Video: Češi na Dakaru drželi v nouzi při sobě, Šoltys pomohl Macíkovi

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 13. 1. 2020 19:48
Rallye Dakar v pondělí pokračovala osmou etapou, jíž byla smyčka se startem a cílem ve Vadí ad-Dauásiru. Účastníky čekalo 716 kilometrů, z toho 477 v rámci rychlostní zkoušky. Etapa přinesla imaginární pódium pro Aleše Lopraise i problémy Josefa Macháčka.
Martin Šoltys z týmu Buggyra Racing pomohl Martinovi Macíkovi z Big Shock Racing, který uvízl na vrcholu duny během osmé etapy Rallye Dakar. | Video: Big Shock Racing

Po smrti portugalského motocyklisty Paula Goncalvese se na trať nevydali jezdci na motorkách a čtyřkolkách, kteří zůstali v bivaku. Goncalvesův tým Hero v pondělí oznámil stažení všech zbývajících jezdců ze soutěže

Aleš Loprais obsadil mezi piloty kamionů třetí místo za dvěma piloty Kamazu a celkově si tak pojistil svoji čtvrtou pozici. Za ním v pořadí už nefiguruje Martin Macík mladší, který po 11. pozici musel páté místo přepustit Dmitriji Sotnikovi v třetí voze ruské značky. Martin Šoltys v Tatře byl v pondělí osmý a průběžně si drží devátou pozici.

Jezdec Buggyry svému soupeři z týmu Big Shock Racing pomohl, když Macík zapadl. Iveco zůstalo na břiše viset v jedné z dun a Šoltys bez váhání nabídl pomoc.

"V jedné z větších dun jsme se vyhýbali bugině, špatně jsem si najel a zůstali jsme viset na břichu. Moje chyba. Šli jsme kopat, připravili jsme si lano. A tímto děkujeme Martinovi Šoltysovi, který nás vytáhl. Pokoušel se nám pomáhat i Martin van den Brink, kterému také patří respekt. Je vidět, že fair play mezi kamiony stále funguje. My jsme pomáhali včera a dnes se nám to vrátilo. To potěšilo," uvedl Macík.

Josef Macháček svou buginu Can-Am otočil přes střechu a musel ji spolu s navigátorem Vlastimilem Tošenovským stavět na kola. Tím se hodně zdrželi a do bivaku dorazili až za tmy. I přesto může Macháček dál pokračovat v absolutní klasifikaci kategorie SSV.

Martin Prokop v hodnocení automobilů klesl po nucené výměně škrtící klapky na 14. pozici, když se před něj dostal Fernando Alonso. Dvojnásobný mistr světa formule 1 skončil v pondělí druhý, zatímco český jezdec byl v etapě klasifikován na 22. příčce.

"Byla to naše nejlepší erzeta, ale na kilometru 400 po rovině, která měla 31 kilometrů na plnej plyn, se nám rozbila plynová klapka. Auto přestalo jet a museli jsme zastavit. Naštěstí jsme klapku měli a vyměnili jsme ji," uvedl jihlavský pilot.

Martin Prokop po 8. etapě:

Oba rivaly teď dělí 13 minut, na lídra Carlose Sainze seniora Prokop ztrácí 3:23 hodiny.  Miroslav Zapletal v dalším Fordu se posunul už na 18. pozici. Pro premiérové vítězství v etapě si dojel Mathieu Serradori  ve speciálu Century.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy