Začíná extraliga. Rozhodčí zbrojí proti simulantům

8. 9. 2008 22:00
Na co si chtějí sudí posvítit? Hlavně na simulanty
Extraligový rozhodčí - ilustrační záběr.
Extraligový rozhodčí - ilustrační záběr. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nejen hráči či fanoušci se chystají na nadcházející ročník hokejové O2 extraligy. Sezona ve znamení návratu hvězd ze zámořské NHL bude velkou výzvou i pro rozhodčí.

Ti sklízeli v průběhu loňského play off za své výkony kritiku médií i funkcionářů, ale situace se přeci jen uklidnila a úplný závěr sezony už vášně tolik nezvedal.

Jak se sudí vyrovnají s nebývalým počtem hráčů, kteří mají na kontě stovky odehraných zápasů v NHL?

Čtěte také:
Sparta láká na hvězdy. Ale tvrdí: Dream Team nejsme
Pardubice chtějí napravit fiasko. Opět ale řeší trable

"Při předsezónních seminářích jsme jim kladli na srdce, že nejdůležitější je komunikace," uvedl na tiskové konferenci k začátku extraligy zástupce komise rozhodčích Pavel Halas.

"Hráči z NHL musí mít v sudích na ledě partnery, aby mohli to, co odvedli v zahraničí, přenést i k nám," uvědomuje si Halas.

Seminářů pro rozhodčí se letos zúčastnili i někteří extraligoví trenéři. "Až mě překvapila jejich velmi dobrá znalost pravidel," podotkl člen komise rozhodčích.

Kouči se vžili do role rozhodčích a velmi zapáleně prý debatovali o sporných situacích, které jim byly promítány na videu.

Konec se simulováním?

Rozhodčím by letos mělo pomoci i několik novinek. Asociace profesionálních klubů souhlasila s daleko tvrdším postihováním stále se rozšiřujícího simulování.

Rozhodčí to nemají jednoduché nikde. Ani v NHL.
Rozhodčí to nemají jednoduché nikde. Ani v NHL. | Foto: Reuters

"Hráče, kteří vytvářejí tlak na rozhodčí, tím, že se snaží získat nefér výhodu pomocí filmování faulů, budeme moci potrestat i zpětně," pochvaluje si Halas.

"Chceme tento nešvar vymýtit a zatraktivnit tak hru," přidává se i ředitel extraligy Stanislav Šulc. Podnět pro zpětné prozkoumání videozáznamu bude moci podat buď klub, nebo právě komise rozhodčích.

"Pokud tam bude prokazatelný úmysl, může hráče čekat postih až jednu desetinu z jeho základního měsíčního platu," vysvětluje Šulc.

Otočka při trestném střílení už je v pravidlech

Další novinky přináší Kniha příkladů k pravidlům ledního hokeje, tzv. casebook.

Jeden z nejkontroverznějších případů z loňského play off, kdy třinecký Jiří Polanský skóroval proti Slavii při trestném střílení z otočky, by se tak už neměl opakovat. Alespoň co se týče protestů "postiženého" mužstva.

Připomeňte si:
Gól proti Slavii platit neměl, uznal šéf rozhodčích
Skandál, zlobí se slávisté. Polanského gól neměl platit

Výklad pravidla 509 o provádění trestného střílení byl totiž obohacen o článek 10, který říká, že "je dovoleno, aby hráč udělal otočku o 360 stupňů, pokud se přibližuje k brance".

Zásadní změny doznalo i pravidlo o dosažení branky. Rozhodčí totiž mohou podle mezinárodních úprav uznat branku i v některých případech, kdy puk neodhalí za brankovou čarou ani videorozhodčí.

To mají být především situace, kdy má brankář puk v rukavici evidentně v brance nebo když "puk není vidět, ale všechny další okolnosti svědčí o tom, že musel být v brance". Pak se gól uzná.

Do O2 extraligy se po dvouleté přestávce vrací i druhé asistence, které mají ocenit hráče, jež založil jasnou gólovou akci, ale finální přihrávku dával někdo jiný.

Čtěte více: Hokejová extraliga bude opět počítat druhé asistence

Problém byl, že druhé asistence se často doplňovaly až po zápase a nemusely úplně odpovídat skutečnosti. To by se při jejich návratu mělo eliminovat tím, že o nich budou rozhodovat sudí bezprostředně po gólu.

 

Právě se děje

Další zprávy