Dakar bez Buggyry? Český tým překvapivě chybí ve startovní listině slavné rallye

Radek Vičík Radek Vičík
19. 11. 2020 12:28
Nejméně účastníků za posledních 25 let a absence Buggyry v kategorii bugin i kamionů. To je bilance aktuální startovní listiny Rallye Dakar. Na soutěž, která se počátkem ledna pojede podruhé v Saúdské Arábii, tak dopadla celosvětová koronavirová pandemie.
Martin Šoltys v Tatře Phoenix při testech na Rallye Dakar 2021
Martin Šoltys v Tatře Phoenix při testech na Rallye Dakar 2021 | Foto: Buggyra

Na Dakar se přihlásilo 440 závodníku s 266 stroji. To je proti letošnímu ročníku pokles o více než pětinu. Přesto podle manažera Buggyry Jana Kalivody je ředitel soutěže David Casteras s množstvím startujících - vzhledem k aktuální situaci - velmi spokojený.

Mezi známými jmény, která chybí na prozatímním seznamu startovních čísel vydaném ve středu organizátory ze společnosti A.S.O., je přitom také Buggyra. Její posádky nejsou v provizorní startovní listině kategorie kamionů ani SSV.

"Ano, chybíme tam," potvrdil Kalivoda pro deník Aktuálně.cz. Další podrobnosti odmítl sdělit s odkazem na tiskovou konferenci, kterou tým plánuje na příští úterý.

Tato situace nabízí trojí vysvětlení. Asi nejméně pravděpodobná je možnost, že covid-19 udělal do rozpočtu týmu mentora Martina Koloce takovou díru, že musí 43. ročník Dakaru oželet.

Druhou variantou je nějaké formální pochybení, které lze záhy napravit.

Anebo Buggyra chystá tak velkou novinku, že prozatím zůstala utajena i před pořadateli.

Případná neúčast by byla pro tým se základnou v Roudnici nad Labem problém. Po loňské "velké ráně" Martina Kolomého při propagační akci ve Zlíně byl dán dohromady druhý kamion.

Sám Kalivoda ještě nedávno pro Českou televizi tajemně prohlásil, že vedle stroje pro Martina Šoltyse má druhou Tatru řídit "vítěz Rallye Dakar".

Tomáš Enge při testu buginy Can-Am pro Rallye Dakar
Tomáš Enge při testu buginy Can-Am pro Rallye Dakar | Foto: Buggyra

Tato informace nabízí divokou spekulaci, že by do jedné ze dvou Tater s oficiální podporou továrny z Kopřivnice usedl Nizozemec Gerard de Rooy. Jeho tým totiž ve "startovce" také absentuje.

Na druhou stranu se De Rooy nedávno s týmem Fesh Fesh Tomáše Vrátného účastnil testů nového speciálu Ford Cargo EVO I. Kolem Buggyry je tedy hodně otazníků. Zodpovědět by je měla zmiňovaná úterní online prezentace. Den po ní je oficiální tisková konference A.S.O. s úplnou startovní listinou.

Vedle Buggyry své číslo zatím nemají ani automobilový jezdec Tomáš Ouředníček, jenž své plány odhalí dnes večer, a Olga Roučková. Závodnice na čtyřkolce podle informací Aktuálně.cz stále hledá možnosti, jak v lednu na Rallye Dakar startovat.

Čeští účastníci Rallye Dakar na provizorní startovní listině:

Kategorie st. číslo jezdec/posádka
Motocykly 26 Milan Engel
31 Martin Michek
36 Jan Brabec
37 Danid Pabiška
53 Libor Podmol
67 Rudolf Lhotský
76 Roman Krejčí
Čtyřkolky 153 Tomáš Kubiena
Auta 312 Martin Prokop - Viktor Chytka
Kamiony 503 Martin Macík - David Švanda - František Tomášek
504 Aleš Loprais - Petr Pokora - Chálid Alkendi
518 Jaroslav Valtr - Jaroslav Miškolci - Radim Kaplánek
520 Jan Tománek - Tomáš Kašpárek - Jiří Stross
550 Dušan Randýsek - Francois Regnier - Julien Martin
Martin Šoltys z týmu Buggyra Racing pomohl Martinovi Macíkovi z Big Shock Racing, který uvízl na vrcholu duny během osmé etapy Rallye Dakar. | Video: Big Shock Racing
 

Právě se děje

Další zprávy