Dakarský maraton: Brabec zlomil řidítka, Prokop přeskočil Alonsa a Tůma byl druhý

Rallye Dakar ve středu pokračovala první částí maratonské etapy. Z původních 534 měřených kilometrů se ale kvůli silnému větru a řadě bouraček odjelo jen 223. Jednu ze spektakulárních nehod měl formulový šampion Fernando Alonso.
Bývalý jezdec formule 1 Fernando Alonso předvedl v 10. dakarské etapě efektní boční kotoul. Další auto na stejné duně už situaci nezvládlo. | Video: Dakar.com, Facebook: Somos Dakar
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: poškozená Toyota Fernanda Alonsa v bivaku maratonské etapy | Foto: Fesh Fesh Group
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: provizorní bivak během maratonské etapy | Foto: Fesh Fesh Group
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: Aleš Loprais. Praga | Foto: ASO
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: Miroslav Zapletal, Ford | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: zákaznické Tatry týmu Fesh Fesh Group, které pilotují Polák Robert Szustkowski a Patrice Garrouste z Francie | Foto: Fesh Fesh Group
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: Aleš Loprais. Praga | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: Milan Engel, KTM | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: Aleš Loprais. Praga | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: Nani Roma a Daniel Oliveras Carreras opravují své Mini | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: Nani Roma a Daniel Oliveras Carreras opravují své Mini | Foto: Reuters
Rallye Dakar 2020, 10. etapa: Orlando Terranova, Mini | Foto: Reuters

Maratonská etapa se letos na Dakaru jede jediná. Spočívá v tom, že závodníci budou nocovat mimo bivak a budou odkázáni pouze na sebe. Asistenční týmy tak budou mít až do čtvrtečního odpoledne volno.

Jan Brabec si tak bude muset poradit se zlomenými řidítky své motorky KTM. "Jsem v pořádku. Bylo to dneska tak nebezpečné, že helikoptéry nestíhaly lítat. Já jsem šel na držku na druhém kilometru a zlomil jsem řídítka. Podařilo se mi je opravit, ale nabral jsem ztrátu 30 minut. A nefungovala mi dobře zadní brzda. Je to v pohodě, nic jsem si neudělal, nic mě nebolí," shrnul motorkář náročný den.

Stroj si poškodil na té samé duně, kde Alonso předvedl v Toyotě efektní kotoul. Dvojnásobný mistr světa formule 1 sice pokračoval hned dál, ale v etapě ztratil víc než hodinu a čtvrt.

Ještě hůře dopadlo kypersko-nizozemská posádka Roman Starikovich - Bert Heskes. Ta "vzlétla"na stejném místě krátce po startu měřeného úseku, jenže oba její členové skončili s poraněnými zády v péči lékařů.

Díky Alonsově problému se před španělského pilota posunul na celkovou 13. příčku Martin Prokop. Český jezdec byl ve středu klasifikován na 11. pozici. Etapu úspěšně zvládli Miroslav Zapletal, Boris Vaculík i Tomáš Ouředníček. Ten ale ztratil přes dvě a půl hodiny.

Zdeněk Tůma měl skvělý den a mezi čtyřkolkáři se vyšvihl na druhé místo, celkově je stále jedenáctý, Od vysněné top 10 ho dělí 31 minut.

"Je to super. Tohle jsem si vůbec nepředstavoval, že někdy dokážu. Že porazím hvězdy typu Casaleho a Sonika. Je to jeden z mých splněných snů. Druhé místo mi vyhrála navigace. Byla to dunová, písčitá etapa, foukal hrozný vítr. Na jednom bodě začali všichni bloudit a nenašli cestu ven. Já ji našel nejrychleji a tím se to vlastně povedlo," radoval se Tůma.

Martin Michek zůstává v hodnocení motocyklistů čtrnáctý, Milan Engel si polepšil o jedno místo na 26. příčku. Etapu zvládli také Petr Vlček a Jan Veselý.

Na pozicích se nic nemění mezi jezdci kamionů, v denním hodnocení byl z Čechů nejlepší Martin Macík mladší - sedmý. Celkově se nejlépe vede čtvrtému Aleši Lopraisovi s Pragou. V cíli je i jediný český jezdec v bugině, Josef Macháček.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Bilbao a Dublin přišly o zápasy ME, nahradí je Sevilla a Petrohrad s Londýnem

Bilbao a Dublin přišly o pořádání zápasů letního fotbalového mistrovství Evropy, protože nemohly vzhledem ke koronavirové situaci garantovat přítomnost diváků na tribunách. Evropská fotbalová unie UEFA po dnešním zasedání výkonného výboru oznámila, že Bilbao nahradí Sevilla a dublinské duely převezmou Petrohrad a Londýn.

Bilbao a Dublin měly hostit po třech zápasech základní skupiny E, v níž hrají Španělsko, Švédsko, Polsko a Slovensko, a také každý jedno z osmifinálových utkání. Sevilla je mezi pořadatelskými městy odloženého Eura nováčkem a bude hostit všechny čtyři duely původně plánované do Bilbaa.

Petrohrad, který už měl schválenou organizaci tří duelů skupiny B a jednoho čtvrtfinále, převezme tři dublinské zápasy ze základní skupiny. Londýn byl už před změnami nejvytíženějším městem ME a ke třem duelům "české" skupiny D, plánovanému osmifinále, oběma semifinále a finále si přibere i osmifinále z Dublinu.

Výkonný výbor UEFA dnes také jednal o Mnichovu, třetím z původních dvanácti měst, které nemohlo unii do stanoveného termínu zaručit fanoušky v hledišti. Bavorská metropole nicméně o celkem čtyři zápasy nepřišla, neboť na červen počítají tamní úřady se zlepšením koronavirové situace a minimálně 14.500 diváky v Allianz Areně.

Dalšími pořadateli turnaje, který se loni nekonal kvůli pandemii koronaviru, jsou Glasgow, Řím, Baku, Budapešť, Bukurešť, Kodaň a Amsterodam. Všechna tato města už dříve přislíbila, že během turnaje alespoň zčásti stadiony zaplní.

Česká reprezentace odehraje první dva zápasy v základní skupině D proti Skotsku a Chorvatsku 14. a 18. června v glasgowském Hampden Parku a 22. června se střetne s Anglií v londýnském Wembley.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útočník s nožem zavraždil u Paříže policejní úřednici, policie ho zastřelila

Útočník s nožem ve francouzském městě Rambouillet u vchodu na policejní stanici zavraždil devětačtyřicetiletou policejní úřednici. Policisté ho postřelili, později zemřel. Podle médií byl muž občanem Tuniska, ale ve Francii pobýval legálně a měl čistý trestní rejstřík.

Další zprávy