Video: Nadal odstartoval slavné Le Mans. V závodním autě bych byl asi pomalý, přiznal

Radek Vičík Radek Vičík
16. 6. 2018 15:54
V Le Mans odstartoval už 86. ročník jednoho z nejtěžších závodů planety, čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans.
Rafael Nadal startuje závod 24 hodiny Le Mans 2018
Rafael Nadal startuje závod 24 hodiny Le Mans 2018 | Foto: Repro: TV

Le Mans - Antukový tenisový král Rafael Nadal se v sobotu zařadil mezi osobnosti, kterým se dostala čest slavnostně odstartovat čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans.

Čerstvý šampion French Open se před jezdce postavil nejprve na startovní rovince, kde si zvědavě prohlédl pohár pro vítěze a pak tradiční formulí  "Závodníci, nastartujte své motory!" vyslal celé šedesátičlenné závodní pole do zaváděcího kola.

"Je úplně jiný sport než tenis, ale atmosféra je absolutně fantastická. Jsem zde prvně a užívám si to. A jestli bych sedl do závodního auta? Rád, ale asi bych byl hodně pomalý," odpověděl Nadal  na dotaz devítinásobného vítěze závodu Toma Kristensena. Dán odpověděl ve stejném stylu: "Já zase vůbec neumím servis."

Na to se smíchem reagoval šéf Mezinárodní automobilové federace FIA Jean Todt: "Rafael by měl v Tomovi toho nejlepšího učitele!"

To už "Rafa" nijak nekomentoval a za pár okamžiků máváním velkou francouzkou vlajkou v ruce poslal piloty letmým startem do ostrého závodu. Prapor předtím dostal od výsadkářů, kteří jej na okruh přivezli ve vrtulníku.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy