Světový pohár? Pro Rusko nedůležitý, říká Fjodorov. Navrhuje vyslat béčko

Daniel Poláček Daniel Poláček
7. 1. 2016 6:01
Pro Rusko je důležité hlavně mistrovství světa a olympiáda, ne Světový pohár, myslí si legendární Sergej Fjodorov, současný manažer CSKA Moskva. Na zářijovou akci by do Toronta nejraději vyslal béčko sborné.
Sergej Fjodorov získal s Ruskem (potažmo Sovětským svazem) tři tituly na mistrovství světa, nyní dělá generálního manažera v moskevském CSKA.
Sergej Fjodorov získal s Ruskem (potažmo Sovětským svazem) tři tituly na mistrovství světa, nyní dělá generálního manažera v moskevském CSKA. | Foto: ČTK

Praha – Zatímco v zámoří nedají na hokejový Světový pohár dopustit, Rusové ho vnímají podstatně vlažněji. Legendární Sergej Fjodorov považuje zářijovou událost za komerční akci, kterou předčí olympiáda i mistrovství světa. Také navrhuje, aby sborná vyslala do Toronta béčko.

Byť on mužstvo sestavovat nebude (manažerem ruské reprezentace je Andrej Safronov, koučem Olegs Znaroks), jeho slova mají váhu. Navíc stojí ve funkci generálního manažera moskevského CSKA, v němž má Rusko ukryto několik klenotů. Třeba útočníka Alexandra Radulova či beka Nikitu Zajceva.

Jisté je, že Kontinentální liga, která startuje už v srpnu, se během zářijového Světového poháru nezastaví. Neví se však, kolik a především jací hráči si z ní na chvíli odskočí. Fjodorov preferuje mladíky: "Oni a hráči NHL udělají dobrý mix. Budou chtít něco dokázat a podle mě dosáhnou na dobrý výsledek."

Kdo nahradí Ovečkina a další?

V jiné odpovědi pro deník Sovětskij sport upřesňuje, že by sázel i na mladé Rusy za oceánem, přičemž to nemusejí být hvězdy slavné soutěže. "V AHL máme spoustu zajímavých hokejistů," zdůrazňuje.

Dále připomíná, že bez Alexandra Ovečkina nebo Jevgenije Malkina se mužstvo neobejde, ale v budoucnu je někdo bude muset nahradit: "Stárnou. Kdo přijde po nich? Kdo vybojuje zlato (na olympiádě) v Koreji?“

Proto je prý třeba vyslat do Kanady béčkový, ale perspektivní mančaft. A uvědomit si priority. "Nemůžeme vyhrát všechno. Musíme se zaměřit na to hlavní,“ vykládá Fjodorov. "Mistrovství světa a olympiáda jsou určitě důležitější než Světový pohár."

Nyní 46letý Rus si na hvězdami nabité akci zahrál jedinkrát. V roce 1996 sice byl nejproduktivnějším hráčem týmu, ale s kanonádou Američanů v semifinále nic nezmohl. "Je těžké se na takový turnaj připravit," tvrdí. "Vstupujete do něj bez pořádného tréninku, a proto je obtížné najít motivaci."

NHL? "Továrna na peníze“

Momentálně mu vadí i skutečnost, že turnaj pořádá samotná NHL, která určuje pravidla. Letos zavedla novinku - do Toronta zamíří kromě šesti elitních zemí i tým Evropy (tvořený hráči států bez dostatečného zastoupení v NHL) a výběr severoamerických hokejistů do 23 let. "Kanaďané i Američané tam tak budou mít dvě mužstva," upozorňuje Fjodorov. "Proč to neříct na rovinu? Severní Amerika si bude připravovat nové hráče. Proč neuděláme něco podobného?"

Trojnásobný vítěz Stanleyova poháru staví zářijovou akci pod mistrovství světa i kvůli finanční stránce: "NHL je továrna na peníze a Světový pohár komerční akce."

Jak vážně to Rusové s hokejovou slavností na startu příští sezony myslí, napoví nejpozději začátek března, kdy týmy musejí nominovat prvních 16 hráčů. Jisté je, že sbornou v tomto roce zajímá především domácí světový šampionát v Moskvě a Petrohradu.

Pokud na Světovém poháru překvapí nezkušeným výběrem, Čechy může o to víc mrzet silná skupina s Kanadou, USA a týmem Evropy. Do play off postoupí jen dva nejlepší.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Vyhlaste klimatickou nouzi, žádá německý aktivista. Už 27 dní drží hladovku, nyní přestal pít

Klimatický aktivista Henning Jeschke, který od 30. srpna drží v Berlíně hladovku, dnes přestal přijímat tekutiny. Pít dnes přestala také Lea Bonaseraová, která začala držet hladovku tento týden. Dvojice protestní akci vystupňovala poté, co sociálnědemokratický kandidát na kancléře Olaf Scholz nevyslyšel jejich ultimátum a veřejně neprohlásil, že v Německu panuje stav klimatické nouze. Scholz oběma přislíbil, že se s nimi sejde až po volbách.

Hladovkáři původně žádali, aby se s nimi do čtvrtka sešla trojice kancléřských kandidátů. Těmi jsou vedle Scholze konzervativec Armin Laschet a Annalena Baerbocková ze strany Zelených. Trojice původně oznámila, že s aktivisty bude jednat po volbách. Později organizátoři protestu uvedli, že Baerbocková ve čtvrtek tábor hladovkářů na louce u Sprévy nedaleko sídla parlamentu a kancléřství navštívila a s mladými lidmi hovořila.

Ve čtvrtek aktivisté vyhlásili nové ultimátum, které se týkalo jen Scholze, protože Laschet podle nich zcela zklamal. Sociálnědemokratický kancléřský kandidát výzvu k veřejnému prohlášení o klimatické nouzi nesplnil, Jeschkeho a Bonaseraovou nicméně vyzval, aby hladovku ukončili. Opětovně slíbil, že společné setkání se může uskutečnit po volbách.

"Scholzovi přes rty ani jednou nepřešel výraz ´klimatická nouze´," řekl na videu zveřejněném na Twitteru 21letý Jeschke, když oznamoval, že přestává přijímat tekutiny.

Hladovku původně zahájilo 30. srpna sedm aktivistů, šest z nich ale začalo postupně opět jíst. Tento týden se k Jeschkeovi, který odmítá potravu jako poslední z původní skupiny, přidala 24letá Bonaseraová. Dnes oba přestali také pít.

Zdroj: ČTK
Další zprávy