Federální liga by byla fajn, říká šéf slovenské extraligy. A přemýšlí nad Maďary

Daniel Poláček Daniel Poláček
3. 11. 2015 9:20
Do slovenské nejvyšší soutěže možná brzy vstoupí maďarský Miškovec. Šéf Tipsport ligy Richard Lintner nevylučuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz ani přijetí dalších zahraničních klubů. Také vítá myšlenku společné soutěže Čechů a Slováků.
Ladislav Nagy v souboji s Jakubem Krejčíkem při přípravném duelu reprezentace. Budou se někdy české a slovenské týmy opět střetávat i na klubové úrovni?
Ladislav Nagy v souboji s Jakubem Krejčíkem při přípravném duelu reprezentace. Budou se někdy české a slovenské týmy opět střetávat i na klubové úrovni? | Foto: Lukáš Caha

Bratislava Slovenským hokejem možná brzy otřese dříve netušená změna. A podepíše se pod ni Richard Lintner. Bývalý reprezentační kapitán, který v červnu neúspěšně kandidoval na šéfa svazu, nyní řídí nejvyšší slovenskou soutěž a vymýšlí, jak ji zkvalitnit a zatraktivnit.

V příští sezoně by do ní mohl vstoupit maďarský Miškovec, obhájce titulu v mezinárodní MOL lize, a není vyloučené, že časem přibudou další zahraniční kluby. "Rozšiřování za hranice je trend. Já bych nerad za pět nebo deset let viděl, že jediní my jsme tu zůstali sami, zatímco ostatní se spojili,“ říká Lintner v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Veřejností oblíbený muž by rovněž uvítal společnou soutěž Čechů a Slováků. "Musím ale říct, že náš cíl je hlavně se stabilizovat,“ podotýká.

A.cz: Jak vypadá momentální situace ohledně vstupu maďarského klubu do slovenské nejvyšší ligy?

Richard Lintner: Jsme teprve na úrovni úvah a analýz, ale je fakt, že Miškovec zájem projevil a zajímá se o kritéria, na základě kterých by k nám zahraniční tým mohl vstoupit. Opakuji, že jsme pořád na úrovni úvah, ale myšlenka, že by se Tipsport liga dostala za hranice Slovenska, nám principiálně přijde zajímavá.

S přijetím Miškovce musí souhlasit ligové kluby. Všechny, nebo jen jejich určitá část?

Ono to funguje asi tak, že týmy se nejdříve dohodnou na kritériích, která musí všeobecně zahraniční tým splnit, a pak už bude systém otevřený.

Podle ohlasů se zdá, že Miškovec do slovenské ligy opravdu směřuje. Co by se mohlo pokazit?

Pořád je to v čistě teoretické rovině, protože kritéria, o kterých jsem mluvil, ještě nejsou zcela deklarovaná. I na základně prvních ohlasů si ale myslím, že nějaký manuál se vytvoří, což znamená, že možnost vstupu zahraničního týmu se dost výrazně otevře.

Dá se to vyjádřit procentuálně?

To není o procentech. Až ten manuál vznikne, potom bude na zahraničních týmech, jestli ho dokážou naplnit, nebo ne.

"Všichni kolem nás se spojují“

Je potenciální přijetí Miškovce zajímavé i z hlediska rivality mezi Slovenskem a Maďarskem?

Řeknu to tak, že pokud by zahraniční mužstvo – maďarské nebo i jiné – prokázalo vysokou sportovní a marketingovou kvalitu, bylo by pro nás zajímavé.

Miškovec má rozpočet kolem 20 milionů korun. Jak by s ním ve slovenské lize ekonomicky obstál?

Patřil by k průměru.

S přijetím zahraničního klubu by se slovenská liga rozšířila, nebo by někdo musel uvolnit místo?

Vy mi pokládáte takové konkrétní otázky, na které vám ještě nemůžu odpovědět. (úsměv) Jak jsem říkal, manuál ještě neexistuje. Ale kdybychom o tom uvažovali, dávalo by smysl rozšířit ligu tak, aby celkový počet týmů dával sudé číslo. Tím pádem by se lépe skládal kalendář zápasů.

Berete potenciální přijetí Miškovce jen jako vhodné doplnění slovenské ligy, nebo je to součást určitého konceptu?

Situace je taková, že všichni kolem nás se spojují, rozšiřování za hranice je trend. Já bych nerad za pět nebo deset let viděl, že jediní my jsme tu zůstali sami, zatímco ostatní se spojili.

"Společná liga s Českem? To by bylo fajn“

Registrujete zájem dalších zahraničních klubů?

Oficiálně se nikdo další nepřihlásil, ale v posledních letech proběhla nějaká jednání s jinými zahraničními týmy. Myslím si, že potenciál slovenské ligy v rámci přivítání zahraničního účastníka je dost velký.

O jaké zahraniční týmy šlo? Z kterých zemí?

O tom bych nerad mluvil, protože to teď není téma. Téma je vytvoření zmiňovaného manuálu, pak je možné řešit další týmy. Nemůžeme mluvit o kroku pět, když jsme ještě neudělali krok dva a tři.

Předpokládám, že neradi vidíte přední slovenský klub – Slovan Bratislava – v zahraniční lize, tedy KHL. Dá se s tím něco dělat? Komunikujete s lidmi ze Slovanu?

Slovan je akcionářem firmy Pro-Hokej, která řídí naši nejvyšší ligu, takže propojení tady určitě je. Každopádně bychom byli velmi rádi, kdybychom Slovan v naší lize měli. Tvrdím ale, že deset klubů (tím jedenáctým je reprezentační dvacítka Slovenska, pozn. red.), které dnes v lize máme, je dostatečně silných na to, aby vytvořily a budovaly silný produkt.

Řada klubů ale v posledních letech hlásí finanční problémy.

Je pravda, že některé kluby jsou po ekonomické stránce méně stabilní, ale kroky, které liga dělá, i zvýšenou popularitou se vytváří prostředí, v němž se kluby můžou z nedobrých situací lépe dostávat. To se i děje. Trend je nastolený dobře a čísla nám zelenají, jak se říká, takže jsme spokojení. Navíc ještě vidíme obrovský potenciál.

Vidíte potenciál i ve společné lize Česka a Slovenska? Třeba Slovan a Košice v minulosti projevily zájem hrát českou nejvyšší soutěž.

Myslím si, že by to bylo fajn. Je to podle mě velmi dobrá úvaha. Musím ale říct, že náš cíl je hlavně se stabilizovat. Pokud budeme dostatečně silní, věřím, že otázka spojení české a slovenské ligy bude opět aktuální.

První část rozhovoru, v níž Richard Lintner mluví o své nové funkci, bojkotu slovenských reprezentantů či tabulkovém odstupném, čtěte ZDE.

 

Právě se děje

Další zprávy