Motorkář Kvapil zachránil soupeři život. Neváhal jsem, je to moje přesvědčení, říká hrdina Dakaru

Radek Vičík Radek Vičík
5. 1. 2017 14:07
Český motocyklista Lukáš Kvapil odjel na Rallye Dakar jen necelé dvě etapy, ale upozornil na sebe tím, jak pomohl zachránit život svého soupeře přímo na trati.
Lukáš Kvapil se chce na Rallye Dakar příští rok vrátit.
Lukáš Kvapil se chce na Rallye Dakar příští rok vrátit. | Foto: Big Shock Racing

Buenos Aires – Lukáš Kvapil má za sebou svůj premiérový Dakar, který pro něj skončil mnohem dřív, než sám motocyklista čekal. Osudnou se mu stala druhá etapa, během níž nejprve zachraňoval soupeře v bezvědomí, načež sám po pádu skončil v péči lékařů.

Zraněnému soupeři dal poslední kapku vody

Kvapil v sobě nezapřel elitního vojáka a u prvního kontrolního stanoviště si všiml kolegy motorkáře, který havaroval a v bezvědomí ležel v nepřehledném úseku tratě. Nebylo o čem přemýšlet, záchrana lidského života měla přednost před minutami v soutěži.

"Určitě ničeho nelituji, rozhodl jsem se, jak jsem se rozhodl. Přikazovala mi to pravidla soutěže i moje přesvědčení. Nedovedu si představit, že bych nepomohl zraněnému člověku v bezvědomí," vzkázal Kvapil z Argentiny.

Český jezdec okamžitě zastavil, zraněnému Domenico Cipollonemu poskytl první pomoc, ze své bundy udělal přístřešek proti slunci a poté, co se mu podařilo zraněného závodníka oživit, dal mu vypít svou vodu.

Pohotovostní signalizací okamžitě volal pomoc. S Italem čekal 50 minut na příjezd záchranářů. Pak pomáhal řídit projíždějící auta, aby zdravotníci mohli jezdce ošetřit, naložit a odvézt.

Únava a rozbitá trať vyústily v pád

Po téměř třech hodinách se podařilo vše vyřešit. Kvapil po celou dobu neměl co pít a po pobytu na přímém slunci, kde se teploty šplhaly přes 40 stupňů, byl už dost vyčerpaný.

Od organizátorů dostal vodu na cestu s informací, že pokud chce v závodu pokračovat, musí dojet do cíle etapy. Čas, který strávil pomocí, mu měl být odečten.

Na velmi rozbité trati, po které se už prohnali i piloti automobilů a nablízku byly kamiony, mu kolo uvízlo v díře, která byla schovaná v jemném písku. Následoval nepříjemný pád, při němž si poranil obličej, rameno a utrpěl otřes mozku.

Vrtulník ho převezl do bivaku, kde v bolestech čekal několik hodin na transport do místní nemocnice. Zde dostal základní ošetření, ale operační zákrok se nakonec rozhodl absolvovat až doma v Česku.

V nemocnici se na jednom pokoji sešel i s Italem Cipollonem, kterému na trati poskytl pomoc. "Myslím, že z toho bude velké přátelství,“ smál se člen týmu Big Shock Racing a Dukly Praha se zkušenostmi z vojenských misí v Iráku i Afghánistánu.

Kvapil byl ve středu převezen k dalšímu ošetření do Buenos Aires a ve čtvrtek by se měl vrátit domů do vlasti, odkud bude fandit všem Čechům na Dakaru.

"Na Dakar jsem určitě nezanevřel. Je to neuvěřitelné dobrodružství, a bude-li příležitost, určitě do toho půjdu znovu,“ dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy