Skoky, duny i souboj člověka s technikou. To byl první saúdskoarabský Dakar

Skoky, duny i souboj člověka s technikou. To byl první saúdskoarabský Dakar
Carlos Sainz si doletěl pro třetí dakarský triumf. Letos to bylo ve speciálu Mini.
Poškozená Toyota Fernanda Alonsa v bivaku maratonské etapy. Dvojnásobný mistr světa formule 1 se po celou soutěž staral o pozdvižení.
Přesun legendární soutěže z jihu Ameriky do Saúdské Arábie přiměl Josefa Macháčka přehodnotit své rozhodnutí a na start rallye se vrátil. Tentokrát to ale nebyla čtyřkolka, nýbrž bugina v barvách Buggyry.
Tým Martina Prokopa mohl na cílové rampě oslavit konečné 12. místo v prestižní kategorii automobilů.
Foto: ASO
Radek Vičík Reuters Radek Vičík, Reuters, ASO, závodní týmy
20. 1. 2020 6:21
Prohlédněte si nejhezčí fotografie z Rallye Dakar, která se minulé dva týdny poprvé v historii jela na Arabském poloostrově.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy