Premiéra jako hrom. Alonso pomohl Toyotě zlomit prokletí Le Mans a udělal další krok mezi legendy

Radek Vičík Radek Vičík
17. 6. 2018 15:02
Fernando Alonso se vítězstvím v Le Mans posunul k zisku trojkoruny motoristického sportu. Chybí mu teď už jen vítězství v závodě 500 mil v Indianapolisu.
24h Le Mans 2018: Fernando Alonso, Toyota
24h Le Mans 2018: Fernando Alonso, Toyota | Foto: Toyota Gazoo Racing

Le Mans - Fernando Alonso hned při své premiéře vyhrál legendární čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans. Španělský pilot formule se na okruhu Circuit de la Sarthe ve vítězné posádce střídal se Sébastienem Buemim z Francie a Japoncem Kazukim Nakadžimou.

Také druhé místo patřilo japonské značce, jež se dočkala vysněného triumfu, na který čekala od roku 1985.  Vůz pilotovali Brit Mike Conway, Kamui Kobajaši z Japonska a Argentinec José María López.

Alonso udělal v Le Mans druhý krůček k zisku trojkoruny motoristického sportu. Vítězi závodu formule 1 v Monaku teď chybí už jen triumf v závodě 500 mil v Indianapolisu. Ve "Staré cihelně" startoval loni, ale závod nedokončil. Všechny tři závody dokázal zatím vyhrál jen legendární Brit Graham Hill.

"Rozhodl jsem se za tím jít a v Le Mans to vyšlo. Teď uvidíme, jestli se mi podaří uspět i v Indy 500," řekl šťastný Alonso krátce po skončení závodu.

Toyota si jela závod sama pro sebe, protože po odchodu Porsche jako jediná nasadila hybridní speciál elitní třídy LMP1. Třetí skončili s "klasickým" vozem LMP1 Rebellion Švýcar Mathias Beche, Gustavo Menezes z USA a Francouz Thomas Laurent.

Slabší kategorii prototypů LMP2 ovládl ruský tým G-Drive se speciálem Oreca. Mezi továrními vozy LMGTE Pro panovalo růžové Porsche, amatérská kategorie LMGTE Am se odehrála také v režii německé značky. Vítězný vůz nasadil jako majitel stáje populárni herec Patrick Dempsey. Porsche tak nejlepším způsobem oslavilo 70 let existence značky.

Vítězové jednotlivých kategorií:

Vytrvalostní automobilový závod 24 hodin Le Mans:

1. Buemi, Nakadžima, Alonso (Švýc., Jap., Šp./Toyota TS050 - Hybrid) 388 kol, 2. Conway, Kobajaši, López (Brit., Jap., Arg./Toyota TS050 - Hybrid) -2 kola, 3. Laurent, Beche, Menezes (Fr., Švýc., USA/Rebellion R13 - Gibson) -12 kol.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy