reklama
 
 

Neuvěřitelné, šílené. Teď chceme medaili, hlásí po postupu Češi. V jejich šatně tryskala euforie

3. 1. 2018 6:15
Hokejoví junioři vyřadili Finsko a postoupili do semifinále. V jejich šatně tryskala euforie | Video: IIHF |  01:38
Hokejoví junioři jsou na mistrovství světa v Buffalu v euforii. Po tuhém boji vyřadili Finsko, postoupili do semifinále a myslí na medaili.

Praha - Největší úspěch české dvacítky za posledních 13 let vidělo naživo zhruba pět tisíc diváků. Stadion KeyBank Center byl zaplněný pouze z jedné čtvrtiny a rozhodně nenabídl elektrizující atmosféru.

"Mně to bylo jedno," řekl jeden z lídrů týmu Kristian Reichel. "Atmosféru jsme si udělali sami v šatně." Konkrétně vypadala takhle:

Čeští mladíci čtvrtfinálovou výhru bujaře slavili. Není divu, klíčový zápas šampionátu zvládli poprvé od bronzového roku 2005. Pořádně se ale nadřeli, silné Finsko srazili až v nájezdech.

V první sérii skóroval Reichel, ve třetí Martin Nečas. Hlavním hrdinou ale byl brankář Josef Kořenář, který inkasoval jedinkrát a získal obdiv semknuté české střídačky. "Drželi jsme se za ramena, Finové ne. Byli tam odevzdaní. Možná i kvůli tomu jsme si zasloužili vyhrát," prohlásil Reichel. "Pomohl nám ten nahoře."

Leckdy vskutku nešlo setřást pocit, že při Češích stojí všichni svatí. Hlavně v předchozím průběhu hry.

Reprezentace Suomi vyhrála na střely 54:30, měla herní převahu a skvěle kontrolovala kotouč. Čeští mladíci dřeli, ale málokdy dostali soka pod souvislejší tlak.

"Rozhodně jsme nebyli lepším týmem," uznal trenér Filip Pešán, načež dodal: "Byli jsme ale týmem s větším srdcem. Štěstěna se nakonec obrátila k nám. Viděl jsem, jak tým žije tímto zápasem a touží postoupit."

Fantastický výkon podal Kořenář, jenž zastavil 51 střel. I jeho po postupu pohltila euforie: "Je to šílené, nevím, co říct. Tohle si budu pamatovat hodně dlouho."

V jednu chvíli se však zdálo, že české naděje na medaili pomalu zhasínají. Třetí siréna se blížila a Finsko vedlo 3:2. Pak Pešán učinil odvážný krok. Už v 57. minutě odvolal brankáře, což později vysvětloval následovně: "Víte, jak to je. Člověk je hrdina, nebo nikdo. Někdy takové rozhodnutí musíte udělat."

V šesti bruslařích Češi rychle pronikli do útočného pásma, kde bek Jakub Galvas vyslal vcelku nenápadnou střelu. Přesto skončila v síti. Díky Zadinově teči a Chytilově cloně. 3:3!

Další góly navzdory několika nebezpečným situacím nepadly. Rozhodly kontroverzní nájezdy.

"Dokázali jsme to! Neuvěřitelné," řekl kanonýr týmu Filip Zadina, který už nasázel pět gólů. "Hráli jsme skvěle. Jsem hrozně šťastný." Reichel dodal: "Rozhodlo, že jsme chtěli zkrátka vyhrát víc než Finové."

Češi tak zlomili černou šňůru. Po 13 letech rozehrají na mistrovství světa semifinále. Proti Kanadě, která smetla Švýcarsko 8:2, budou jasným outsiderem, ale hodlají bojovat.

"Euforie je velká, ale z kluků nemám pocit, že tohle má být náš vrchol. Velký sen se jmenuje medaile," podotýká kouč Pešán.

"Cítíme se úžasně, ale nechceme skončit po čtvrtfinále," doplňuje Reichel. "Chceme medaili a porveme se o ni."

autoři: Daniel Poláček, ČTK | 3. 1. 2018 6:15

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama