Straka počítá s obměnou týmu, kapitána Kratěnu chce udržet

ČTK Sport ČTK, Sport
20. 3. 2015 18:41
Hokejovou Plzeň čekají před novou sezonou velké změny, priorita je ale udržet kapitána Kraťenu.
Hokejisté Plzně. Uprostřed kapitán Kraťena.
Hokejisté Plzně. Uprostřed kapitán Kraťena. | Foto: Tomáš Liška

Plzeň - Útočníci Tomáš Sýkora s Jakubem Culkem a také brankář Lukáš Mensator odcházejí z hokejového klubu Škoda Plzeň. Generální manažer západočeského celku Martin Straka oznámil, že už s nimi nepočítá. naproti tomu chce určitě udržet v týmu kapitána Ondřeje Kratěnu.

"Tomáš Sýkora toho pro Plzeň odvedl hodně a musíme mu poděkovat, ale už za něj máme nějakou náhradu. Kuba Culek tu byl chvíli, ale nesplnil to, co jsme od něj čekali. Opustí nás i Lukáš Mensator, kterému končí smlouva, a jako dvojka dostane větší prostor Patrik Polívka, který už v týmu byl jako třetí gólman letos," vysvětlil Straka.

Udržet Kratěnu je pro olympijského vítěze z Nagana priorita. "To je zkušený hráč, který má v kabině respekt a může tomu mladému týmu hodně dát," řekl Straka o sedmatřicetiletém forvardovi. Kratěna Indiánům chyběl v předkole play off kvůli operaci ramena, ale před dvěma lety patřil společně ještě s hrajícím Strakou k lídrům při cestě za historickým titulem.

O prodloužení spolupráce bude Straka usilovat u řady hráčů. "Ze současného kádru budeme jednat s Pepou Balejem, jemuž končí smlouva. To samé platí i u Braňa Kubky. Jednání probíhají také s Jankem Sýkorou, zájem máme i o Mária Bližňáka, který ale má smlouvu ve Slovanu Bratislava a neví se, jak to bude dál," řekl Straka.

Smluvně zavázaného i na příští sezonu má naopak beka Petra Kadlece. "Strávil 15 let ve Slavii a ten začátek byl z jeho strany takový nijaký. Postupem sezony se ale zlepšoval a v play off byl skvělý," uvedl Straka. "Navíc je to výborný člověk do kabiny, má zkušenosti a takové hráče tam my potřebujeme. Bez nich by to bylo hodně těžké," doplnil Straka na adresu jedné z největších předsezonních posil.

Chystá i příchody dalších hráčů, těm vytipovaným ale běží do konce dubna smlouvy v klubech, proto o nich nemluví. Konkrétní byl pouze v případě "funkcionářské" posily, kterou má být bývalá plzeňská opora Tomáš Vlasák.

"Jsme domluveni od loňské sezony, že by měl působit v pozici sportovního ředitele. Velmi o něj stojím, protože Tomáš je kluk, který je strašně férový a rozumí hokeji. Teď hraje za Slavii a nechávám ho tak v klidu. Budu jej kontaktovat, až skončí na Slavii. Z mé strany ta nabídka stále platí a doufám, že i jeho slovo," řekl Straka.

Vlasák by měl mít na starost výběr hráčů. "Který pak budeme spolu konzultovat. Pak také další věci kolem A-týmu. Hlavní náplň ale bude tvoření týmu, objíždění zápasů a vytipování případných posil," řekl Straka.

Aktuální sezona Západočechům skončila již v předkole play off, což Straka označil za zklamání. Pomýšlel na vyšší mety. "Cíl bylo play off a tam jsme směřovali. Postupně se to ale vyvinulo tak, že jsme se do něj neprobojovali. Byl jsem asi velký optimista a věřil jsem tomu, že kluci unesou lépe tu tíhu zodpovědnosti a budeme se pohybovat kolem pátého nebo šestého místa. Nakonec jsme skončili sedmí a do play off se nedostali. Pro mě to je trochu zklamání, ale musím to brát realisticky. Na druhou stranu mě těší, že mladí kluci udělali velký skok," uvedl Straka.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 4 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy