Na Dakaru řádila tajemná nemoc. Byl to koronavirus jako hrom, tvrdí Sainz i Koloc

Radek Vičík Radek Vičík
1. 4. 2020 12:03
Prvními sportovci, kteří se utkali s novým koronavirem, byli zřejmě už v lednu účastníci Rallye Dakar. Shodli se na tom vítěz kategorie automobilů Carlos Sainz i mentor týmu Buggyra Martin Koloc.
Carlos Sainz v Mini slaví vítězství v Rallye Dakar 2020
Carlos Sainz v Mini slaví vítězství v Rallye Dakar 2020 | Foto: Reuters

42. ročník legendární soutěže se poprvé konal v Saúdské Arábii od 5. do 17. ledna. Tedy v době, kdy už bylo v čínské provincii Wu-chan hlášeno jeho šíření. Na Dakaru bylo přitom hodně závodníků i hostů z říše středu.

"Potíže, kterými jsme tam trpěli, nebyly normální. Jen tak tak jsme tomu unikli," cituje trojnásobného dakarského šampiona Sainze španělská mutace webu Car and Driver.

"Někteří lidé trpěli chorobou, se kterou si lékaři nevěděli rady. Netušili, o co jde. Jeden z mých mechaniků měl zápal plic a týden pak strávil na ventilátoru," uvedl španělský veterán. "Není pochyb o tom, že to byl koronavirus jako hrom."

Se španělskou legendou souhlasí i Martin Koloc. "Zdravotnický stan byl plný lidí. Všichni měli suchý kašel, dávili se tam. Měli teploty od zvýšených po horečky a doktoři nevěděli, co s tím," uvedl mentor Buggyry v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.

"Naštěstí z našeho týmu měli těžký průběh jen tři lidi," dodal s tím, že ve všech třech případech šlo o někoho, kdo měl oslabenou imunitu.

S podobným problémem se potýkal také další český tým Barth Racing, za který na Dakaru závodil čtyřkolkař Zdeněk Tůma. Dva členové měli vysokou horečku, šéf stáje Michal Burkoň a moderátor Vlasta Korec to odnesli pouze s rýmou.

"Měli jsme patrně lehčí průběh. Je však možné, že jsme byli nachlazení ze zimy. To kolegové měli nevysvětlitelné horečky s kašlem asi týden,"  uvedl Burkoň.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy