Praha – Kauza, která přes rok a půl hýbe českým hokejem, ještě nekončí. U Obvodního soudu pro Prahu 10 dostal Vladimír Růžička peněžitý trest 400 tisíc korun za zpronevěru půl milionu s tím, že pokud pokutu nezaplatí, půjde na 16 měsíců do vězení. Proti rozsudku se na začátku listopadu odvolal.
"Dnes jsou možné tři scénáře – soud plně potvrdí rozsudek, překvalifikuje a změní trest, anebo kauzu úplně vrátí první instanci," říká David Ondračka, ředitel Transparency International pro boj s korupcí. "Tím, že nebyl případ kvalifikován jako uplácení, ale zpronevěra, z trestní odpovědnosti úplně vypadl Palaščák, zůstalo to jen na Růžičkovi."
Nynějšímu kouči chomutovských Pirátů hrozilo až pět let vězení. Státní zástupkyně pro něj navrhovala podmíněný trest jeden a půl roku s tříletou zkušební dobou a navrch pokutu půl milionu korun.
Růžičkovi pomohla trestní bezúhonnost a pozdější vrácení částky. "Soud má za to, že postačí uložení samostatného peněžitého trestu. Není žádného důvodu ukládat trest exemplární," uvedl soudce Tome Frankič.
Ondračka z Transparency International proti takovému výsledku nic nenamítá: "Peněžité tresty nejsou u nás úplně obvyklé, v tomto případě je výše podle mě adekvátní, i vzhledem k tomu, že (Růžička) peníze vrátil."
Aféra vypukla před světovým šampionátem v Česku
Vladimír Růžička, který kvůli aféře opustil funkci reprezentačního trenéra, však odmítá, že by jednal protiprávně. Jeho advokáti u soudu žádali zproštění viny.
Připomeňme, že kauza odstartovala na jaře 2015. Miroslav Palaščák krátce před mistrovstvím světa v Česku zveřejnil nahrávku, která měla dokázat, že dal tehdejšímu kouči Slavie Růžičkovi v letech 2012 a 2013 dvakrát 250 tisíc korun za to, aby podnikatelův syn hrál v prvním týmu Pražanů.
Růžička peníze považoval za sponzorský dar. Podle svých slov je chtěl zanést do účetnictví klubu, ale Palaščák mu nedodal potřebné dokumenty, a tak peníze vrátil. Ovšem až v listopadu 2014 a z účtu své manželky Evy. Policie později navrhla trenéra obžalovat ze zpronevěry.
"Je dobrý signál, že takové praktiky ve sportu jsou trestány, justice tím zpřesňuje hranici, která už akceptovatelná není a naplňuje trestnost," doplňuje David Ondračka. "Integrita a fair-play jsou základní hodnoty, které je nutné ve sportu hájit."