Na Dakaru zahynul portugalský závodník, motorkáři v pondělí nebudou závodit

Rallye Dakar v neděli pokračovala sedmou etapou z Rijádu do Vadí ad-Dauásiru. Účastníky čekalo 741 kilometrů, z toho 546 v rámci rychlostní zkoušky. Na trati zahynul portugalský závodník.
Slovenský motorkář Štefan Svitko popsal, jak se marně se záchranáři a dalším jezdcem Toby Pricem snažili oživit Paula Goncalvese. | Video: Facebook/StefanSvitkoFanklub, Dakar.com
Paulo Goncalves na stroji Hero na trati fatální sedmé etapy Rallye Dakar, při níž havaroval a následkům svých zranění podlehl. | Foto: Reuters
Další závodníci se snaží pomoci Paulo Goncalvesovi, jenž havaroval během 7. etapy Rallye Dakar následkům svých zranění podlehl. U žluté motorky stojí Slovák Štefan Svitko | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 4. etapa: Paulo Goncalves, Hero | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2017, 7. etapa: bolivijský prezident Evo Morales a Paulo Goncalves | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2017, 2. etapa: Paulo Goncalves, Honda | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2016, Honda: Paulo Goncalves, Joan Barreda, Michael Metge, Paolo Ceci a Ricky Brabec | Foto: HRC
Rallye Dakar 2020, 7. etapa: Zdeněk Tůma, Yamaha | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 7. etapa: Aleš Loprais, Praga | Foto: ASO
Rallye Dakar 2020, 7. etapa: Stéphane Peterhansel, Mini | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 7. etapa: Carlos Sainz senior, Mini | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 7. etapa: Ignacio Casale, Yamaha | Foto: ASO

V sedmé etapě zemřel po pádu portugalský motocyklista Paulo Goncalves. Čtyřicetiletý jezdec byl v roce 2015 na Dakaru celkově druhý. Z piety za zesnulého závodníka byla zrušena pondělní osmá etapa pro motocyklisty a jezdce na čtyřkolkách.

Motorkář v sedle stroje Hero havaroval na 276. kilometru etapy. I když k němu byla hned vyslána zdravotnická helikoptéra a byl v bezvědomí transportován do blízké nemocnice, po zástavě srdce lékaři konstatovali smrt. Goncalves byl po dni volna na 46. místě průběžného hodnocení.

"Těžko něco říkat v den, kdy zemřel tak skvělý motorkář jako Paulo Gonçalves. Je nám to moc líto. Hlavně jeho rodiny, protože to je prostě peklo," uvedl v cíli Aleš Loprais.

"Paulo tady závodil dlouhé roky, každý ho znal. Byla to známá postava téhle rallye, proto jsou to pro nás těžké chvíle," uvedl ředitel soutěže David Castera.

V Portugalsku ocenil Goncalvese i prezident Marcelo Rebelo de Sousa. "Zemřel, když se pokoušel splnit si sen a vyhrát jednu z nejtěžších a nejnebezpečnějších rallye na světě, na které vždy výborně reprezentoval naši zemi," řekl.

Goncalvesovi se přímo na trati marně snažili pomoci kromě jiných její pozdější vítěz Kevin Benavides, loňský šampion Dakaru Toby Price a slovenský závodník Štefan Svitko.

40letý jezdec je 29. obětí legendární soutěže z řad závodníků a navigátorů. Naposledy zemřel před pěti lety v Jižní Americe polský motocyklista Michał Hernik.

Michek a Prokop postupují dál kupředu

V cíli etapy byl z českých motocyklistů na tom nejlépe Martin Michek, jenž obsadil jedenácté místo a v celkovém hodnocení poskočil už na 14. příčku. Milan Engel je celkově 28. Jan Brabec se drží deset pozic za ním. Celkově se v čele drží Američan Ricky Brabec.

Po kolizi s kamionem, kdy to vypadalo na konec v soutěži, tým Tomáše Ouředníčka dokázal dát poničený Ford dohromady a český jezdec se tak mohl vydat na trať. V cíli mu patřila 32. pozice v etapě.

Martin Prokop byl v neděli třináctý, což v celkovém účtování znamená postup také na 13. pozici. Automobilům po vítězství v etapě nadále vládne Carlos Sainz senior v Mini.

V cíli je také Miroslav Zapletal. Boris Vaculík musel kvůli technickým problémům zastavit a v cíli nabral včetně 62 hodin penalizace ztrátu přes 71 hodin.

Martin Macík v Ivecu sice v dlouhém měřeném testu kvůli defektu ztratil na Lopraise přes třináct minut, v celkovém hodnocení je ale stále za pilotem Pragy na páté pozici. Lídrem soutěže zůstává Andrej Karginov s Kamazem v první desítce je nadále i devátý Martin Šoltys s Tatrou.

Pro nejlepší etapové umístění na letošním Dakaru si dojel Josef Macháček. Zkušený pilot buggyny byl klasifikován jako třináctý.

před 2 hodinami

Růžička je dalším vyřazeným, v hokejové reprezentaci pokračují tři brankáři

V další fázi přípravy kádru hokejové reprezentace budou od neděle pokračovat jen tři gólmani. Dnes z něj po rozhodnutí trenérů v čele s hlavním koučem Filipem Pešánem vypadl Jan Růžička, o účast na mistrovství světa v Lotyšsku dál usilují Šimon Hrubec, Petr Kváča a Roman Will. Pešán potvrdil, že má velký zájem o Josefa Kořenáře ze San Jose.

Kovář získal s Zugem švýcarský titul a vyhrál bodování play off

Český útočník Jan Kovář se stal s Zugem švýcarským hokejovým mistrem. K rozhodujícímu triumfu EV nad Servette Ženeva 5:1, po němž vítěz základní části vyhrál finálovou sérii 3:0 na zápasy, přispěl asistencí u prvního gólu. Byl to jeho patnáctý bod v play off a s bilancí 1+14 produktivitu vyřazovací části ovládl.

Zug vyhrál ligu podruhé v klubové historii a po 23 letech. Jednatřicetiletý reprezentant Kovář přidal švýcarský titul k jednomu českému, který získal s Plzní v sezoně 2012/13, a dvěma z KHL. V tamní soutěži slavil v letech 2014 a 2016 s Magnitogorskem.

před 3 hodinami

Ve 101 letech zemřel Jegor Ligačov, sovětský tajemník pro ideologii

Ve 101 letech zemřel v Jegor Ligačov, bývalý tajemník ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu pro ideologii. Agentuře TASS to řekl mluvčí správy Tomské oblasti, odkud zesnulý pocházel. Ligačov byl mužem číslo dvě ve straně na počátku přestavby ve druhé polovině 80. let, kdy stál v čele Sovětského svazu a strany Michail Gorbačov. Později byl tento politik známý jako odpůrce politiky ruského prezidenta Borise Jelcina.

Sovětský a ruský politik byl tajemník ústředního výboru KSSS v letech 1983 až 1990. Od roku 1985 byl členem politbyra a v ÚV KSSS byl odpovědný za otázky ideologie. V té době byl mimo jiné jedním z iniciátorů protialkoholní kampaně v Sovětském svazu.

Když pozdější ruský prezident Jelcin v roce 1988 na stranické konferenci kritizoval, že perestrojka nepokračuje dosti rychle a nepostupuje dostatečně, mluvčí konzervativních stranických funkcionářů Ligačov mu tvrdě odsekl: "Borisi, mýlíš se," připomíná dnes TASS výrok, jímž se Ligačov proslavil.

Augsburgu nepomohl k bundesligovým bodům ani nový trenér

Fotbalistům Augsburgu výměna trenéra nepomohla, v 32. kole německé ligy prohráli ve Stuttgartu 1:2 a zůstali v pásmu ohrožení sestupem. Augsburg získal z posledních pěti bundesligových duelů pouze jediný bod a na třináctém místě tabulky má tříbodový odstup od barážové šestnácté příčky.

Nový trenér Augsburgu Markus Weinzierl zařadil v derby do základní sestavy záložníka Jana Morávka, který odehrál 67 minut. Brankář Tomáš Koubek zůstal na lavičce.

Domácí tým, který toužil utnout sérii čtyř bundesligových porážek, poslal do vedení v 11. minutě střelou zblízka Förster. Krátce po poločase vyrovnal hlavou Niederlechner, ale poslední slovo měl Kalajdžič, který si po centru z pravé strany našel správné místo mezi obránci. V ročníku dal už 15 branek a je nejlepším střelcem Stuttgartu, kterému patří deváté místo.