25. 6. 2011 16:26
Kornfeil obsadil v Assenu šestnáctou příčku
Karel Abraham.
Karel Abraham. | Foto: karelabraham.com

Assen - Pro motocyklového závodníka Karla Abrahama skončila jeho jubilejní 100. Velká cena v kariéře pádem hned v prvním kole závodu MotoGP v Assenu. V Nizozemsku nebodoval ani druhý český účastník mistrovství světa Jakub Kornfeil, jenž byl v kategorii do 125 ccm těsně šestnáctý.

Jednadvacetiletý Abraham vyrazil do sedmého závodu sezony ze sedmé pozice a po startu tradičně trochu ztratil. Než mohl zahájit stíhací jízdu, ukončil jeho nizozemskou misi pád. Z místa nehody odešel brněnský jezdec s bolavou rukou.

Abraham tak po třech umístěních v první desítce podruhé v MotoGP nedokončil závod a v průběžném pořadí klesl z desáté pozice na třináctou.

Abraham odstartuje v Assenu do 100. GP ze sedmého místa
Abraham dojel v Silverstonu sedmý, Kornfeil devátý

Svou první Grand Prix vyhrál bývalý mistr světa superbiků Ben Spies. Americký jezdec na yamaze porazil o téměř osm sekund lídra šampionátu Caseyho Stonera s hondou, třetí byl Australanův týmový kolega Andrea Doviziozo z Itálie.

Až deváté místo obsadil italský vítěz kvalifikace Marco Simoncelli, jenž měl ještě před Abrahamem pád a "vzal s sebou" na zem i mistra světa Jorgeho Lorenza. Španěl dojel po stíhací jízdě šestý.

Kornfeilovi těsně unikly body

Osmnáctiletý Kornfeil obsadil první nebodované místo se ztrátou 308 tisícin sekundy na patnáctého. Závod byl předčasně ukončen kvůli dešti v patnáctém z 22 kol. Protože byly odjety více než dvě třetiny plánované porce okruhů, byly udělovány plné body.

Jakub Kornfeil.
Jakub Kornfeil. | Foto: MPAfoto.com

Kornfeil měl důvody žehrat na déšť, neboť v době přerušení už byl na bodované pozici. "Jenže podle pravidel se počítá kolo předtím, a to jsem byl ještě šestnáctý. Přede mnou byli tři jezdci, kteří hodně zpomalili, a já je dojížděl kolo co kolo. Mohlo z toho být v pohodě dvanácté či třinácté místo, takhle nemám nic a ty body mi budou chybět," citoval server iDNES.cz Kornfeila, jenž je v průběžném hodnocení MS dvanáctý.

Pro druhou výhru v sezoně si dojel šestnáctiletý Španěl Maverick Viňales. Na stupně vítězů ho doprovodili jeho krajané Luís Salom a Sergio Gadea, jenž stejně jako vítěz jezdí za tým americké celebrity Paris Hiltonové. Vedení v MS si udržel jiný španělský jezdec Nicolás Terol, i když nemohl startovat kvůli zranění.

Španělského vítěze měl i závod třídy Moto2. Vyhrál loňský mistr světa stopětadvacítek Marc Márquez před Kenanem Sofuoglem z Turecka a Britem Bradleym Smithem. Po pádu tři kola před koncem na mokré trati závod nedokončil Němec Stefan Bradl, jenž i tak stále suverénně vede pořadí MS.

GP Nizozemska, závod MS silničních motocyklů v Assenu:

Do 125 ccm: 1. Viňales 25:04,147, 2. Salom -2,555, 3. Gadea (všichni Šp./Aprilia) -2,655, 4. Cortese (Něm./Aprilia) -3,670, 5. Zarco (Fr./Derbi) -3,903, 6. Kent (Brit./Aprilia) -4,469, ...16. Kornfeil (ČR/Aprilia) -27,886.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 18 závodů): 1. Terol (Šp./Aprilia) 128, 2. Folger (Něm./Aprilia) 101, 3. Cortese 94, 4. Zarco 94, 5. Viňales 90, 6. Vázquez (Šp./Derbi) 77, ...12. Kornfeil 25.

Moto2: 1. Márquez (Šp./Suter) 44:30,409, 2. Sofuoglu (Tur./Suter) -2,397, 3. Smith (Brit./Tech 3) -6,418, 4. West (Austr./MZ-RE Honda) -22,803, 5. De Angelis (San Mar./Motobi) -25,882, 6. Pasini (It./FTR) -26,851.

Průběžné pořadí MS (po 7 ze 17 závodů): 1. Bradl (Něm./Kalex) 127, 2. Márquez 70, 3. Corsi (It./FTR) 67, 4. Smith 63, 5. Takahaši (Jap./Moriwaki) 56, 6. Lüthi (Švýc./Suter) 56.

MotoGP: 1. Spies (USA/Yamaha) 41:44,659, 2. Stoner (Austr./Honda) -7,697, 3. Dovizioso (It./Honda) -27,506, 4. Rossi (It./Ducati) -30,684, 5. Hayden (USA/Ducati) -43,172, 6. Lorenzo (Šp./Yamaha) -44,536, ...Abraham (ČR/Ducati) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 18 závodů): 1. Stoner 136, 2. Lorenzo 108, 3. Dovizioso 99, 4. Rossi 81, 5. Hayden 71, 6. Pedrosa (Šp./Honda) 61, ...13. Abraham 33.