Sportovní gesto "hobíků" ze Sedlčan: Máňa přišla o zadní nápravu a zachránila Kolomého

Radek Vičík Radek Vičík
19. 1. 2018 7:22
Martin Kolomý už neměl rezervní zadní nápravu na svoji Tatru. Ze svého vozu ji obětovali jezdci týmu Adria, který pro Buggyru jezdil jako rychlá asistence.
Zatímco Martin Kolomý dál prohání hvězdy závodního pole kamionů, pro tým Adria skončil Dakar sebeobětováním ve prospěch jedničky Buggyry.
Zatímco Martin Kolomý dál prohání hvězdy závodního pole kamionů, pro tým Adria skončil Dakar sebeobětováním ve prospěch jedničky Buggyry. | Foto: Buggyra

San Juan - Na tom, že Martin Kolomý mohl i ve čtvrtek na Rallye Dakar bojovat o etapové vítězství, mají lví zásluhu Pavel Vrňák a Petr Lesák. Ti si přijeli do Jižní Ameriky splnit svůj dakarský sen v roli rychlé asistence pro Buggyru a Martina Prokopa. Tváří v tvář hrozbě, že kamionová jednička bude bez důležitého dílu, věnovali sedlčanští kamarádi a podnikatelé zadní nápravu ze své závodní Tatry.

Po skutečně extrémní středeční etapě se mechanici Buggyry zapotili. Po řadě oprav navíc zjistili problémy se zadní nápravou. "Rozhodli jsme se pro jistotu ji vyměnit. Akorát už jsme žádnou další neměli, protože jsme ji měnili dva bivaky po sobě," líčil nastalou situaci manažer Jan Kalivoda.

Co teď? Naštěstí se přímo v týmovém bivaku našlo řešení. Náprava se vymontovala z auta startujícího pod hlavičkou Adrie. "Kluci z Adrie obětovali svůj sen, aby mohl Martin pokračovat, a mohli jsme tak přendat jejich nápravu na jeho auto. Za což jim patří obrovské díky, taková obětavost se jen tak nevidí," nešetřil Kalivoda chválou.

Dakarští nováčci si na extrémně náročné trati procházeli ve své Tatře zvané Máňa očistcem a už po úterní etapě sami zvažovali, že v náročné soutěži skončí. V noci ze středy na čtvrtek ani chvilku neváhali a Kolomému věnovali nápravu i své sny.

"Myslím, že je velký úspěch, že jsme se dostali až sem. Když vezmu v potaz, kolik kamionů už odstoupilo… Když za námi v noci přišli, jestli bychom jim neposkytli naši nápravu, vůbec jsme neváhali," vysvětloval Lesák, navigátor týmu Adria.

Jezdec Tatry Martin Kolomý dostal od asistenčního vozu zadní nápravu, aby mohl pokračovat v Rallye Dakar. S náhradou málem zvítězil ve 12. etapě. | Video: Tatra Buggyra Racing
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy