Nováček Šoltys se úspěšně potýká s nástrahami Dakaru, je aspirantem na první desítku

Radek Vičík Radek Vičík
17. 1. 2018 14:54
Martin Šoltys v Tatře týmu Buggyra bojuje ve svém prvním Dakaru v životě o vysněné místo v top 10.
Nováček Martin Šoltys si zatím s nástrahami Rallye Dakar potýká na jedničku.
Nováček Martin Šoltys si zatím s nástrahami Rallye Dakar potýká na jedničku. | Foto: Buggyra

Belén - Martin Šoltys startoval do letošní Rallye Dakar s pokorou a jako dvojka týmu Buggyra. Jenže problémy Martina Kolomého a jeho vlastní spolehlivá jízda udělaly u rodáka z Rokycan adepta na umístění v první desítce celkového pořadí soutěže kamionů. Před startem středeční 11. etapy od ní závodníka za volantem Tatry Phoenix dělilo jen 26 minut a jedna vteřina.

Šoltys se den předtím prodral podruhé ve své krátké dakarské kariéře do top 10 etapového pořadí, když obsadil devátou příčku. Výkon je o to pozoruhodnější, že jak on, tak téměř všichni soupeři označili první argentinskou etapu za peklo na zemi.

"Dneska to bylo příšerně dlouhý, vyráželi jsme ráno v osm hodin a vrátili se v deset večer. První část ještě šla, ta byla dobrá. Start druhé části byl také pěkný, jeli jsme řečištěm a utíkalo to, ale pak nás čekali takové 'dunky' metr vysoký, to bylo nahoru, dolu asi padesát kilometrů," popisoval Šoltys.

Etapa se mu zdála nekonečná. "Bolelo to. Říkal jsem, co vydrží déle: jestli tělo, nebo auto. Asi šest kilometrů před cílem jsme smolně prorazili pneumatiku, tam jsme se trochu zdrželi, ale do cíle jsme dorazili. Díky bohu," hodnotil své působení ve slavných belénských píscích sám pilot.

Na "horkém sedadle" spolujezdce má Šoltys 68letého Josefa Kalinu. Jak spolupráci dvougenerační posádky (pilota a navigátora dělí 24 let) vidí dakarský veterán?

"Byl jsem teda šokovaný, co si pořadatelé dovolili nám předvést v první velké etapě. Já nováčky celkem lituju. Musím smeknout klobouk před Martinem Šoltysem, protože dostat se za volantem do takového masakru je opravdu hrůzný a on to zvládl špičkově," chválil nováčka matador Kalina po druhé etapě, která byla pro bývalého autokrosaře tou pravou velkou premiérou na těžkých dakarských trasách.

Přesun soutěže z Bolívie do Argentiny Šoltysovi vyhovuje, protože ve vysokohorských podmínkách And doslova trpěl. "Bylo to špatné, opravdu hodně špatné. Bolela mě hlava jako střep, tekla krev z nosu. Nebylo to vůbec příjemné," líčil pilot další novum, které si musel při debutu zažít.

Teď má před sebou další cíl, zdárně zvládnout zbývající čtyři etapy a poprat se o vysněnou desítku konečného hodnocení Rallye Dakar.

Jezdec Tatry na dakarské rallye Martin Kolomý spolu s kolegy odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz. | Video: Tatra Buggyra Racing
 

Právě se děje

před 21 minutami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů, informovaly zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva dnes také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy