Straka počítá s obměnou týmu, kapitána Kratěnu chce udržet

ČTK Sport ČTK, Sport
20. 3. 2015 18:41
Hokejovou Plzeň čekají před novou sezonou velké změny, priorita je ale udržet kapitána Kraťenu.
Hokejisté Plzně. Uprostřed kapitán Kraťena.
Hokejisté Plzně. Uprostřed kapitán Kraťena. | Foto: Tomáš Liška

Plzeň - Útočníci Tomáš Sýkora s Jakubem Culkem a také brankář Lukáš Mensator odcházejí z hokejového klubu Škoda Plzeň. Generální manažer západočeského celku Martin Straka oznámil, že už s nimi nepočítá. naproti tomu chce určitě udržet v týmu kapitána Ondřeje Kratěnu.

"Tomáš Sýkora toho pro Plzeň odvedl hodně a musíme mu poděkovat, ale už za něj máme nějakou náhradu. Kuba Culek tu byl chvíli, ale nesplnil to, co jsme od něj čekali. Opustí nás i Lukáš Mensator, kterému končí smlouva, a jako dvojka dostane větší prostor Patrik Polívka, který už v týmu byl jako třetí gólman letos," vysvětlil Straka.

Udržet Kratěnu je pro olympijského vítěze z Nagana priorita. "To je zkušený hráč, který má v kabině respekt a může tomu mladému týmu hodně dát," řekl Straka o sedmatřicetiletém forvardovi. Kratěna Indiánům chyběl v předkole play off kvůli operaci ramena, ale před dvěma lety patřil společně ještě s hrajícím Strakou k lídrům při cestě za historickým titulem.

O prodloužení spolupráce bude Straka usilovat u řady hráčů. "Ze současného kádru budeme jednat s Pepou Balejem, jemuž končí smlouva. To samé platí i u Braňa Kubky. Jednání probíhají také s Jankem Sýkorou, zájem máme i o Mária Bližňáka, který ale má smlouvu ve Slovanu Bratislava a neví se, jak to bude dál," řekl Straka.

Smluvně zavázaného i na příští sezonu má naopak beka Petra Kadlece. "Strávil 15 let ve Slavii a ten začátek byl z jeho strany takový nijaký. Postupem sezony se ale zlepšoval a v play off byl skvělý," uvedl Straka. "Navíc je to výborný člověk do kabiny, má zkušenosti a takové hráče tam my potřebujeme. Bez nich by to bylo hodně těžké," doplnil Straka na adresu jedné z největších předsezonních posil.

Chystá i příchody dalších hráčů, těm vytipovaným ale běží do konce dubna smlouvy v klubech, proto o nich nemluví. Konkrétní byl pouze v případě "funkcionářské" posily, kterou má být bývalá plzeňská opora Tomáš Vlasák.

"Jsme domluveni od loňské sezony, že by měl působit v pozici sportovního ředitele. Velmi o něj stojím, protože Tomáš je kluk, který je strašně férový a rozumí hokeji. Teď hraje za Slavii a nechávám ho tak v klidu. Budu jej kontaktovat, až skončí na Slavii. Z mé strany ta nabídka stále platí a doufám, že i jeho slovo," řekl Straka.

Vlasák by měl mít na starost výběr hráčů. "Který pak budeme spolu konzultovat. Pak také další věci kolem A-týmu. Hlavní náplň ale bude tvoření týmu, objíždění zápasů a vytipování případných posil," řekl Straka.

Aktuální sezona Západočechům skončila již v předkole play off, což Straka označil za zklamání. Pomýšlel na vyšší mety. "Cíl bylo play off a tam jsme směřovali. Postupně se to ale vyvinulo tak, že jsme se do něj neprobojovali. Byl jsem asi velký optimista a věřil jsem tomu, že kluci unesou lépe tu tíhu zodpovědnosti a budeme se pohybovat kolem pátého nebo šestého místa. Nakonec jsme skončili sedmí a do play off se nedostali. Pro mě to je trochu zklamání, ale musím to brát realisticky. Na druhou stranu mě těší, že mladí kluci udělali velký skok," uvedl Straka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Odvolací soud míní, že manažeři záložny Metropolitního spořitelního družstva spáchali závažnější trestné činy

Pražský vrchní soud je přesvědčený, že manažeři vytunelovaného Metropolitního spořitelního družstva se dopustili závažnějších trestných činů než porušení povinnosti při správě majetku. Rozsudek, který trojici posílal na pět až šest let do vězení, proto dnes zrušil a skutky mužů vrátil k dalšímu dokazování. Naopak pravomocně rozhodl o nastrčených podnikatelích, kteří se podíleli na vyvádění peněz ze záložny. Většině zpřísnil tresty odnětí svobody.

Obžaloba tvrdí, že Petr Jánský, Daniel Tureček a Jan Zavřel umožnili v letech 2010 až 2013 vyvádění peněz z družstva, a to tak, že schvalovali podnikatelské úvěry pro firmy bez historie. Za tyto společnosti jednali další obžalovaní, kteří byli nastrčení jako tzv. bílí koně. Peníze ze záložny pak přes tyto firmy putovaly do zahraničí. Podle státní zástupkyně způsobila skupina škodu ve výši přes 1,2 miliardy korun. Manažeři vinu odmítají.

"Podle výsledků dosavadního dokazování nabýváme konkrétního podezření hraničícího s jistotou, že se tito obžalovaní nedopustili porušení povinnosti při správě cizího majetku, ale že se dopustili - buď ve formě pachatelství, organizátorství či pomoci - zvlášť závažného zločinu úvěrového podvodu jako členové organizované zločinecké skupiny," prohlásil předseda odvolacího senátu Pavel Zelenka.

Upozornil, že v takovém případě by trojice mohla dostat trest nad horní desetiletou hranicí příslušné trestní sazby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem. Bilanci ovlivnil obchod s ropou a plynem

Zahraniční obchod Česka vykázal v říjnu schodek 18,2 miliardy korun, meziročně tak byl výsledek o 49,4 miliardy horší. Bilanci negativně ovlivnil zejména větší deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Vyplynulo to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), který je dnes zveřejnil na webu.

"Vyšší dovoz táhne celkovou obchodní bilanci za letošní rok stále blíže k červeným číslům. V říjnu, obdobně jako v září, skončila bilance zahraničního obchodu se zbožím v minusu. Dovoz byl nepříznivě ovlivněn zejména meziročním růstem cen fosilních paliv, ale i zvyšováním zásob zemního plynu před zimou," uvedl k říjnové obchodní bilanci vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička.

Vývoz zboží v říjnu meziročně klesl o 7,5 procenta na 331,6 miliardy korun, zatímco dovoz stoupl o 6,9 procenta na 349,8 miliardy Kč. Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně než loňský. V meziměsíčním srovnání po sezonním očištění se vývoz zvýšil o 2,7 procenta a dovoz o 2,3 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy