Problém tabulek: 35 dětí nesmí hrát. A svaz neví, co s tím

Adam Sušovský Adam Sušovský
21. 11. 2014 6:00
V Jindřichově Hradci se trhlo od hokejového klubu 35 malých dětí nespokojených rodičů a klub jim teď zakazuje hrát hokej jinde. Řešení? Neexistuje. A tak sedmileté děti nesmějí hrát zápasy.
Pětatřicet malých dětí, které chtějí hrát hokej, mají smůlu. V Jindřichově Hradci drží jejich registrace klub, ze kterého utekli.
Pětatřicet malých dětí, které chtějí hrát hokej, mají smůlu. V Jindřichově Hradci drží jejich registrace klub, ze kterého utekli. | Foto: ČTK

Jindřichův Hradec – Třicet pět malých dětí od první do páté třídy chce hrát v Jindřichově Hradci hokej, ale nemůže. Brání jim v tom klub KLH Vajgar Jindřichův Hradec, který jim odmítá vydat jejich hráčské registrace, i přestupní řád hokejového svazu.

Problém z Jindřichova Hradce spočívá v tabulkovém odstupném, které se deník Aktuálně.cz snaží tento týden pečlivě zmapovat (čtěte ZDE). Ani hokejový svaz v tomhle konkrétním případě nemá na stole plán, jak kauzu vyřešit. Ta je vážná, protože nejde o jednotlivce, ale v podstatě o celý hokejový tým.

„Je to pro mě smutné. Snažil jsem se to řešit osobně domluvou, ale situace je vyhrocená a přechází na osobní rovinu zúčastněných,“ řekl Aktuálně.cz sekretář ČSLH Martin Urban s tím, že ho v tuto chvíli nenapadá, jak čtyřem desítkám dětí vrátit rychle možnost hrát zápasy.

Bývalí trenéři i rodiče dětí v Jindřichově Hradci dlouhodobě nevěřili transparentnosti tamního klubu, který jako občanské sdružení údajně hospodaří jen s městskými penězi a vysokými příspěvky rodičů. A když byl poté v prosinci 2013 odvolán trenér páté třídy pro neuspokojivé výsledky, odstoupilo na protest spolu s ním dalších šest jiných trenérů a čtyři vedoucí mužstva, kteří se rozhodli založit vlastní klub. A do toho za nimi zamířila více než polovina nespokojených rodičů.

Než do Vajgaru, raději s hokejem skončit

„Město se k tomu postavilo čelem a platí nám ledy. Už v tuhle chvíli máme sto dětí a další se pořád v náborech hlásí, pětatřicet z nich však za námi přišlo z původního Vajgaru, takže nemáme jejich registračky a to je průšvih, protože nemůžeme hrát zápasy,“ řekl Aktuálně.cz jeden z trenérů a člen výkonného výboru nového klubu ve městě Petr Sedlačík.

Vajgar jim hráčské registrace odmítá vydat a hrozí, že pokud se bezmála čtyřicet dětí nevrátí zpět, budou muset s hokejem nejspíš skončit úplně.

„Celé tohle vzniklo na popud rodičů. Tahle sezona je krizová, protože jen trénujeme a nemáme zápasy, takže jsme rodičům těch pětatřiceti dětí řekli, že jestli chtějí, ať se raději vrátí do původního klubu, kde budou moct zápasy hrát. Sto procent z nich nám řeklo, že se do Vajgaru vracet nechtějí a že kdyby náš projekt padl, raději skončí s hokejem úplně. Tomu, co se ve Vajgaru děje, prý ustupovat nebudou.“

S tím však druhá strana kategoricky nesouhlasí. „Doufám, že rodiče dostanou rozum a postupně se vrátí zpátky. Asi jim (trenérům a zakladatelům klubu) důvěřují natolik, že si musí sami spálit prsty,“ řekl Aktuálně.cz manažer mládeže Vajgaru Josef Kohút, který nechápe, co rodiče k odchodu k nové konkurenci v tak velkém počtu vedlo.

Zároveň říká, že se snažil celou věc ve smíru vyřešit, ale neuspěl, takže mu nezbývá než postupovat podle regulí svazu. To znamená, že bude dětem zakazovat v jiném klubu hrát tak dlouho, dokud se nerozmyslí.

Manažer Vajgaru: Je mi těch dětí líto

„Nabídl jsem jim řešení, ať se všechny děti vrátí, a jestli mají pocit, že něco děláme špatně, ať jde ke každému týmu jeden jejich trenér. Nechtěli. Tak jsem jim řekl, že je tedy budeme respektovat a oni ať respektují nás. Ať naše děti za nás hrají zápasy a chodí k nám dvakrát týdně na trénink a my jim povolíme trénovat i u nich a jezdit třeba o víkendech na turnaje jako v nějaké hokejové škole,“ říká Kohút, co všechno druhé straně nabídl.

Sedlačík zase říká svůj pohled na věc: „Volal jsem majiteli klubu a ptal se ho, jestli nám ty kluky nepustí, ať si nehoníme ega a ať ty malé děti mohou hrát, protože tady jde o sedmiletá děcka, která z velké části nikdy hokej profesionálně hrát nebudou, ale chtějí si jen zasportovat. On řekl, že v žádném případě, že se bude držet pravidel svazu a že nám nikoho neuvolní. Nechce žádné peníze, chce nás blokovat a to on může,“ říká Sedlačík.

Spor se tak dostal do neřešitelného patu, na který doplácejí ti nejmenší. V podstatě je jisté, že někdo bude muset ustoupit. Buď to bude hokejový klub Vajgar, rodiče, kteří dali své malé děti ke konkurenci, nebo to nakonec celé zaplatí kariéry dětí. Protože i kdyby nový klub teoreticky sehnal 1,5 milionu korun na vyplacení tabulkového odstupného za všechny děti Vajgaru, nebylo by mu to nic platné. Přestupní řád totiž také říká, že pokud s přestupy klub nesouhlasí, mohou se z něj vykoupit do jiného jen tři hráči za sezonu.

Patová situace, ve které svaz nepomůže

Že je tohle průšvih, moc dobře ví i hokejový svaz. Ani ten totiž v tuhle chvíli nemá nejmenší tušení, jak teď bude v celé kauze postupovat. „Bohužel si v tomhle sporu nemůžu hrát na policajta. Musím se řídit řády svazu, je to pro mě smutné, ale víc bohužel opravdu udělat nemůžu.  Pokud chce nový klub hráče z jiného klubu, musí postupovat podle platného přestupního řádu. Jediné východisko tady tedy je, že se obě strany dohodnou,“ říká Urban.

Jenže to, jak se zdá z hlášení obou táborů, zřejmě není možné „Jestli jsou ta pravidla svazu dobrá, nebo špatná, to je každého názor. Ta pravidla ale platí a je mi líto, že jsou tihle lidi schopni takhle ty děti obětovat,“ zaútočil Kohút směrem k novému klubu.

Jeho Vajgar se přitom musel odhlásit z mládežnických soutěží pěti ročníků, protože na ně nemá děti. Těm pak zakazuje hrát hokej i jinde. Přes krajskou pobočku hokejového svazu dokonce Vajgar rozeslal dopis ostatním klubům a prosil je o to, aby s novým mužstvem ve městě odmítaly hrát i přátelské zápasy.

„Situace je to špatná. Pokud to samotní rodiče nepochopí, budeme to muset řešit v takovém režimu dál a doufat, že se postupem času vrátí,“ naznačuje Kohút, že jediná možnost pro rodiče a jejich děti, jak hrát hokej dál, je vrátit se do jeho klubu.

„My jsme jim řekli, že se klidně vrátíme všichni, ale chceme průhledné hospodářství a klasické volby do čela občanského sdružení. Já bych takové chování klubu chápal, kdyby to byl privátní klub, do kterého někdo sype čtyři miliony ročně ze svého, je to jeho firma a jeho byznys. Vždyť tady je to ale úplně jiná situace. Platí to tady město a rodiče,“ rozčiluje se Sedlačík.

Že se spor dostal do takové situace, nicméně dává za vinu špatnému systému hokejového svazu a kritizovaným tabulkovým hodnotám hráčů.

Klub, kde se tabulky neplatí

Sedlačík popisuje tabulkové odstupné za hráče, kterým je v případě jeho klubu šest až dvanáct let, jako otrokářský systém a zdůrazňuje, že většina rodičů o tom, že je tohle jednou může potkat, ani neměla tušení, protože jim klub dal podepsat papírek o registraci dítěte během tréninku na mantinelu a vůbec je nepoučil o stanovách a řádech.

Nový klub, který bývalí trenéři Vajgaru založili, takové jednání kategoricky odsuzuje a veřejně prohlásil, že část přestupního řádu o tabulkových hodnotách bude ignorovat.

„Budeme dodržovat práva rodičů. Jestli někdo z nich bude chtít odejít jinam, ať jde. Jeho registraci mu dáme zadarmo. Nechceme u sebe držet děti registračkami jako na řetězech, děti v našem klubu chceme udržet dobrou prací, kterou rodiče ocení,“ slibuje Sedlačík.

Podle něj je tohle jediná cesta, která současnou úroveň českého hokeje může zvednout. „Jediným možným řešením je zrušit tenhle otrokářský systém. Až se tabulky zruší a cesty rodičům otevřou, budou muset kluby tvrdě pracovat, aby u nich rodiče své děti nechávali.“

„Vždyť teď to funguje tak, že čím hůř pracujete a čím více dětí nutíte odejít, tím víc peněz vyděláte,“ přemýšlí Sedlačík, zatímco pětatřicet dětí v jeho městě nemůže hrát zápasy.

Facebooková stránka autora článku: Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy