Světový pohár? Pro Rusko nedůležitý, říká Fjodorov. Navrhuje vyslat béčko

Daniel Poláček Daniel Poláček
7. 1. 2016 6:01
Pro Rusko je důležité hlavně mistrovství světa a olympiáda, ne Světový pohár, myslí si legendární Sergej Fjodorov, současný manažer CSKA Moskva. Na zářijovou akci by do Toronta nejraději vyslal béčko sborné.
Sergej Fjodorov získal s Ruskem (potažmo Sovětským svazem) tři tituly na mistrovství světa, nyní dělá generálního manažera v moskevském CSKA.
Sergej Fjodorov získal s Ruskem (potažmo Sovětským svazem) tři tituly na mistrovství světa, nyní dělá generálního manažera v moskevském CSKA. | Foto: ČTK

Praha – Zatímco v zámoří nedají na hokejový Světový pohár dopustit, Rusové ho vnímají podstatně vlažněji. Legendární Sergej Fjodorov považuje zářijovou událost za komerční akci, kterou předčí olympiáda i mistrovství světa. Také navrhuje, aby sborná vyslala do Toronta béčko.

Byť on mužstvo sestavovat nebude (manažerem ruské reprezentace je Andrej Safronov, koučem Olegs Znaroks), jeho slova mají váhu. Navíc stojí ve funkci generálního manažera moskevského CSKA, v němž má Rusko ukryto několik klenotů. Třeba útočníka Alexandra Radulova či beka Nikitu Zajceva.

Jisté je, že Kontinentální liga, která startuje už v srpnu, se během zářijového Světového poháru nezastaví. Neví se však, kolik a především jací hráči si z ní na chvíli odskočí. Fjodorov preferuje mladíky: "Oni a hráči NHL udělají dobrý mix. Budou chtít něco dokázat a podle mě dosáhnou na dobrý výsledek."

Kdo nahradí Ovečkina a další?

V jiné odpovědi pro deník Sovětskij sport upřesňuje, že by sázel i na mladé Rusy za oceánem, přičemž to nemusejí být hvězdy slavné soutěže. "V AHL máme spoustu zajímavých hokejistů," zdůrazňuje.

Dále připomíná, že bez Alexandra Ovečkina nebo Jevgenije Malkina se mužstvo neobejde, ale v budoucnu je někdo bude muset nahradit: "Stárnou. Kdo přijde po nich? Kdo vybojuje zlato (na olympiádě) v Koreji?“

Proto je prý třeba vyslat do Kanady béčkový, ale perspektivní mančaft. A uvědomit si priority. "Nemůžeme vyhrát všechno. Musíme se zaměřit na to hlavní,“ vykládá Fjodorov. "Mistrovství světa a olympiáda jsou určitě důležitější než Světový pohár."

Nyní 46letý Rus si na hvězdami nabité akci zahrál jedinkrát. V roce 1996 sice byl nejproduktivnějším hráčem týmu, ale s kanonádou Američanů v semifinále nic nezmohl. "Je těžké se na takový turnaj připravit," tvrdí. "Vstupujete do něj bez pořádného tréninku, a proto je obtížné najít motivaci."

NHL? "Továrna na peníze“

Momentálně mu vadí i skutečnost, že turnaj pořádá samotná NHL, která určuje pravidla. Letos zavedla novinku - do Toronta zamíří kromě šesti elitních zemí i tým Evropy (tvořený hráči států bez dostatečného zastoupení v NHL) a výběr severoamerických hokejistů do 23 let. "Kanaďané i Američané tam tak budou mít dvě mužstva," upozorňuje Fjodorov. "Proč to neříct na rovinu? Severní Amerika si bude připravovat nové hráče. Proč neuděláme něco podobného?"

Trojnásobný vítěz Stanleyova poháru staví zářijovou akci pod mistrovství světa i kvůli finanční stránce: "NHL je továrna na peníze a Světový pohár komerční akce."

Jak vážně to Rusové s hokejovou slavností na startu příští sezony myslí, napoví nejpozději začátek března, kdy týmy musejí nominovat prvních 16 hráčů. Jisté je, že sbornou v tomto roce zajímá především domácí světový šampionát v Moskvě a Petrohradu.

Pokud na Světovém poháru překvapí nezkušeným výběrem, Čechy může o to víc mrzet silná skupina s Kanadou, USA a týmem Evropy. Do play off postoupí jen dva nejlepší.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Kvůli závadě na troleji nevyjelo v Praze ráno několik vlaků

Železniční dopravu v hlavním městě a okolí dnes nad ránem komplikovala porucha troleje na pražském odstavném nádraží. Několik osobních vlaků muselo být odřeknutu v části nebo v celé trase, uvedla na Twitteru společnosti Ropid, která organizuje MHD v Praze a okolí.

Kvůli poruše trakčního vedení na odstavném nádraží musely České dráhy zrušit ranní osobní vlak z Prahy do Ústí nad Labem. Odřeknut musel být i jeden pár osobních vlaků mezi Nymburkem a Kolínem a spoj mezi Prahou-Uhříněvsí a Benešovem, vyplývá z údajů na webu drah

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 25 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 830 případů

Už 25 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy