Macíkova parta se proměnila v opraváře, hasila motorku. I tak je mezi Čechy na Dakaru stále nejlepší

Radek Vičík Radek Vičík
18. 1. 2018 12:30
Martin Macík mladší si v uplynulých dvou etapách užil na Rallye Dakar svoje. Statečně bojoval s technikou i náročným terénem, přesto přišel o tři místa v průběžné klasifikaci kamionů.
Posádka Martina Macíka mladšího při opravě Franty, jak říkají kamionu Liaz.
Posádka Martina Macíka mladšího při opravě Franty, jak říkají kamionu Liaz. | Foto: Big Shock Racing

Chilecito - Martin Macík mladší si v úterý a ve středu prošel na Rallye Dakar malým peklem, přesto dál bojuje o přední příčky v hodnocení kamionů.

Všechno začalo v 10. etapě, kdy se Liaz závodící pod přezdívkou Franta několikrát dostal do naprosto extrémních a opravdu nebezpečných situací.

"Už na desátém kilometru se mi vzpříčil volant a oprava trvala 38 minut. Na spojovačku jsme dojeli jako osmnáctí. Ve druhé polovině etapy nám to šlo krásně, ale asi třicet kilometrů před cílem chladičem proběhla nějaká větev, udělala v něm díru a ten roztrhl vrtuli. Takže se znovu opravovalo. Tentokrát hodinu a půl. Ale vše se zvládlo dát do pořádku, domorodci nám přinesli vodu a jelo se," líčil pilot týmu Big Shock Racing.

Jeho posádka řešila kromě vlastních problémů i cizí dramata. "Najednou tři kilometry před cílem v jednom z koryt hořela motorka. Pokoušeli jsme se ji uhasit a následně objet. Při tomto manévru jsme se zakopali a prorazili obě kola. Další hodinu a půl trvalo vyhrabat kamion, který byl po nápravy v bahně, a vyměnit pneumatiky," líčil rodák z Benešova, který se tak dočasně propadl na šestou pozici.

Před startem do středeční etapy však pořadatelé z jeho času odečetli hodinu strávenou při pomoci motorkáři s hořícím strojem, takže Macík byl znovu pátý. Po extrémně náročném závodním dnu přišli na řadu mechanici. Místo spánku až do sedmi hodin ráno tvrdě pracovali: vyměnili chladič, namontovali nové vrtule či brzdy.

Jenže zrádná fiambalská oblast si znovu vybrala svoji daň. V cíli skončila liazka na 11. místě a v celkovém pořadí se před ni přehnal Kazach Artur Ardavičus v Ivecu.

"Už jsou z nás profesionální mechanici. Opravujeme cokoliv jako na běžícím pásu. Začátek etapy byl super, letěli jsme jako blesk, ale asi na 180. kilometru nám praskla vrtule. Takže jsme ji museli vyměnit a odnesl to i chladič. Stopovali jsme ostatní posádky a sháněli vodu, abychom ji mohli do chladiče doplnit a pokračovat dál. To se nakonec podařilo a následoval další sprint do cíle," líčil Macík galeje 11. etapy.

Neodpočine si ani ve čtvrtek, kdy na piloty kamionů čeká nejdelší závodní etapa, měřený úsek má drsných 523 km.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Sněmovna podpořila zákaz plastových příborů, talířů nebo brček

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom dnes téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat

Návrh upravuje i povinnosti výrobců některých plastových výrobků. Zákaz postihne hlavně jednorázové plastové výrobky - příbory, talíře, brčka, vatové tyčinky či tyčky k uchycení balonků, nápojové kelímky z expandovaného polystyrenu a také výrobky z oxoplastu. Po zákazu by se podle resortu životního prostředí měla ročně snížit spotřeba daných plastových výrobků o zhruba 1,77 miliardy kusů.

K vybraným jednorázovým výrobkům, které budou zakázány, již existuje řada opakovaně použitelných alternativ. Zákon také uvádí požadavky na část samotných výrobků z plastu. Například nádoby do objemu tří litrů s uzávěry a víčky z plastu musí mít tyto uzávěry připevněny k výrobku. Další opatření řeší třeba budoucí povinný podíl recyklovatelného plastu u plastových lahví.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Prezident Zeman na Pražském hradě jmenoval 11 nových rektorů

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval 11 nových rektorů vysokých škol. Většina z nich se svých funkcí ujme od začátku února. Rektorkou Univerzity Karlovy se stala Milena Králíčková, nejstarší českou vysokou školu tak prvně povede žena. Zeman se ve středu na Hrad vrátil po asi pěti měsících. Kvůli nemoci je strávil v Ústřední vojenské nemocnici nebo na zámku v Lánech.

Prezident předal jmenovací listiny deseti novým rektorům. Jedenáctý jmenovaný rektor, Vojtěch Adam z Mendelovy univerzity v Brně, nebyl dnes na ceremoniálu přítomen. Prezident uvedl, že je Adam nemocný a Hrad mu pošle listinu poštou.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Rektorka Mendelovy univerzity Nerudová doporučila svému nástupci rezignovat

Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu Adamovi rezignaci. Expertní komise, jejíž vznik sama iniciovala, našla několik vědeckých pochybení v odborných článcích a doporučila jejich stažení z časopisů. Konference rektorů teď žádá od profesora Adama vysvětlení pochybností o jeho odborných článcích. Podle rektorů případ vrhá špatné světlo na českou vědu.

Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření. Vojtěch se měl dnes zúčastnit jmenování nových rektorů na Pražském hradě, ale kvůli nemoci nebyl přítomen. Funkce se měl ujmout od 1. února.

Nyní záleží na Adamově postoji a rozhodnutí, zda se rektorem i tak chce stát, nebo rezignuje. V takovém případě by musel akademický senát volbu opakovat a vybrat nového rektora.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Francouzskou cenu César může získat český animovaný film Myši patří do nebe

Animovaný film Myši patří do nebe, který vypráví o střetu a postupném spřátelení myšky s lišákem, může obdržet prestižní francouzskou cenu César. Dílo režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka promítala česká kina od října. Césara za nejlepší celovečerní animovaný snímek teď může získat pod francouzským distribučním názvem Même les souris vont au paradis. Mezi trojicí finalistů je i La Traversée, na jehož produkci se podílely Česká televize a společnost Maur film.

Nejvíc nominací na Césary získal snímek Illusions perdues (Ztracené iluze) režiséra Xaviera Giannoliho, uspět může v 15 kategoriích. O čtyři nominace méně obdržel muzikál Annette režiséra Leose Caraxe, deset si jich vysloužil Hlas lásky (Aline), volně inspirovaný životem zpěvačky Céline Dionové. Navzdory očekávání se příliš neprosadil Titan od Julie Ducournauové, který vyhrál Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Má pět nominací, včetně režie a triků. Vítězové budou známi 25. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy