Šoltys potkal na trati Dakaru i závodící domorodce. Nejhorší byly kamenité etapy

Radek Vičík Radek Vičík
19. 1. 2020 16:50
Pilot Tatry Martin Šoltys potkal na Dakaru závodící domorodce a zaskákal si na kamenech. Nakonec jezdci Buggyry vysněná desítka těsně utekla.

45letému jezdci k ní letos chybělo pouhých 26 minut. Přesto žádnou hořkost necítí. "Beru to jako zážitek, který mi nikdo nevezme," řekl rodák z Rokycan.

Po dvou startech na jihu Ameriky mohl pilot Buggyry srovnávat novou destinaci slavné rallye. "Proti Americe to bylo to jinačí. Soutěž byla rychlejší a kolem trati nebylo tolik fanoušků a nebyli tak nadšení. Češi, kteří tam žijí, říkali, že Dakar neměl v Saúdské Arábii témě žádnou propagaci," uvedl.

Důvod byl poněkud nečekaný. "Pořadatelé se báli, aby s námi domácí na trati nezávodili. To se nám taky asi třikrát stalo. Mají silná auta a my omezovač na 140 km/h, takže s námi mohli v písku držet tempo. Pletou se tam a bylo to i nebezpečné," přiblížil Šoltys chování místních.

Závodník se ještě jednou vrátil k velké průměrné rychlosti, která mnohé jezdce překvapila. "Jelo se tam třeba 40 kilometrů na omezovač. To pak nejsou závody. To je jen o tom, kdo se nebojí a udrží ten plný plyn."

Na druhé straně byly v itineráři etapy, kde bylo v řečišti kámen na kámen. "Člověk musí jet opatrně na pneumatiky. Ale horší je, že posádka v autě brutálně trpí. Ale to k tomu Dakaru taky patří," přemítal Šoltys.

Technické potíže podle něj jsou nedílnou součástí náročné dálkové rallye.  "Všichni měli technické problémy. Podívejte se, jak letos dopadl Nikolajev. My jsme měli tu smůlu, že se nám v poslední etapě vytrhly šrouby ze servo pumpy," dodal.

Martin Šoltys z týmu Buggyra Racing pomohl Martinovi Macíkovi z Big Shock Racing, který uvízl na vrcholu duny během osmé etapy Rallye Dakar. | Video: Big Shock Racing
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Vladimír Dbalý a další tři lidé jsou znovu obžalovaní v kauze zakázek Nemocnice Na Homolce

Státní zástupce znovu obžaloval bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého a další tři lidi v takzvané třetí větvi kauzy zakázek tohoto zdravotnického zařízení. Uvedla to ČT. Znovu před soud půjde i Dbalého bývalý náměstek Michal Toběrný a Jan Valtr, který figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník lobbisty Iva Rittiga. Již dříve chtěl soud stíhání zastavit, státní zástupce ale nesouhlasil.

Třetí větev kauzy spadá do období mezi lety 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné zmanipulování tendru nemocnice na dodání zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie.

Zdroj: Domácí
před 29 minutami

Dominantní kanoista Fuksa si na MS zajistil finále na 500 metrů

Kanoista Martin Fuksa na mistrovství světa dominoval v rozjížďce na 500 metrů a s přehledem si zajistil nedělní finále. Tam může získat třetí světový titul na této neolympijské trati. Rozjížďku na 500 metrů vyhrál na šampionátu v Kodani také kajakář Jakub Zavřel, ale tam se přímo do finále nepostupovalo. Mistra Evropy z roku 2017 a letošního bronzového medailistu z ME Zavřela tak čeká v sobotu semifinále.

před 40 minutami

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Další zprávy