Opravář, kaskadér a pořád hvězda. Alonso i na Dakaru dokazuje svoji výjimečnost

Fernando Alonso je hned při své premiéře na Rallye Dakar jednou z největších hvězd premiérového ročníku slavné soutěže na Arabském poloostrově.
Fernando Alonso v druhé etapě Dakaru musel opravit svoji Toyotu. | Video: Toyota Gazoo
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: poškozená Toyota Fernanda Alonsa v bivaku maratonské etapy | Foto: ASO
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: poškozená Toyota Fernanda Alonsa v bivaku maratonské etapy | Foto: Fesh Fesh Group
Fernando Alonso na Rallye Dakar 2020 | Foto: ASO
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: poškozená Toyota Fernanda Alonsa v bivaku maratonské etapy | Foto: ASO
Rallye Dakar 2020, 4. etapa: Fernando Alonso, Toyota | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 4. etapa: Fernando Alonso, Toyota | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 4. etapa: Fernando Alonso, Toyota | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 3. etapa: Fernando Alonso, Toyota | Foto: Reuters

"Už jsem dosáhl všech svých cílů, které jsem si před startem dal," prohlásil španělský matador už v polovině soutěže. Přesto nadále jede na plný plyn a snaží se stále zlepšovat svoji pozici. Přitom dokazuje, že to je skutečný motoristický univerzál - po formuli 1, IndyCar a vytrvalostních závodech se cítí jako ryba ve vodě i ve světě dálkových soutěži.

Když se poprvé objevily zprávy o startu dvojnásobného mistra světa formule 1 na Dakaru, mnozí experti byli skeptičtí. Báli se hlavně jeho "jankovité" povahy a touze po rychlosti, která by mohla končit šerednou bouračkou. Ostatně haváriím se pilot Toyoty nevyhnul ani v tréninkových rallye.

Ředitel Dakaru David Castera měl ale jasno: "Fernando (Alonso) vyhraje už letos svoji první etapu," uvedl bývalý navigátor. Španěl k tomu byl nejblíže v pondělí, kdy ho od triumfu dělily pouhé čtyři minuty.

Jenže nic není jen černobílé. 38letý rodák z Ovieda dal zapravdu i škarohlídům, kteří věštili velké "rány". Ta první přišla už ve druhé etapě. Španěl v ní o ukrytý kámen poškodil zavěšení levého předního kola.

"To kolo leželo v písku třicet metrů za náma. Myslel jsem si, že s účastí na Dakaru je ámen," přiznal Marco Coma, který po pěti vítězstvích v sedle motocyklu přesedlal na sedačku Alonsovi spolujezdce.

Společnými silami s pomocí asistence poničenou nápravu "zadrátovali" a Toyota dojela do cíle - video z provizorní opravy vozu najdete na začátku článku.

V té chvíli se Alonso propadl na 48. místo průběžné klasifikace. Jenže pak až do úterka s jedinou výjimkou pravidelně zajížděl časy do top 10 a posunul se už na čtrnáctou pozici.

Rallye Dakar 2020, 10. etapa: poškozená Toyota Fernanda Alonsa v bivaku maratonské etapy
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: poškozená Toyota Fernanda Alonsa v bivaku maratonské etapy | Foto: Fesh Fesh Group

Další zádrhel přišel ve středu. To se formulový šampion krátce po startu měřeného úseku doslova skutálel z duny. Auto se naštěstí vrátilo na čtyři kola a Alonso s ním chladnokrevně odjel z místa nehody.

Posádka vyrazila poškozené okno, jenže devastace odpružení přišla v tu nejméně vhodnou dobu. V noci ze středy na čtvrtek totiž posádky v rámci tak zvané maratonské etapy nocovaly mimo bivak. A co si neopravily samy, s tím musely vyjet ráno zase na trať.

Alonso je ovšem bojovník a jeho cílem pořád není jen dostat se do cíle celé soutěže, ale být tam na co nejlepší pozici.

Bývalý jezdec formule 1 Fernando Alonso předvedl v 10. dakarské etapě efektní boční kotoul. Další auto na stejné duně už situaci nezvládlo. | Video: Dakar.com, Facebook: Somos Dakar
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy