Lemieux v Edenu začínal, ale rekord tu drží Gottwaldov. Teď se chystá rekonstrukce

Pojďte s námi na návštěvu stadionu Eden.
Zimní stadion Eden najdete v pražských Vršovicích, kde stojí už od podzimu roku 1974. Nákladem 32 milionů korun československých ho postavil národní podnik IPS, tedy Inženýrské a průmyslové stavby.
Hala pro lední hokej byla ovšem jen jedním z vícero sportovišť, která se v polovině sedmdesátých let na tomto místě realizovala. Hned vedle vyrostl plavecký stadion a sportovní haly Eva a Jana. V plánu bylo také postavit fotbalový stadion, na něj se ale tehdy ještě nenašly peníze.
Stavbou stadionu byl pověřen uznávaný architekt Cyril Mandel, který má na svědomí například stánek fotbalové Sparty na Letné, hlavní tribunu na Julisce nebo tenisový areál Sparty ve Stromovce.
"Vymyslel to pěkně, ale úplně tu chybělo zázemí, to se pak všechno muselo za provozu dodělávat," vzpomíná Miloslav Beneš, původně letecký mechanik, který na stadionu působil v roli ledaře dlouhých 42 let.
Foto: ČTK
Jakub Šafránek Jakub Šafránek, Milan Kammermayer
Aktualizováno 7. 12. 2022 17:09
Co spojuje Maria Lemieux, oděvní firmu, Gottwaldov a Vladimíra Růžičku? Přece stadion Eden. Ten nyní po 47 letech čeká rekonstrukce.

Zimní stadion Eden, který je domovem hokejistů prvoligové Slavie Praha, čeká rozsáhlá rekonstrukce. Její součástí bude i stavba nové tréninkové ledové plochy. Na úterní mimořádné valné hromadě tento plán odsouhlasili delegáti spolku SK Slavia Praha. Hokejová Slavia to dnes oznámila v tiskové zprávě.

"Jsme domluveni se silným investorem, se kterým v nejbližších dnech podepíšeme smlouvu a se kterým nyní zahájíme kroky vedoucí k získání potřebných povolení," uvedl jeden z majitelů hokejové Slavie Jiří Vlasák.

Prvním krokem podle něj bude vypracování architektonické studie. "Následné vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení je otázkou tří až pěti let," řekl Vlasák.

Slávistický zimní stadion je v provozu od roku 1975. I po dřívějších úpravách je nyní v nevyhovujícím stavu.

"Modernizace areálu v Edenu je neodkladná. Všichni chceme, aby měl veškerý slávistický sport důstojné podmínky k činnosti. Udělali jsme první krůček na cestě k novému zázemí pro lední hokej, naším cílem je však postupně proměnit celý Eden," uvedl Jiří Vrba, předseda představenstva spolku, který sdružuje slávistické oddíly a je vlastníkem pozemků, budov i venkovních sportovišť s výjimkou budovy fotbalového stadionu.

Jak to na stadionu v Edenu vypadá si můžete prohlédnout ve fotogalerii, která vznikla v roce 2020. 

 

Právě se děje

Další zprávy