Loprais zůstává na Dakaru věrný značce Praga. Královnu provětrá Tománek

Radek Vičík Radek Vičík
24. 11. 2020 7:08
Aleš Loprais bude na Rallye Dakar podruhé řídit kamion značky Praga. Jeho tým v lednu v Saúdské Arábii nasadí dva vozy. Ve druhém kamionu - Tatře Jamal - se na soutěž po roční pauze vrátí Jan Tománek.

Zatímco trio Aleš Loprais, Chálid Kandí, Petr Pokora usedne do Pragy V4S s lichotivým nízkým startovním číslem 504, číslo 520 bude mít na dveřích posádka Jan Tománek, Tomáš Kašpárek, Jiří Stross. Ta pojede s předchozím Lopraisovým vozem, známým jako Queen 69, tedy Královna 69.

Tománek s Kašpárkem se na Dakaru v jedné kabině sešli už v roce 2014, kdy startovali také s Tatrou z dílen Loprais Teamu.

Vzájemnou kooperaci si na nejprestižnější maratonské rallye světa v nedávné minulosti vyzkoušeli také Tománek se Strossem. V roce 2017 společně tvořili posádku Aleše Lopraise. Ten je rád, že bude mít v útoku na čelné příčky saúdskoarabského Dakaru pomocníky.

"Rozhodně mi to dodá určitý klid a pohodu, ačkoliv na trati speciálky člověk nikdy neví, jestli druhý vůz jede minutu nebo hodinu za ním. Každopádně je dobré vědět, že někde za vámi je další auto, které vám může poskytnout třeba náhradní pneumatiku. To vám otevírá možnost zrychlit. Můžete totiž více riskovat v místech, kde jinak musíte jet na jistotu," míní 40letý jezdec.

Loprais navíc pojede s vědomím, že ve druhém voze sedí díky Tománkovi a Strossovi také dva velmi zruční mechanici.

"Na Dakaru se samozřejmě může stát neuvěřitelné množství nepředpokládaných věcí a v takových situacích je další pomoc k nezaplacení. Ale mít u sebe spřátelenou posádku bude fajn třeba i před startem jednotlivých etap. Díky Jendovi, Tomovi a Jirkovi budeme mít vlastní parťáky, s nimiž se i v takových situacích můžeme bavit o čemkoliv. Mělo by to být pohodovější," vysvětlil olomoucký rodák.

S ohledem na vývoj kolem koronaviru se Instaforex Loprais Praga Team musel vzdát plánovaného podzimního testování na Arabském poloostrově. Počátkem listopadu Pragu V4S DKR naposledy prověřila soutěž v Polsku. Tým zbývající týdny před odjezdem do Francie k nalodění soutěžních i doprovodných vozů věnuje balení a dolaďování techniky.

"Šli jsme jenom po spolehlivosti, vůbec jsme neřešili zvyšování výkonu nebo nějaké zásadní změny," popsal Loprais celoroční práci týmu na svém dakarském speciálu. "Pozornost jsme věnovali věcem, které nás trápily letos. Zlepšili jsme tlumení kabiny, chlazení, elektroniku, detaily kolem sání, výfukového potrubí a turbodmychadla."

Přesto má Praga jedno velmi zajímavé vylepšení. "Větší novinkou jsou pádla pod volantem, díky nimž mohu v určitých momentech zasahovat do řazení automatické převodovky. Nejedná se o velké změny, ale měly by mít zásadní vliv na konzistenci našich výkonů," věří jezdec, který v průběhu svého patnáctého Dakaru oslaví jednačtyřicáté narozeniny.

Při soutěžní premiéře Pragy V4S DKR Loprais na letošním Dakaru dlouho atakoval medailové pozice. V hodnocení osmé etapy se prosadil na pomyslné stupně vítězů, ale po problémech v předposlední etapě byla posádka v cíli nakonec klasifikována jako sedmá. Získané zkušenosti a poznatky udaly charakter letošní přípravě, kterou se posádka v lednu pokusí proměnit znovu v útok na nejvyšší příčky kategorie kamionů.

"Na Dakar jedeme s obrovskou pokorou a chceme si ho užít. Zároveň je však pravda, že si závod dokážu užít jen v případě, že bojujeme vepředu. Jinak to prostě neumím," dodal Loprais.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Počet nových exekucí v Česku loni klesl o 18 procent, uvedla Exekutorská komora

V Česku bylo roce 2020 zahájeno 407 694 nových exekucí, což znamená meziroční pokles o více než 18 procent. Jde o nejmenší počet nově zahájených exekucí minimálně za posledních 11 let. Vyplývá to z dat Exekutorské komory.

"Opět se potvrzuje dlouhodobý trend predikovaný Exekutorskou komorou, tedy že exekucí bude každoročně zahajováno méně a méně," komentoval statistiky viceprezident komory Jan Mlynarčík. Významný podíl na tak velkém poklesu může podle něj mít i současná epidemická situace související s onemocněním covid-19.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Zemřel fotograf Pavel Jasanský, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let zemřel Pavel Jasanský. Byl jedním z nejosobitějších a nejinovativnějších českých fotografů 60. až 80. let minulého století, míní kurátor Pavel Vančát, který s ním spolupracoval na mnoha výstavách. Jasanský se věnoval divadelní fotografii a grafické úpravě tiskovin, fotografoval zpěváky i hudební skupiny. Spolupracoval s Divadlem za branou či Divadlem Na zábradlí.

Vytvářel subjektivní dokumenty a rozměrné snímky aktů, asambláže a plastiky. Kromě fotografií tvořil i grafiky, objekty, přemalby fotografií, projekce a instalace. V letech 1981 a 1982 se podílel na neoficiální výtvarné akci Most, kterou organizoval Jiří Sozanský a která reagovala na destrukci města Most. Po pádu komunismu spoluzaložil agenturu Signum a provozoval vlastní grafické studio Jago, v 90. letech také učil na pražské FAMU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy