Ford s páteří z Tatry. Vrátný připravil nástupce dakarského matadora

rav rav
22. 10. 2020 19:54
Dakarský tým Tomáše Vrátného naplno vyzkoušel nový závodní kamion. Po polském polygonu se proháněl vůz se znakem Fordu, který má ovšem za základ osvědčený podvozek Tatra.

S testy v Drawsku Pomorskiem, kde se jezdí populární Baja Poland, pomáhal lidem ze stáje Fesh Fesh jeden z prominentních účastníků Rallye Dakar, nizozemský Team De Rooy.

"Náš nový speciál je postavený na podvozku Tatra a má genetiku Fordu. Vzhledem k použitým komponentům je oficiální značka vozidla Ford," popsal novinku majitel týmu a zároveň pilot Tomáš Vrátný.

Fesh Fesh hodlá s Fordem Cargo Evo I doplnit stávající Tatry Jamal. "Je to první vývojový stupeň ve stavbě další řady našich závodních speciálů. Rám je proti jamalkám o něco kratší, kabina je posunuta kousek dál za přední nápravu. To dává posádce větší jízdní komfort a vozidlu lepší stabilitu a ovladatelnost," dodal Vrátný. Kdy a na jaké dálkové rallye bude mít nový Ford závodní premiéru, ovšem neuvedl.

Dakarský šampion Gerard de Rooy přivezl do Polska i své dva kamiony Iveco. Jeden z nich pilotoval starý známý Ostravanů, Albert Llovera z Andorry. Ten právě v barvách týmu Tomáš Vrátného jel před čtyřmi lety Dakar jako vůbec první paraplegik. Stroj nizozemské stáje testovala také bývalá polská Miss Marcelina Zawadska, jež letos absolvovala Africa Eco Race.

Tatra Jamal z dílen týmu Fesh Fesh.
Tatra Jamal z dílen týmu Fesh Fesh. | Foto: Fesh Fesh Group

Vedle vývoje zbrusu nového kamionu Vrátný hodlá dál pokračovat se zákaznickými vozy, jimž jsou v současnosti dvě Tatry Jamal.

"Letošní ročník Rallye Dakar byl pro naše kamiony velmi úspěšný. Patrice Garrouste se s Tatrou Jamal číslo 521 umístil na 9. místě a Tatra Jamal s číslem 510 s Robertem Szustkowskim za volantem dojela na 18. místě. Chceme tedy dále spolupracovat se zkušenými zahraničními posádkami a poskytovat jim s naším servisem dokonalé zázemí," uvedl šéf týmu Fesh Fesh.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy