Novotný touží po titulu jako v roce 2010, příprava ho neděsí

ČTK ČTK
18. 3. 2015 18:06
Již potřetí za posledních pět let začíná pro hokejového útočníka Jiřího Novotného příprava na mistrovství světa hodně brzy.
Jiří Novotný patří už k "inventáři" českého reprezentačního týmu.
Jiří Novotný patří už k "inventáři" českého reprezentačního týmu. | Foto: Milan Kammermayer

Velké Popovice - Již potřetí za posledních pět let začíná pro hokejového útočníka Jiřího Novotného příprava na mistrovství světa hodně brzy.

Světový šampion z roku 2010 je jedním z osmnácti hráčů, kteří se dnes ve Velkých Popovicích začali připravovat na vrchol sezony. A jedenatřicetiletý centr je zároveň jedním z hráčů, kteří mají velkou šanci prosadit se do konečné nominace na turnaj v Praze a Ostravě.

Stopka v prvním kole

Novotný v této sezoně hrál za Jaroslavl v Kontinentální lize. Lokomotiv sice do play off postoupil, hned v 1. kole ale nestačil na Dynamo Moskva. "Vyřazení stále mrzí, protože jsme v sérii vedli 2:1. Musím uznat, že Dynamo zvládlo lépe finální zápasy a zasloužilo si postoupit," řekl Novotný novinářům na srazu národního týmu.

Výhodou moskevského klubu byl podle něj zejména široký kádr. "Dynamo po Vánocích hrálo jeden z nejlepších hokejů a prohrálo hodně málo zápasů. Mají hodně široký kádr, skoro každý zápas hráli v jiné sestavě. A my jsme na konci hráli na tři lajny, protože tam byly nějaké tresty ve hře i nějaká zranění," řekl Novotný.

Po vyřazení v play off se důrazný útočník vrátil domů a byl s rodinou v Českých Budějovicích. "Trochu jsem si orazil a pak s kondičním trenérem dělal věci na suchu. Věděl jsem, že sraz bude brzo, takže jsem nechtěl nic nedělat," řekl Novotný.

Teď věří, že jej čeká dlouhá příprava a zůstane v kádru až do finálního výběru. "Doufám, že to tak bude. Příprava bude dlouhá a těžká. Ale nedá se nic dělat. Měli jsme hrát líp," řekl s úsměvem.

Kemp "nároďáku" se neodmítá

Teoreticky mohl po náročné sezoně i s ohledem na dlouhou dobu přípravy účast v kempu odmítnout, nic takového ho ale prý ani nenapadlo.

"Posledních osm devět let, co jezdím (na MS), je toho dost. Ale nejsem tak starý, abych mohl odmítat reprezentaci. Přípravy byly kratší, protože jsme hráli déle. Ale tu samou přípravu jsem si prožil v roce 2010 a nakonec z toho bylo zlato. Takže ne, neuvažoval jsem o tom," řekl Novotný, který od roku 2007 chyběl na MS jen v roce 2009.

Model přípravy národního týmu mu vyhovuje. "Hodně klukům skončila sezona, už teď je nás dost a vypadnou další. Takže se to bude určitě nabalovat. Tréninky jsou potřeba. Na to zatažení je to dobré. Navíc víkend máme volný, což je dobře. Můžeme to strávit s rodinami...," uvedl rodák z Pelhřimova.

Malý stadion není problém

Bez problémů přijal i fakt, že kemp začal na malém stadionu ve Velkých Popovicích. "Vedle pivovárku, to jsem rád. I když pivo nepiju," řekl se smíchem Novotný. "Je to něco jiného. Myslel jsem si, že budeme v Letňanech, ale zimáček je pěkný. Malý a útulný, nebude nám tady nic chybět. I kabiny jsou dobré. Myslím si, že je jedno, kde to je. Zase to je změna," pokračoval Novotný.

Po návratu do Čech stihl navštívit i zápas prvoligových Českých Budějovic, které v úterý postoupily do baráže o extraligu. "V baráži to bude hodně těžké, ale už tohle je pro Motor výhra. Klub se budoval od začátku, je to obrovský úspěch. Nemají co ztratit, nebudou pod tlakem. A když vydrží a budou zdraví, může se stát cokoliv," řekl Novotný. Věří také, že jeho bývalý klub dokáže v konfrontaci se Slavií, Olomoucí a Chomutovem uspět.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy