Slováci dřeli, ale Švédy zaskočit nedokázali, do semifinále postoupily Kanada i USA

3. 1. 2018 6:22
Mistrovství světa juniorů zná semifinalisty. Češi se o finále utkají s Kanadou, Švédsko vyzve USA. Javorové listy dle očekávání přejely Švýcarsko 8:2, Švédové si poradili 3:2 se Slováky a Američané vyřadili po výsledku 4:2 Rusko.
Češi v semifinále vyzvou Kanadu, od které schytali v přípravě devět branek.
Češi v semifinále vyzvou Kanadu, od které schytali v přípravě devět branek. | Foto: ČTK

Buffalo - Kanadská hokejová dvacítka porazila ve čtvrtfinále mistrovství světa v Buffalu Švýcarsko jednoznačně 8:2 a bude ve čtvrtečním boji o finále soupeřem českého týmu. Čtyřmi body za gól a tři asistence přispěl k hladkému vítězství Brett Howden, dvě branky vstřelil Drake Batherson.

Druhou semifinálovou dvojici vytvoří Švédové s Američany. Tre Kronor v nečekaně těsném duelu dokázali porazit Slovensko 3:2, Rusové podlehli USA 2:4.

Kanada předvedla exhibici

Favorit, který vyhrál základní skupinu A, rozhodl už v první třetině. Po 48 vteřinách otevřel skóre Howden, v deváté minutě zvýšil Calle Makar a v čase 12:06 už to bylo 3:0 pro Kanadu. Přesilovou hru při Müllerově vyloučení využil Batherson.

Ve 27. minutě zvýšil náskok opět Bartherson, za 72 sekund se prosadil i Jordan Kyrou a Philipa Wüthricha vystřídal ve švýcarské brance Mateo Ritz. Vzápětí sice pokazil Carteru Hartovi čisté konto Dario Rohrbach, ale Kanadě vrátil krátce po polovině utkání pětibrankový náskok Connor Timmins.

V polovině závěrečné části korigoval stav dokonce ve vlastním oslabení Axel Simic. Ale stále ještě při pobytu Marca Cavalleriho na trestné lavici se trefil Dillon Dubé a výsledek dovršil 51 vteřin před koncem Maxime Comtois.

Rusové dotahovali marně

Rusové dokázali proti Američanům dvakrát smazat ztrátu, ale v 53. minutě rozhodl svou druhou brankou v utkání Kieffer Bellows. Výsledek pojistil 42 sekund před koncem při power play Ruska do prázdné branky Joey Anderson.

Švédy dostal proti Slovensku do vedení po devíti vteřinách druhé třetiny Isac Lundeström a ve 27. minutě zvýšil Fabian Zetterlund. V závěru druhé třetiny snížil při vyloučení Rasmuse Dahlina Martin Bodák, ale favoritovi vrátil dvoubrankový náskok v 51. minutě druhou trefou v utkání Lundeström.

Za 101 vteřin sice ještě vykřesal naději pro Slovensko rovněž druhým gólem večera kapitán Bodák, ale Švédové náskok udrželi. V zápase Slovensko předčili v poměru střel 39:22.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Buffalu - čtvrtfinále:

Švédsko - Slovensko 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 21. Lundeström (Söderlund), 27. Zetterlund, 52. Lundeström (Söderlund, O. Steen) - 38. Bodák (Čacho, Buček), 52. Bodák (Kelemen). Rozhodčí: Garon (Kan.), Nikolic (Rak.) - Hancock (USA), Ondráček (ČR). Vyloučení: 5:2. Využití: 0:1. Diváci: 1445.

USA - Rusko 4:2 (2:1, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 3. Bellows (B. Tkachuk, Fox), 15. Yamamoto (Mittelstadt, Samberg), 53. Bellows (Samberg), 60. J. Anderson (Poehling, R. Lindgren) - 11. Šolochov (K. Kostin, Jelizarov), 44. Altybarmakjan (Samorukov). Rozhodčí: Kaukoraki (Fin.), Šír (ČR) - McCrank (Kan.), Šefčík (SR). Vyloučení: 4:4, navíc V. Sjomin (Rus.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 6242.

Kanada - Švýcarsko 8:2 (3:0, 3:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 1. Howden (Comtois, Makar), 9. Makar (Timmins, Comtois), 13. Batherson (Katchouk, Thomas), 27. Batherson (Howden), 28. Kyrou (Steel), 33. Timmins (Steenbergen, Howden), 52. Dubé (Kyrou, Raddysh), 60. Comtois (Howden) - 29. Rohrbach (Le Coultre, Maillard), 51. Simic (Maillard). Rozhodčí: Grumsen (Dán.), Sjöqvist (Švéd.) - Jensen (Dán.), Sysujev (Rus.). Vyloučení: 3:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5533.