Premiéra jako hrom. Alonso pomohl Toyotě zlomit prokletí Le Mans a udělal další krok mezi legendy

Radek Vičík Radek Vičík
17. 6. 2018 15:02
Fernando Alonso se vítězstvím v Le Mans posunul k zisku trojkoruny motoristického sportu. Chybí mu teď už jen vítězství v závodě 500 mil v Indianapolisu.
24h Le Mans 2018: Fernando Alonso, Toyota
24h Le Mans 2018: Fernando Alonso, Toyota | Foto: Toyota Gazoo Racing

Le Mans - Fernando Alonso hned při své premiéře vyhrál legendární čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans. Španělský pilot formule se na okruhu Circuit de la Sarthe ve vítězné posádce střídal se Sébastienem Buemim z Francie a Japoncem Kazukim Nakadžimou.

Také druhé místo patřilo japonské značce, jež se dočkala vysněného triumfu, na který čekala od roku 1985.  Vůz pilotovali Brit Mike Conway, Kamui Kobajaši z Japonska a Argentinec José María López.

Alonso udělal v Le Mans druhý krůček k zisku trojkoruny motoristického sportu. Vítězi závodu formule 1 v Monaku teď chybí už jen triumf v závodě 500 mil v Indianapolisu. Ve "Staré cihelně" startoval loni, ale závod nedokončil. Všechny tři závody dokázal zatím vyhrál jen legendární Brit Graham Hill.

"Rozhodl jsem se za tím jít a v Le Mans to vyšlo. Teď uvidíme, jestli se mi podaří uspět i v Indy 500," řekl šťastný Alonso krátce po skončení závodu.

Toyota si jela závod sama pro sebe, protože po odchodu Porsche jako jediná nasadila hybridní speciál elitní třídy LMP1. Třetí skončili s "klasickým" vozem LMP1 Rebellion Švýcar Mathias Beche, Gustavo Menezes z USA a Francouz Thomas Laurent.

Slabší kategorii prototypů LMP2 ovládl ruský tým G-Drive se speciálem Oreca. Mezi továrními vozy LMGTE Pro panovalo růžové Porsche, amatérská kategorie LMGTE Am se odehrála také v režii německé značky. Vítězný vůz nasadil jako majitel stáje populárni herec Patrick Dempsey. Porsche tak nejlepším způsobem oslavilo 70 let existence značky.

Vítězové jednotlivých kategorií:

Vytrvalostní automobilový závod 24 hodin Le Mans:

1. Buemi, Nakadžima, Alonso (Švýc., Jap., Šp./Toyota TS050 - Hybrid) 388 kol, 2. Conway, Kobajaši, López (Brit., Jap., Arg./Toyota TS050 - Hybrid) -2 kola, 3. Laurent, Beche, Menezes (Fr., Švýc., USA/Rebellion R13 - Gibson) -12 kol.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy