Sportovní gesto "hobíků" ze Sedlčan: Máňa přišla o zadní nápravu a zachránila Kolomého

Radek Vičík Radek Vičík
19. 1. 2018 7:22
Martin Kolomý už neměl rezervní zadní nápravu na svoji Tatru. Ze svého vozu ji obětovali jezdci týmu Adria, který pro Buggyru jezdil jako rychlá asistence.
Zatímco Martin Kolomý dál prohání hvězdy závodního pole kamionů, pro tým Adria skončil Dakar sebeobětováním ve prospěch jedničky Buggyry.
Zatímco Martin Kolomý dál prohání hvězdy závodního pole kamionů, pro tým Adria skončil Dakar sebeobětováním ve prospěch jedničky Buggyry. | Foto: Buggyra

San Juan - Na tom, že Martin Kolomý mohl i ve čtvrtek na Rallye Dakar bojovat o etapové vítězství, mají lví zásluhu Pavel Vrňák a Petr Lesák. Ti si přijeli do Jižní Ameriky splnit svůj dakarský sen v roli rychlé asistence pro Buggyru a Martina Prokopa. Tváří v tvář hrozbě, že kamionová jednička bude bez důležitého dílu, věnovali sedlčanští kamarádi a podnikatelé zadní nápravu ze své závodní Tatry.

Po skutečně extrémní středeční etapě se mechanici Buggyry zapotili. Po řadě oprav navíc zjistili problémy se zadní nápravou. "Rozhodli jsme se pro jistotu ji vyměnit. Akorát už jsme žádnou další neměli, protože jsme ji měnili dva bivaky po sobě," líčil nastalou situaci manažer Jan Kalivoda.

Co teď? Naštěstí se přímo v týmovém bivaku našlo řešení. Náprava se vymontovala z auta startujícího pod hlavičkou Adrie. "Kluci z Adrie obětovali svůj sen, aby mohl Martin pokračovat, a mohli jsme tak přendat jejich nápravu na jeho auto. Za což jim patří obrovské díky, taková obětavost se jen tak nevidí," nešetřil Kalivoda chválou.

Dakarští nováčci si na extrémně náročné trati procházeli ve své Tatře zvané Máňa očistcem a už po úterní etapě sami zvažovali, že v náročné soutěži skončí. V noci ze středy na čtvrtek ani chvilku neváhali a Kolomému věnovali nápravu i své sny.

"Myslím, že je velký úspěch, že jsme se dostali až sem. Když vezmu v potaz, kolik kamionů už odstoupilo… Když za námi v noci přišli, jestli bychom jim neposkytli naši nápravu, vůbec jsme neváhali," vysvětloval Lesák, navigátor týmu Adria.

Jezdec Tatry Martin Kolomý dostal od asistenčního vozu zadní nápravu, aby mohl pokračovat v Rallye Dakar. S náhradou málem zvítězil ve 12. etapě. | Video: Tatra Buggyra Racing
 

Právě se děje

před 12 minutami

Potvrzeno, Piráti Chomutov padají do krajské soutěže

Hokejisté Chomutova nebudou v příští sezoně startovat v první lize a přihlásili se do krajské ligy Ústeckého kraje. Piráti o svém úmyslu z ekonomických důvodů se nepřihlásit do druhé nejvyšší soutěže informovali již 22. července, dnes jejich rozhodnutí oficiálně potvrdil i Český svaz ledního hokeje (ČSLH).

"Vedení klubu Piráti Chomutov oficiálně informovalo sekretariát Českého hokeje, že vzhledem k neschopnosti doložit ve stanoveném termínu bezdlužnost vůči hokejovým subjektům a splnit tak licenční podmínky se klub nezúčastní soutěže Chance liga v sezoně 2020/21," uvedl svaz v tiskové zprávě.

před 1 hodinou

Déšť může v úterý zvednout hladiny řek, varují meteorologové

Na jihu a východě Čech a na většině území Moravy s Slezska bude do úterního poledne pršet, místy vydatně. Spadnout může 40 až 60 litrů vody na metr čtvereční. Kvůli vysokému nasycení půdy vodou hrozí na některých tocích vzestup hladiny až na druhý povodňový stupeň. Vyplývá to z dnes vydané výstražné informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Varování před možným vzestupem hladin platí od dnešního poledne do středečních 18:00. Týká se povodí řek Úslavy, Úhlavy a toků na severní straně Šumavy a Novohradských hor. Řeky a potoky v těchto regionech mohou vystoupat místy až na druhý stupeň povodňové aktivity. Zvýšený průtok vody meteorologové předpokládají také v povodí Lužnice a na menších tocích odvodňujících jihovýchod Českomoravské vrchoviny, Orlické hory a Jeseníky. Meteorologové varují lidi, aby se na rozvodněných tocích vyvarovali plavání, jízdy na lodi či pohybu v korytě toku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy