Kladno - Bývalý manažer hokejisty Jaromíra Jágra a údajně dodnes vlivný muž kladenského hokeje Lubomír Rys byl zatčen policií.
Podle serveru Lidovky.cz, který o zátahu na Kladensku jako první informoval, uvízl v síti při mohutné razii speciálního týmu policie a finanční správy Kobra na soustavu imaginárních firem, které měly okrást stát na daních o 300 milionů.
V čele podvodu měl stát podnikatel Ivan Štípek se svou pravou rukou boxerem Danielem Macháčkem, někdejším bodyguardem Radovana Krejčíře. Do celé akce byl ale pravděpodobně zapleten i Jágrův přítel Rys.
Můžete psát, že Kladno nepostoupí
Pro hokejový klub Rytíři Kladno, který Jágr vlastní, jde podle zdrojů serveru o další pohromu před blížícím se play off první ligy. Rysovo zatčení prý dokonce podle zdroje Lidovek jistě zabrání návratu klubu mezi elitu. "
Sebrali ho. Už klidně můžete psát o tom, jak se nevrátíme do extraligy. Každému, kdo zná prostředí a ví, jak to fungovalo, tak je mu jasný, že postup letos nebude," citují Lidové noviny pod záštitou anonymity člověka z blízkosti kladenského hokeje.
Tiskový mluvčí klubu Vít Heral ale tato tvrzení vůbec nechápe. "Pan Rys nemá v klubu žádnou funkci ani pravomoc. Jeho zatčení s klubem nijak nesouvisí a rozhodně nemá vliv na sportovní výsledky, nebo ambice mužstva," řekl Heral deníku Aktuálně.cz.
Rytíři po loňském pádu z extraligy usilují o bleskový návrat, jenže v závěru sezony mají smůlu. Ještě před zatčením Ryse, který má údajně na chod klubu stále velký vliv, totiž tým kvůli kontumaci přišel o tři body a v závěrečné tabulce první ligy se propadl až na páté místo, takže Rytíři začnou play off na ledě silné Jihlavy.
To znamená, že i v případě postupu přes Duklu by v semifinále soutěže pravděpodobně Kladenští narazili na favorizovaný Chomutov.
Čužák obsluhoval hokejového krále
Lubomír Rys, který je mezi sportovními fandy známý pod přezdívkou "Čužák", loni oslavil sedmdesáté narozeniny. O Jaromíra Jágra se staral patnáct let, hokejové legendě svého času dělal manažera i řidiče a napsal o tom knihu "Obsluhoval jsem hokejového krále".
Ve sportovním světě se ale velmi aktivně angažoval také Ivan Štípek, který celou síť imaginárních firem vybudoval.
Štípek se svou firmou SAT-AN Kladno podporoval na Kladensku mnoho sportovních akcí. Vlastnil mimo jiné futsalový klub a svého času usiloval i o vstup do kladenského fotbalu. Štípek se rovněž angažoval v dostihovém sportu. Jeho kobyla Eliška Přemyslovna dokonce doběhla třetí na Velké pardubické.
Imaginární firmy si nechávaly vracet daně
Podezřelá síť firem zahrnovala devětadvacet lidí. Společnosti využívaly virtuální sídla v takzvaných office housech, kde platily pouze za poštovní schránku.
Firmy nebyly evidované ani v registru zaměstnavatelů, nikdy za nikoho neplatily zdravotní pojištění ani sociální zabezpečení. Firmy nevedly ani účetnictví a měly údajně jen jeden reálný výdaj - každý měsíc svým jednatelům platily 20 tisíc korun.
Podle policejního obvinění tyto firmy pouze každý měsíc vykazovaly smyšlená daňová přiznání, uváděly vysoké obraty a nárokovaly si každý měsíc nadměrný odpočet daně z přidané hodnoty. Zpočátku šlo o zanedbatelné cifry, poté se ale vratky údajně vyšplhaly každý měsíc i na půl milionu korun.
Žalobkyně Petra Vítková ČTK řekla, že policie 29 zadržených obvinila z krácení daně. Tři z nich poslal soud ve čtvrtek do vazby. "V případě prokázání viny hrozí hlavním pachatelům až desetiletý trest odnětí svobody," dodala žalobkyně.