Video: Češi na Dakaru drželi v nouzi při sobě, Šoltys pomohl Macíkovi

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 13. 1. 2020 19:48
Rallye Dakar v pondělí pokračovala osmou etapou, jíž byla smyčka se startem a cílem ve Vadí ad-Dauásiru. Účastníky čekalo 716 kilometrů, z toho 477 v rámci rychlostní zkoušky. Etapa přinesla imaginární pódium pro Aleše Lopraise i problémy Josefa Macháčka.
Martin Šoltys z týmu Buggyra Racing pomohl Martinovi Macíkovi z Big Shock Racing, který uvízl na vrcholu duny během osmé etapy Rallye Dakar. | Video: Big Shock Racing

Po smrti portugalského motocyklisty Paula Goncalvese se na trať nevydali jezdci na motorkách a čtyřkolkách, kteří zůstali v bivaku. Goncalvesův tým Hero v pondělí oznámil stažení všech zbývajících jezdců ze soutěže

Aleš Loprais obsadil mezi piloty kamionů třetí místo za dvěma piloty Kamazu a celkově si tak pojistil svoji čtvrtou pozici. Za ním v pořadí už nefiguruje Martin Macík mladší, který po 11. pozici musel páté místo přepustit Dmitriji Sotnikovi v třetí voze ruské značky. Martin Šoltys v Tatře byl v pondělí osmý a průběžně si drží devátou pozici.

Jezdec Buggyry svému soupeři z týmu Big Shock Racing pomohl, když Macík zapadl. Iveco zůstalo na břiše viset v jedné z dun a Šoltys bez váhání nabídl pomoc.

"V jedné z větších dun jsme se vyhýbali bugině, špatně jsem si najel a zůstali jsme viset na břichu. Moje chyba. Šli jsme kopat, připravili jsme si lano. A tímto děkujeme Martinovi Šoltysovi, který nás vytáhl. Pokoušel se nám pomáhat i Martin van den Brink, kterému také patří respekt. Je vidět, že fair play mezi kamiony stále funguje. My jsme pomáhali včera a dnes se nám to vrátilo. To potěšilo," uvedl Macík.

Josef Macháček svou buginu Can-Am otočil přes střechu a musel ji spolu s navigátorem Vlastimilem Tošenovským stavět na kola. Tím se hodně zdrželi a do bivaku dorazili až za tmy. I přesto může Macháček dál pokračovat v absolutní klasifikaci kategorie SSV.

Martin Prokop v hodnocení automobilů klesl po nucené výměně škrtící klapky na 14. pozici, když se před něj dostal Fernando Alonso. Dvojnásobný mistr světa formule 1 skončil v pondělí druhý, zatímco český jezdec byl v etapě klasifikován na 22. příčce.

"Byla to naše nejlepší erzeta, ale na kilometru 400 po rovině, která měla 31 kilometrů na plnej plyn, se nám rozbila plynová klapka. Auto přestalo jet a museli jsme zastavit. Naštěstí jsme klapku měli a vyměnili jsme ji," uvedl jihlavský pilot.

Martin Prokop po 8. etapě:

Oba rivaly teď dělí 13 minut, na lídra Carlose Sainze seniora Prokop ztrácí 3:23 hodiny.  Miroslav Zapletal v dalším Fordu se posunul už na 18. pozici. Pro premiérové vítězství v etapě si dojel Mathieu Serradori  ve speciálu Century.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 7 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy