Loni zachránil soupeře, letos Kvapil zamířil na Dakar jako novinář. Ambice závodit má ale pořád

Radek Vičík Radek Vičík
2. 1. 2018 16:43
Lukáš Kvapil má sice po loňském pádu poraněné rameno, ale držitel Ceny fair play na Rallye Dakar nezanevřel. Letos je v Jižní Americe jako člen mediálního týmu a řídí terénní auto.
Lukáš Kvapil
Lukáš Kvapil | Foto: Archiv Lukáše Kvapila

Praha - I když Lukáš Kvapil při svém loňském debutu na Rallye Dakar dokončil v sedle motorky jedinou kompletní etapu, zařadil se mezi hrdiny soutěže.

Ve druhé etapě totiž pomohl zachránit život italskému soupeři a sám pak skončil po havárii v péči lékařů. Rok se s rokem sešel a příští týden 38letý závodník a voják v jedné osobě je zase na jihu Ameriky. Tentokrát ovšem jako řidič novinářského terénního auta.

"Po zdravotní stránce bylo kvůli snížené hybnosti ramene jasné, že už nemohu jet Dakar na motorce. Jsem závodník a hledal jsem alternativu. Nebyl jsem schopný stihnout červnovou uzavírku přihlášek. Chtěl jsem jet nabírat zkušenosti a zvolil jsem cestu media týmu," vysvětluje Kvapil.

Nejvíc se těší na skvělou a neskutečně náročnou atmosféru Dakaru. "Pocity závodníků a pohled do zákulisí rallye je něco, co mě už jako malého kluka neuvěřitelně přitahovalo. Letos si tak splním svůj další dětský sen a jsem rád, že tyto pocity budu moci zprostředkovat fanouškům," uvedl rodák z Moravské Třebové, který bude natáčet pro televizi Prima.

V roli novináře však nechce zůstat natrvalo. Jak už je v jeho povaze, miluje výzvy a tou další je start ve dvou stopách. "Jestli to bude auto nebo něco většího, to uvidíme během letošního roku. Ale je to můj další cíl, budu dělat vše proto, abych si cíl užil i v roli závodníka," vysvětlil Kvapil. 

Tím by se stal první Čechem, který by Rallye Dakar absolvoval v sedle motorky i za volantem auta či kamionu a zařadil by se po bok takových legend, jako jsou Francouzi Stépnahe Peterhansel a Cyril Despres. Zatím nejblíže k tomu z tuzemských motocyklistů měl David Pabiška, který okusil roli navigátora kamionu.

Zatím ale profesionální voják Kvapil zaměřil všechno své úsilí na to, aby zvládl upravený terénní vůz Ford Ranger. "Byli jsme na testování v Tunisku v rámci El Chott Rallye. Tam  jsem si vyzkoušel závodní režim a moc lidí to neví, ale měl jsem vždycky ambice závodit nejen na motorce, ale také v autě," uvedl.

Držitel Ceny fair play věří, že mezi soupeři za volantem by se neztratil. "Přestup do auta byl logický a mám co ukázat. Myslím, že až dostanu to pořádný nářadí, tak bych mohl předvést, co je ve mně. A jestli letos budu závodníkům závidět? Není co, vždyť já budu na Dakaru! A že nebudu pod startovním číslem? Jsem mladej a myslím, že mám ještě hodně času na to, abych něco ukázal," dodal Kvapil.

Jeho jméno není v Jižní Americe zdaleka jediným zajímavým mezi mediálními týmy. Pro Barth Racing bude natáčet  přímo z dějiště soutěže moderátor Vlasta Korec, jehož videa se pak objeví ve vysílání ČT Sport. Fotograf Marian Chytka bude zase oficiálním členem týmu Peugeot, který chce svoji dakarskou misi zakončit třetím triumfem v řadě a sedmým celkově.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy