Dakarský maraton: Brabec zlomil řidítka, Prokop přeskočil Alonsa a Tůma byl druhý

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 15. 1. 2020 12:53
Rallye Dakar ve středu pokračovala první částí maratonské etapy. Z původních 534 měřených kilometrů se ale kvůli silnému větru a řadě bouraček odjelo jen 223. Jednu ze spektakulárních nehod měl formulový šampion Fernando Alonso.
Bývalý jezdec formule 1 Fernando Alonso předvedl v 10. dakarské etapě efektní boční kotoul. Další auto na stejné duně už situaci nezvládlo. | Video: Dakar.com, Facebook: Somos Dakar
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: poškozená Toyota Fernanda Alonsa v bivaku maratonské etapy | Foto: Fesh Fesh Group
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: provizorní bivak během maratonské etapy | Foto: Fesh Fesh Group
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: Aleš Loprais. Praga | Foto: ASO
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: Miroslav Zapletal, Ford | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: zákaznické Tatry týmu Fesh Fesh Group, které pilotují Polák Robert Szustkowski a Patrice Garrouste z Francie | Foto: Fesh Fesh Group
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: Aleš Loprais. Praga | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: Milan Engel, KTM | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: Aleš Loprais. Praga | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: Nani Roma a Daniel Oliveras Carreras opravují své Mini | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: Nani Roma a Daniel Oliveras Carreras opravují své Mini | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: Orlando Terranova, Mini | Foto: Reuters

Maratonská etapa se letos na Dakaru jede jediná. Spočívá v tom, že závodníci budou nocovat mimo bivak a budou odkázáni pouze na sebe. Asistenční týmy tak budou mít až do čtvrtečního odpoledne volno.

Jan Brabec si tak bude muset poradit se zlomenými řidítky své motorky KTM. "Jsem v pořádku. Bylo to dneska tak nebezpečné, že helikoptéry nestíhaly lítat. Já jsem šel na držku na druhém kilometru a zlomil jsem řídítka. Podařilo se mi je opravit, ale nabral jsem ztrátu 30 minut. A nefungovala mi dobře zadní brzda. Je to v pohodě, nic jsem si neudělal, nic mě nebolí," shrnul motorkář náročný den.

Stroj si poškodil na té samé duně, kde Alonso předvedl v Toyotě efektní kotoul. Dvojnásobný mistr světa formule 1 sice pokračoval hned dál, ale v etapě ztratil víc než hodinu a čtvrt.

Ještě hůře dopadlo kypersko-nizozemská posádka Roman Starikovich - Bert Heskes. Ta "vzlétla"na stejném místě krátce po startu měřeného úseku, jenže oba její členové skončili s poraněnými zády v péči lékařů.

Díky Alonsově problému se před španělského pilota posunul na celkovou 13. příčku Martin Prokop. Český jezdec byl ve středu klasifikován na 11. pozici. Etapu úspěšně zvládli Miroslav Zapletal, Boris Vaculík i Tomáš Ouředníček. Ten ale ztratil přes dvě a půl hodiny.

Zdeněk Tůma měl skvělý den a mezi čtyřkolkáři se vyšvihl na druhé místo, celkově je stále jedenáctý, Od vysněné top 10 ho dělí 31 minut.

"Je to super. Tohle jsem si vůbec nepředstavoval, že někdy dokážu. Že porazím hvězdy typu Casaleho a Sonika. Je to jeden z mých splněných snů. Druhé místo mi vyhrála navigace. Byla to dunová, písčitá etapa, foukal hrozný vítr. Na jednom bodě začali všichni bloudit a nenašli cestu ven. Já ji našel nejrychleji a tím se to vlastně povedlo," radoval se Tůma.

Martin Michek zůstává v hodnocení motocyklistů čtrnáctý, Milan Engel si polepšil o jedno místo na 26. příčku. Etapu zvládli také Petr Vlček a Jan Veselý.

Na pozicích se nic nemění mezi jezdci kamionů, v denním hodnocení byl z Čechů nejlepší Martin Macík mladší - sedmý. Celkově se nejlépe vede čtvrtému Aleši Lopraisovi s Pragou. V cíli je i jediný český jezdec v bugině, Josef Macháček.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pošta bude od dubna vydávat důchod opět i na pobočkách. Přizpůsobí se návykům seniorů

Česká pošta se v dubnu vrátí k výplatě důchodů standardním způsobem. Část seniorů si tak pro penzi bude moci dojít na pobočku. Uvedl to mluvčí Matyáš Vitík. Nejbližším výplatním dnem pro důchody je čtvrtek 2. dubna. 

Minulý měsíc kvůli koronaviru všechny důchody pošťáci roznášeli lidem domů.  Pošta podle Vitíka vyhodnotila tento dosavadní způsob výplaty. Úspěšnost doručování byla 80 procent, lokálně ve velkých městech ale pouze 35 procent.

"Z terénního dotazování mezi důchodci a z reakcí této klientely na pobočkách vyplynulo, že velká část těch, kteří si standardně nechávají posílat důchod na poštu, kde si ho také vyberou, nemají o doručování na adresu zájem a stále preferují návštěvu pobočky. S ohledem na tyto odlišnosti a klientské návyky různých skupin seniorů bude od 2. dubna Česká pošta bude vyplácet důchody standardním způsobem, jaký si důchodce zvolil a na který je zvyklý," sdělil Vitík.

Zdroj: ČTK
Další zprávy