Praha - Přesně před deseti lety gradoval turnaj, který se hluboko a na dlouho vryl českým fanouškům do paměti - Světový pohár 2004.
Národní tým na něm sice titul nezískal, dokonce víc zápasů prohrál, než vyhrál, ale přesto si jej i po letech hokejoví příznivci pamatují. A nejen oni.
"Už je to poměrně dlouho, ale stále na to vzpomínám," přiznává současný i tehdejší trenér reprezentace Vladimír Růžička.
"Byla to velká událost a velmi dobře udělaný turnaj. Měli jsme největší hvězdy v nejsilnějším týmu, co jsme kdy poskládali, nesnažili jsme se hrát nějakého zanďoura, ale pěkně dopředu," vrací se ve své paměti i Václav Tittelbach, jenž v létě 2004 Světový pohár komentoval.
Navíc se hrálo také za Ivana Hlinku, který měl původně mužstvo vést, ale jen několik týdnů před začátkem zahynul při autonehodě.
Tragické léto a stigma z roku 96
"Tenkrát nás všechny šokovalo, co se Ivanu Hlinkovi stalo, a určitě to nebylo jednoduché, protože to bylo hodně čerstvé," líčí rozstřeseným hlasem Růžička.
Tomu tehdy bylo 41 let, měl za sebou odkoučovány necelé čtyři sezony ve Slavii a dva roky působil coby asistent u národního týmu. Nechtělo se mu do toho. Přesto po velkém přemlouvání ze všech stran po Hlinkovi reprezentační pochodeň převzal a v nelehké situaci, ve stínu tragédie, mužstvo připravil.
Stejně jako v roce 1996, kdy však čerství mistři světa totálně vybouchli, měl k dispozici velmi silný mančaft. Mísili se v něm vítězové z Nagana i strůjci ´zlatého hattricku´ z přelomu tisíciletí.
Jenže smutná nálada a stigma z roku 1996 byly hodně silné. Navíc Češi dostali do základní skupiny stejné soupeře jako minule a oba úvodní zápasy ve Finsku a Švédsku znovu prohráli - 0:4 a 3:4.
Zlom nastal ve Švédsku
Stejně jako v Helsinkách i ve Stockholmu nabrali Růžičkovi svěřenci čtyřgólovou ztrátu, ale tehdy nastal zlom. Ve třetí třetině Češi ´Tři korunky´ přestříleli poměrem 18:2, stáhli manko na rozdíl jediné branky a sahali po vyrovnání.
Nepodařilo se, ale byl to výborný odrazový můstek do dalšího průběhu turnaje. Německo v Praze schytalo debakl 7:2 a rozjetí Češi šli díky výhře dál.
"Ve čtvrtfinále jsme narazili na supersilné Švédy. Měli tam Forsberga, Lidströma, Sundina, Zetterberga, bratry Sediny...," vybavuje si slavná jména soupeře Tittelbach. "A my jsme je u nich doma úplně zničili - 6:1! To byl jeden z nejlepších zápasů, jaké národní tým vůbec kdy odehrál," těší ještě po letech tehdejšího komentátory Novy.
"Byl to úžasný zápas," přidává svou pochvalu Růžička, jehož tým tak postoupil do semifinále.
Nešťastné prodloužení
"Pak jsme narazili v Torontu na Kanadu, která měla ve své neuvěřitelně nabité sestavě hvězdy a legendy jako Brodeur, Lemieux, Niedermayer, Sakic, Iginla, Lecavalier...," zapátral Tittelbach opět v paměti po jménech, jimž se ve své době klaněla celá NHL.
Po opatrném začátku šli domácí ve druhé třetině díky Brewerovi a Lemieuxovi do dvougólového trháku a vypadalo to, že vše půjde podle očekávaného scénáře. Jenže za necelou minutu Čajánek snížil a ve 48. minutě vyrovnal přesilovkovou dorážkou Havlát.
Češi, kteří zprvu tahali za kratší konec, byli najednou na koni a fanoušci v legendární hale Air Canada Center se nestačili divit, jak troufalí Evropané jejich miláčky najednou melou. "Bylo to perfektní utkání. Měli jsme hodně šancí a i sami zámořští novináři po zápase na tiskovce přiznali, že jsme byli lepší než Kanada," říká hrdě Růžička.
"Dotáhli jsme dvoubrankovou ztrátu, měli jsme převahu, ovšem pak nám dal Draper gól na 3:2," přípomíná průběh Tittelbach. Hostující tým to však nepoložilo a znovu se obdivuhodně zvedl. Už za dalších šest sekund, prakticky ihned po buly, opět srovnal Eliáš, který spolu s Havlátem tehdy odehráli zřejmě svůj nejpovedenější turnaj v národním dresu.
"Jenže nakonec jsme bohužel v prodloužení prohráli," povzdechl Růžička nad nešťastnou tečkou, kterou zařídil v 64. minutě Lecavalier.
Odkaz vyvrcholil zlatem na MS
Do finále tak šla Kanada, která nakonec Světový pohár vyhrála. Přesto se však českému týmu doma tleskalo.
"Mužstvo bylo výborně poskládané. Je to ode mne odvážné tvrzení, ale podle mne to byl i silnější tým než ten v Naganu," poklonil se mužstvu Tittelbach. "Osa týmu, takoví ti staří pardálové jako Jágr, Ručinský, Reichel, Hamrlík, zůstala a k nim přibyli mladší borci Židlický, Fischer, Čajánek, Dvořák a další."
Také Růžička souhlasí s tím, že Světový pohár zastihl českou reprezentaci v ideálním hokejovém věku a formě. "Skoro všichni tehdy hráli v NHL a navíc v top lajnách, takže se dokázali vyrovnat i těm hodně silným soupeřům, jako byly Švédsko a Kanada."
Mužstvo navíc Hlinkova smrt neuvěřitelně stmelila. Dresy měly na prsou černou nášivku s jeho číslem 21. Tým se obrovsky semknul. Všichni na něj vzpomínali a hráli i za něj.
"Celý mančaft to vyburcovalo k velkým výkonům. Vyvrcholením pak bylo mistrovství světa ve Vídni o rok později, kde se podařilo získat zlato. Všichni jsme cítili, že jsme to vyhráli pro Ivana," uzavírá hrdé i trpké vzpomínání Růžička.
Příhoda Václava Tittelbacha o úrovni servisu, který Světový pohár provázel:
"Jelikož Světový pohár pořádalo zámoří a ne IIHF, tak to mělo svoje určitá specifika.
Třeba se létalo speciály přímo z města do města a vůbec se nechodilo ke klasickému odbavovacímu okénku. Autobus dojel až přímo k letadlu, kde nás odbavil určený doprovod. Dokonce do Stockholmu pro celou výpravu přiletělo vlastní letadlo basketbalového Chicaga Bulls, které mělo obrovské kožené sedačky. I hráči jako Jágr, Ručinský nebo Reichel se divili, že nikdy takový letoun neviděli.
A jelikož to letadlo bylo těžké, došlo nám někde nad Grónskem palivo. Museli jsme tedy v Grónsku na stanici, kde byl jen sníh a pár zřízenců, dotankovat.
Během tankování si pak všichni hráči letadlo znovu prohlíželi a fotili."