Nováček Šoltys se úspěšně potýká s nástrahami Dakaru, je aspirantem na první desítku

Radek Vičík Radek Vičík
17. 1. 2018 14:54
Martin Šoltys v Tatře týmu Buggyra bojuje ve svém prvním Dakaru v životě o vysněné místo v top 10.
Nováček Martin Šoltys si zatím s nástrahami Rallye Dakar potýká na jedničku.
Nováček Martin Šoltys si zatím s nástrahami Rallye Dakar potýká na jedničku. | Foto: Buggyra

Belén - Martin Šoltys startoval do letošní Rallye Dakar s pokorou a jako dvojka týmu Buggyra. Jenže problémy Martina Kolomého a jeho vlastní spolehlivá jízda udělaly u rodáka z Rokycan adepta na umístění v první desítce celkového pořadí soutěže kamionů. Před startem středeční 11. etapy od ní závodníka za volantem Tatry Phoenix dělilo jen 26 minut a jedna vteřina.

Šoltys se den předtím prodral podruhé ve své krátké dakarské kariéře do top 10 etapového pořadí, když obsadil devátou příčku. Výkon je o to pozoruhodnější, že jak on, tak téměř všichni soupeři označili první argentinskou etapu za peklo na zemi.

"Dneska to bylo příšerně dlouhý, vyráželi jsme ráno v osm hodin a vrátili se v deset večer. První část ještě šla, ta byla dobrá. Start druhé části byl také pěkný, jeli jsme řečištěm a utíkalo to, ale pak nás čekali takové 'dunky' metr vysoký, to bylo nahoru, dolu asi padesát kilometrů," popisoval Šoltys.

Etapa se mu zdála nekonečná. "Bolelo to. Říkal jsem, co vydrží déle: jestli tělo, nebo auto. Asi šest kilometrů před cílem jsme smolně prorazili pneumatiku, tam jsme se trochu zdrželi, ale do cíle jsme dorazili. Díky bohu," hodnotil své působení ve slavných belénských píscích sám pilot.

Na "horkém sedadle" spolujezdce má Šoltys 68letého Josefa Kalinu. Jak spolupráci dvougenerační posádky (pilota a navigátora dělí 24 let) vidí dakarský veterán?

"Byl jsem teda šokovaný, co si pořadatelé dovolili nám předvést v první velké etapě. Já nováčky celkem lituju. Musím smeknout klobouk před Martinem Šoltysem, protože dostat se za volantem do takového masakru je opravdu hrůzný a on to zvládl špičkově," chválil nováčka matador Kalina po druhé etapě, která byla pro bývalého autokrosaře tou pravou velkou premiérou na těžkých dakarských trasách.

Přesun soutěže z Bolívie do Argentiny Šoltysovi vyhovuje, protože ve vysokohorských podmínkách And doslova trpěl. "Bylo to špatné, opravdu hodně špatné. Bolela mě hlava jako střep, tekla krev z nosu. Nebylo to vůbec příjemné," líčil pilot další novum, které si musel při debutu zažít.

Teď má před sebou další cíl, zdárně zvládnout zbývající čtyři etapy a poprat se o vysněnou desítku konečného hodnocení Rallye Dakar.

Jezdec Tatry na dakarské rallye Martin Kolomý spolu s kolegy odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz. | Video: Tatra Buggyra Racing
 

Právě se děje

před 27 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela dnes odpoledne nehoda dvou osobních aut. Hasiči budou vyprošťovat zraněné, na místo míří vrtulník, řekla ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Kereková. Více informací zatím neměla k dispozici.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Záplavy v Číně si vyžádaly už 58 mrtvých. Východu země hrozí tajfun

V centrální Číně, kterou tento týden zasáhly rozsáhlé záplavy, po třech dnech vyprostili ze zaplavené podzemní garáže živého muže. Počet obětí na životech se mezitím vyšplhal na 58. K východní Číně teď míří tajfun In-fa. Letecké společnosti na východě zrušily plánované lety a úřady vydaly obchodním lodím zákaz vyplout na moře. Informovala o tom agentura AP. 

Další zprávy