Mrázek si říká o post jedničky. Je to ideální gólman, tvrdí Fischer

Daniel Poláček Daniel Poláček
23. 11. 2015 6:20
Přestože se český hokejový brankář Petr Mrázek střídá v bráně Detroitu s Američanem Howardem, prožívá nejlepší rok ve své kariéře. Při návštěvě Česka o něm hovořil i detroitský funkcionář Jiří Fischer: "Je hrozně ambiciózní a nikdy nepanikaří. Hrozně ho baví vyhrávat a chytat v okamžicích, kdy opravdu na něčem záleží. Chce hrát každý zápas, chce být na největších turnajích a chce být pod tlakem. Ideální gólman."
Petr Mrázek v bráně Detroitu přikrývá puk lapačkou.
Petr Mrázek v bráně Detroitu přikrývá puk lapačkou. | Foto: Reuters

Praha – Poté, co se famózní Tomáš Vokoun v důsledku zdravotních lapálií vzdal dráhy profesionála, je pomyslnou jedničkou české reprezentace Ondřej Pavelec. Za necelý rok na Světovém poháru, kde naskočí jen ti nejlepší, už to tak být nemusí. Mezi hvězdy se v Detroitu trpělivě dere 23letý Petr Mrázek.

Před třemi roky musel strpět pobyt na druhé farmě Red Wings, ale dělal svižné kroky: titul v nižší AHL, vydařený záskok v hlavním týmu, odchytané play off proti pozdějším finalistům Stanley Cupu z Tampy…

Letos už je plnohodnotným parťákem Jimmyho Howarda, člena poslední olympijské výpravy USA. Tedy, přinejmenším plnohodnotným. Zatímco 31letý Howard je solidní (91,7% úspěšnost), Mrázek patří k nejlepším v NHL. S úspěšností zákroků 93,5 procenta ční mezi superhvězdami Henrikem Lundqvistem a Careym Pricem.

Když naposledy hájil bránu Detroitu, lapil 35 z 37 střel a pozdravil fanoušky jako první hvězda duelu. Mimochodem – nastoupil podruhé za sebou. Pocit, že by se stával jedničkou, však nenabyl: "Je hezké chytat dvě utkání v řadě, ale čeká nás ještě hodně zápasů. Jsem si jistý, že se budeme dál střídat."

"Mrázek je ideální gólman"

A měl pravdu. O den později - v sobotu - kryl spoluhráčům záda Howard. V případných vyřazovacích bojích či dalších sezonách se však strategie detroitských koučů může změnit. "Záleží, jestli bude o tolik lepší než Howard. Je mladý, hrozně pohyblivý, má vynikající balanc a dobře čte hru," hodnotí Mrázka krajan Jiří Fischer, současný ředitel hráčského rozvoje Red Wings.

Bývalý bek, jemuž kariéru krutě utnula srdeční příhoda, ve čtvrtek přednášel profesionálním trenérům na konferenci Mosty 2015, kterou každoročně pořádá Český olympijský výbor. Publikum, v němž nechyběl třeba Slavomír Lener či fotbalový kouč Vítězslav Lavička, poslouchalo, jak to chodí v prvotřídním klubu NHL.

Fischer se důkladně rozhovořil i o psychologii ve sportu. Zaujal kupříkladu historkou, jak nejmenovaný hráč z kádru Detroitu nezvládl tlak a v slzách hledal útěchu u kustoda.

Mrázek to ale nebyl. "Petr nikdy neměl dlouhodobou krizi," řekl Fischer novinářům poté, co dokončil své povídání k zaplněnému sálu. A pokračoval: "Je hrozně ambiciózní a nikdy nepanikaří. Hrozně ho baví vyhrávat a chytat v okamžicích, kdy opravdu na něčem záleží. Chce hrát každý zápas, chce být na největších turnajích a chce být pod tlakem. Ideální gólman."

Výjimečná nula proti Ovečkinovi

Proto mnohé fanoušky zamrzí, že 23letý ostravský rodák se zatím příliš neoháněl lapačkou v reprezentaci. V roce 2012 se navzdory vypadnutí ve čtvrtfinále stal nejlepším brankářem světového šampionátu juniorů a o pár měsíců později si střihl premiéru i na mistrovství světa dospělých. V rozhodnutém klání proti Němcům odchytal něco málo přes devět minut a dvakrát úspěšně zasáhl. Nicméně na další příležitost čeká.

Za mořem přitom běžně cuchá nervy nejlepším hokejistům planety. Třeba Alexandru Ovečkinovi, jemuž v jediném utkání zlikvidoval neuvěřitelných 15 střel a dovedl mužstvo k výhře 1:0. Přesto následující duel sledoval jen z lavičky.

Střídání gólmanských es ale nemůže Detroitu podle Fischera uškodit: "Nevěřím, že vnitřní soutěživost je překážkou. Problém může být u kluků, kteří se nemusí a házejí si klacky pod nohy, nebo u těch, kteří zanevřou na klub. Doufám, že u nás to tak není. Petr je i v mladém věku naprostý profesionál. Když jde do brány, chytá, jako kdyby to byl jeho poslední den. Když je do brány Howard, je to stejné. To, že se perou o místo, je může oba někam posunout.“

Třeba až na Světový pohár?

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

 

Právě se děje

před 11 minutami

Zásah úřadů v Číně od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů z hodnoty kryptoměn

Další zásah čínských úřadů proti kryptoměnám od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů (6,4 bilionu Kč) z hodnoty všech obchodovaných digitálních měn. Napsal to dnes server CNBC. Například nejznámější kryptoměna bitcoin se ještě ve čtvrtek prodávala zhruba za 39 300 dolarů, do pondělí ale spadla až na 32 000 USD.

Čína v posledních dnech stupňuje tlak proti kryptoměnám a v pátek úřady v jihozápadní provincii S'-čchuan podle médií takzvaným těžařům kryptoměn nařídily, aby se svou činností přestali. Právě tato provincie patří k největším centrům těžby bitcoinů v Číně a mnoho těžařů do neděle skutečně činnost zastavilo, napsal deník Global Times, který má podporu vládní čínské komunistické strany.

Krok úřadů v S'-čchuanu přichází po dřívějším zásahu na jiných místech Číny, kde se hodně těží bitcoiny, včetně autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Vláda v Pekingu v květnu vyzvala k zastavení těžby kryptoměn, a dala tak jasně najevo, že pokyny přicházejí shora, tedy že nejde o aktivitu jednotlivých provincií.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady za uplynulý rok zhoršil

České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě neudržitelné. Situace se navíc za poslední rok výrazně zhoršila nejen vlivem pandemie, ale i kvůli krokům vlády, jako byl například pokles zdanění. V každoroční Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí to v úterý uvedla Národní rozpočtová rada.

Vývoj by mohl zlepšit ve střednědobém horizontu důvěryhodný ozdravný plán veřejných financí, který by podle rady měl zahrnovat především revizi daňového systému, racionalizaci výdajů nebo zefektivnění veřejné správy. Rada zároveň upozornila, že největším problémem pro vývoj veřejných financí do budoucna je stárnutí populace, což bude vyžadovat zejména úpravu důchodového systému.

Takzvaná dluhová brzda se může podle dnešní zprávy prolomit již v roce 2024, tedy o 19 let dříve, než uváděla projekce z loňského roku. Při překonání zákonem stanovené dluhové brzdy musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Podíl dluhu sektoru veřejných institucí na HDP by na konci 50letého horizontu projekce mohl dosáhnout až 334 procent HDP, zatímco před rokem projekce počítala s 202 procenty HDP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy