem a už po úterní etapě sami zvažovali, že v náročné soutěži skončí. V noci ze středy na čtvrtek ani chvilku neváhali a Kolomému věnovali nápravu i své sny.

"Myslím, že je velký úspěch, že jsme se dostali až sem. Když vezmu v potaz, kolik kamionů už odstoupilo… Když za námi v noci přišli, jestli bychom jim neposkytli naši nápravu, vůbec jsme neváhali," vysvětloval Lesák, navigátor týmu Adria.

Jezdec Tatry Martin Kolomý dostal od asistenčního vozu zadní nápravu, aby mohl pokračovat v Rallye Dakar. S náhradou málem zvítězil ve 12. etapě. | Video: Tatra Buggyra Racing
 

Právě se děje

před 53 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy