Video: Češi na Dakaru drželi v nouzi při sobě, Šoltys pomohl Macíkovi

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 13. 1. 2020 19:48
Rallye Dakar v pondělí pokračovala osmou etapou, jíž byla smyčka se startem a cílem ve Vadí ad-Dauásiru. Účastníky čekalo 716 kilometrů, z toho 477 v rámci rychlostní zkoušky. Etapa přinesla imaginární pódium pro Aleše Lopraise i problémy Josefa Macháčka.
Martin Šoltys z týmu Buggyra Racing pomohl Martinovi Macíkovi z Big Shock Racing, který uvízl na vrcholu duny během osmé etapy Rallye Dakar. | Video: Big Shock Racing

Po smrti portugalského motocyklisty Paula Goncalvese se na trať nevydali jezdci na motorkách a čtyřkolkách, kteří zůstali v bivaku. Goncalvesův tým Hero v pondělí oznámil stažení všech zbývajících jezdců ze soutěže

Aleš Loprais obsadil mezi piloty kamionů třetí místo za dvěma piloty Kamazu a celkově si tak pojistil svoji čtvrtou pozici. Za ním v pořadí už nefiguruje Martin Macík mladší, který po 11. pozici musel páté místo přepustit Dmitriji Sotnikovi v třetí voze ruské značky. Martin Šoltys v Tatře byl v pondělí osmý a průběžně si drží devátou pozici.

Jezdec Buggyry svému soupeři z týmu Big Shock Racing pomohl, když Macík zapadl. Iveco zůstalo na břiše viset v jedné z dun a Šoltys bez váhání nabídl pomoc.

"V jedné z větších dun jsme se vyhýbali bugině, špatně jsem si najel a zůstali jsme viset na břichu. Moje chyba. Šli jsme kopat, připravili jsme si lano. A tímto děkujeme Martinovi Šoltysovi, který nás vytáhl. Pokoušel se nám pomáhat i Martin van den Brink, kterému také patří respekt. Je vidět, že fair play mezi kamiony stále funguje. My jsme pomáhali včera a dnes se nám to vrátilo. To potěšilo," uvedl Macík.

Josef Macháček svou buginu Can-Am otočil přes střechu a musel ji spolu s navigátorem Vlastimilem Tošenovským stavět na kola. Tím se hodně zdrželi a do bivaku dorazili až za tmy. I přesto může Macháček dál pokračovat v absolutní klasifikaci kategorie SSV.

Martin Prokop v hodnocení automobilů klesl po nucené výměně škrtící klapky na 14. pozici, když se před něj dostal Fernando Alonso. Dvojnásobný mistr světa formule 1 skončil v pondělí druhý, zatímco český jezdec byl v etapě klasifikován na 22. příčce.

"Byla to naše nejlepší erzeta, ale na kilometru 400 po rovině, která měla 31 kilometrů na plnej plyn, se nám rozbila plynová klapka. Auto přestalo jet a museli jsme zastavit. Naštěstí jsme klapku měli a vyměnili jsme ji," uvedl jihlavský pilot.

Martin Prokop po 8. etapě:

Oba rivaly teď dělí 13 minut, na lídra Carlose Sainze seniora Prokop ztrácí 3:23 hodiny.  Miroslav Zapletal v dalším Fordu se posunul už na 18. pozici. Pro premiérové vítězství v etapě si dojel Mathieu Serradori  ve speciálu Century.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy