Neuvěřitelné, šílené. Teď chceme medaili, hlásí po postupu Češi. V jejich šatně tryskala euforie

Hokejoví junioři jsou na mistrovství světa v Buffalu v euforii. Po tuhém boji vyřadili Finsko, postoupili do semifinále a myslí na medaili.
Hokejoví junioři vyřadili Finsko a postoupili do semifinále. V jejich šatně tryskala euforie | Video: IIHF

Praha - Největší úspěch české dvacítky za posledních 13 let vidělo naživo zhruba pět tisíc diváků. Stadion KeyBank Center byl zaplněný pouze z jedné čtvrtiny a rozhodně nenabídl elektrizující atmosféru.

"Mně to bylo jedno," řekl jeden z lídrů týmu Kristian Reichel. "Atmosféru jsme si udělali sami v šatně." Konkrétně vypadala takhle:

Čeští mladíci čtvrtfinálovou výhru bujaře slavili. Není divu, klíčový zápas šampionátu zvládli poprvé od bronzového roku 2005. Pořádně se ale nadřeli, silné Finsko srazili až v nájezdech.

V první sérii skóroval Reichel, ve třetí Martin Nečas. Hlavním hrdinou ale byl brankář Josef Kořenář, který inkasoval jedinkrát a získal obdiv semknuté české střídačky. "Drželi jsme se za ramena, Finové ne. Byli tam odevzdaní. Možná i kvůli tomu jsme si zasloužili vyhrát," prohlásil Reichel. "Pomohl nám ten nahoře."

Leckdy vskutku nešlo setřást pocit, že při Češích stojí všichni svatí. Hlavně v předchozím průběhu hry.

Reprezentace Suomi vyhrála na střely 54:30, měla herní převahu a skvěle kontrolovala kotouč. Čeští mladíci dřeli, ale málokdy dostali soka pod souvislejší tlak.

"Rozhodně jsme nebyli lepším týmem," uznal trenér Filip Pešán, načež dodal: "Byli jsme ale týmem s větším srdcem. Štěstěna se nakonec obrátila k nám. Viděl jsem, jak tým žije tímto zápasem a touží postoupit."

Fantastický výkon podal Kořenář, jenž zastavil 51 střel. I jeho po postupu pohltila euforie: "Je to šílené, nevím, co říct. Tohle si budu pamatovat hodně dlouho."

V jednu chvíli se však zdálo, že české naděje na medaili pomalu zhasínají. Třetí siréna se blížila a Finsko vedlo 3:2. Pak Pešán učinil odvážný krok. Už v 57. minutě odvolal brankáře, což později vysvětloval následovně: "Víte, jak to je. Člověk je hrdina, nebo nikdo. Někdy takové rozhodnutí musíte udělat."

V šesti bruslařích Češi rychle pronikli do útočného pásma, kde bek Jakub Galvas vyslal vcelku nenápadnou střelu. Přesto skončila v síti. Díky Zadinově teči a Chytilově cloně. 3:3!

Další góly navzdory několika nebezpečným situacím nepadly. Rozhodly kontroverzní nájezdy.

"Dokázali jsme to! Neuvěřitelné," řekl kanonýr týmu Filip Zadina, který už nasázel pět gólů. "Hráli jsme skvěle. Jsem hrozně šťastný." Reichel dodal: "Rozhodlo, že jsme chtěli zkrátka vyhrát víc než Finové."

Češi tak zlomili černou šňůru. Po 13 letech rozehrají na mistrovství světa semifinále. Proti Kanadě, která smetla Švýcarsko 8:2, budou jasným outsiderem, ale hodlají bojovat.

"Euforie je velká, ale z kluků nemám pocit, že tohle má být náš vrchol. Velký sen se jmenuje medaile," podotýká kouč Pešán.

"Cítíme se úžasně, ale nechceme skončit po čtvrtfinále," doplňuje Reichel. "Chceme medaili a porveme se o ni."

 

Právě se děje

před 26 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy