Světový pohár? Pro Rusko nedůležitý, říká Fjodorov. Navrhuje vyslat béčko

Daniel Poláček Daniel Poláček
7. 1. 2016 6:01
Pro Rusko je důležité hlavně mistrovství světa a olympiáda, ne Světový pohár, myslí si legendární Sergej Fjodorov, současný manažer CSKA Moskva. Na zářijovou akci by do Toronta nejraději vyslal béčko sborné.
Sergej Fjodorov získal s Ruskem (potažmo Sovětským svazem) tři tituly na mistrovství světa, nyní dělá generálního manažera v moskevském CSKA.
Sergej Fjodorov získal s Ruskem (potažmo Sovětským svazem) tři tituly na mistrovství světa, nyní dělá generálního manažera v moskevském CSKA. | Foto: ČTK

Praha – Zatímco v zámoří nedají na hokejový Světový pohár dopustit, Rusové ho vnímají podstatně vlažněji. Legendární Sergej Fjodorov považuje zářijovou událost za komerční akci, kterou předčí olympiáda i mistrovství světa. Také navrhuje, aby sborná vyslala do Toronta béčko.

Byť on mužstvo sestavovat nebude (manažerem ruské reprezentace je Andrej Safronov, koučem Olegs Znaroks), jeho slova mají váhu. Navíc stojí ve funkci generálního manažera moskevského CSKA, v němž má Rusko ukryto několik klenotů. Třeba útočníka Alexandra Radulova či beka Nikitu Zajceva.

Jisté je, že Kontinentální liga, která startuje už v srpnu, se během zářijového Světového poháru nezastaví. Neví se však, kolik a především jací hráči si z ní na chvíli odskočí. Fjodorov preferuje mladíky: "Oni a hráči NHL udělají dobrý mix. Budou chtít něco dokázat a podle mě dosáhnou na dobrý výsledek."

Kdo nahradí Ovečkina a další?

V jiné odpovědi pro deník Sovětskij sport upřesňuje, že by sázel i na mladé Rusy za oceánem, přičemž to nemusejí být hvězdy slavné soutěže. "V AHL máme spoustu zajímavých hokejistů," zdůrazňuje.

Dále připomíná, že bez Alexandra Ovečkina nebo Jevgenije Malkina se mužstvo neobejde, ale v budoucnu je někdo bude muset nahradit: "Stárnou. Kdo přijde po nich? Kdo vybojuje zlato (na olympiádě) v Koreji?“

Proto je prý třeba vyslat do Kanady béčkový, ale perspektivní mančaft. A uvědomit si priority. "Nemůžeme vyhrát všechno. Musíme se zaměřit na to hlavní,“ vykládá Fjodorov. "Mistrovství světa a olympiáda jsou určitě důležitější než Světový pohár."

Nyní 46letý Rus si na hvězdami nabité akci zahrál jedinkrát. V roce 1996 sice byl nejproduktivnějším hráčem týmu, ale s kanonádou Američanů v semifinále nic nezmohl. "Je těžké se na takový turnaj připravit," tvrdí. "Vstupujete do něj bez pořádného tréninku, a proto je obtížné najít motivaci."

NHL? "Továrna na peníze“

Momentálně mu vadí i skutečnost, že turnaj pořádá samotná NHL, která určuje pravidla. Letos zavedla novinku - do Toronta zamíří kromě šesti elitních zemí i tým Evropy (tvořený hráči států bez dostatečného zastoupení v NHL) a výběr severoamerických hokejistů do 23 let. "Kanaďané i Američané tam tak budou mít dvě mužstva," upozorňuje Fjodorov. "Proč to neříct na rovinu? Severní Amerika si bude připravovat nové hráče. Proč neuděláme něco podobného?"

Trojnásobný vítěz Stanleyova poháru staví zářijovou akci pod mistrovství světa i kvůli finanční stránce: "NHL je továrna na peníze a Světový pohár komerční akce."

Jak vážně to Rusové s hokejovou slavností na startu příští sezony myslí, napoví nejpozději začátek března, kdy týmy musejí nominovat prvních 16 hráčů. Jisté je, že sbornou v tomto roce zajímá především domácí světový šampionát v Moskvě a Petrohradu.

Pokud na Světovém poháru překvapí nezkušeným výběrem, Čechy může o to víc mrzet silná skupina s Kanadou, USA a týmem Evropy. Do play off postoupí jen dva nejlepší.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 1 hodinou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy