Vítkovice vyhrály na nájezdy, Liberci stačil jediný gól

12. 3. 2012 21:47
Vítkovice - Pardubice 3:2sn, Č. Budějovice - Liberec 0:1
Vítkovičtí hráči debatují po prohraném finálovém zápase.
Vítkovičtí hráči debatují po prohraném finálovém zápase. | Foto: Zuzana Hronová

Praha - Hokejisté Vítkovic porazili ve třetím čtvrtfinále Pardubice 3:2 po samostatných nájezdech a ujali se vedení v sérii 2:1.

Rozhodujícím exekutorem se stal kapitán Ostravanů Jiří Burger.

Z druhého vítězství se raduje také Liberec, jemuž stačil k pokoření Českých Budějovic jediný gól Lukáše Vantucha.

Obě série pokračují na stejných stadionech v úterý.

Zápasy VIT-PCE a CEB-LIB jsme sledovali ŽIVĚ
Hokejisté Vítkovic se musejí obejít bez brankáře Málka
Plzeň porazila Zlín i podruhé, Sparta srovnala

Už druhý zápas v Pardubicích naznačil, že jejich série s Vítkovicemi bude ve znamení tuhých bitev, což se dnes jen potvrdilo. Vítkovice se musely obejít bez brankářské jedničky Málka, ovšem zástupce Šindelář jej nahradil velmi dobře. Poprvé se zaskvěl při sólovém úniku Koláře.

V 15. minutě domácí otevřeli skóre. Burger našel zpoza branky Ujčíka, který zblízka potvrdil instinkt střelce. Zkraje druhé části však bylo vyrovnáno, úspěšně dorážel Koukal.

Důrazná partie s vysokým nasazením pokračovala, šancí se však rodilo pomálu. Východočechům se podařil rovněž vstup do třetí třetiny, podruhé využil přesilovou hru Starý.

Nyní byla řada na Vítkovicích, jejich tlak však otupil čtyřminutovým vyloučením Burger. Když už se zdálo, že hosté dovedou utkání do vítězného konce, vybuchla domácí aréna nadšením. Pardubicím se nepovedlo vyhodit puk z pásma a deset sekund před koncem vyrovnal od mantinelu Štefanka.

V prodloužení měl největší šanci Ovčačík, ale před brankou ještě hledal lépe postaveného Burgera a jeho přihrávku pardubický obránce zblokoval. Burger si vše vynahradil v následných nájezdech, které ve třetí sérii rozhodl.

Obrana a jeden gól Liberci stačily

Ač mohly jít Budějovice za stavu 1:1 na zápasy do třetího utkání relativně uvolněně, působily po většinu střetnutí přesně opačným dojmem. Markantně to bylo vidět už v úvodní třetině, během níž Jihočeši promarnili hned tři přesilovky.

Ve 27. minutě se domácí publikum už už radovalo, jenže Langhammerovu dorážku zastavila tyč. S přibývajícím časem bylo stále více jasné, že vedoucí gól může mít cenu zlata, a klíčovou branku se podařilo vstřelit Libereckým. Ve 37. minutě našel Špaček Vantucha a ten pohodlně skóroval.

Severočechům stačilo v dalším průběhu pozorně hlídat náznaky domácích šancí, kterých se nikterak mnoho neurodilo. Díky pozorné obraně a jediné trefě tak dokráčeli k vedení v sérii 2:1.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 3. zápas:

HC Vítkovice Steel - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky:
15. Ujčík (Burger, J. Káňa), 60. Štefanka (Sloboda), rozhodující nájezd Burger - 21. Koukal (Starý, Kolář II), 43. Starý (Koukal, Kolář). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:2. Diváci: 9035. Stav série: 2:1.

Vítkovice: Šindelář - Punčochář, Kudělka, Ovčačík, Trnka (21. Sedlák), Sloboda, Voráček - J. Sýkora, Húževka, T. Káňa - Ujčík, Burger, J. Káňa - Pohl, Štefanka, Klimek - Šedivý, Strapáč, Szturc. Trenéři: Trličík a Moták.
Pardubice: M. Růžička - Píša, V. Kočí, Sičák, Borer, Havíř, Kolář II - Kolář I, Koukal, Starý - Cetkovský, Zohorna, Rákos - Bartek, Markovič, Somík - Radil (21. Nahodil), Kousal, Buchtele. Trenéři: Hynek a Lubina.

HC Mountfield České Budějovice - Bílí Tygři Liberec 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka a nahrávka:
35. Vantuch (Špaček). Rozhodčí: Husička, Jeřábek - Gebaurer, Lederer. Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 5358. Stav série: 1:2.

Liberec: Pinc - Trončinský, Bárta, Moravec, Výtisk, Čakajík, Roth, Holub - Bartovič, Nedvěd, Špaček - Bárta, Urban, Vantuch - Kudrna, Vak, Víšek - Bortňák, Kica, Ulrych. Trenéři: Kalous a Pešán.
České Budějovice: Jakub Kovář - Ptáček, Kranjc, J. Novák, Kolarz, Němeček, Mikuš - Martynek, Kašpařík, Šimánek - Langhammer, Kotalík, Gulaš - Kuchejda, Mertl, Podlešák - Burian, Červený, Horna. Trenéři: F. Výborný a Kupka.