Hokej je slušnější. Naganský titul by ale bez hákování nebyl

Adam Sušovský Adam Sušovský
15. 11. 2013 9:00
Takhle se vyvíjel hokej: V Naganu se hlavně hákovalo, dnes rozhodčí nejčastěji trestají za podražení.
Rozhdočí v extralize udílejí nejčastěji tresty za podražení. Takovým verdiktem končí každý pátý nedovolený zákrok.
Rozhdočí v extralize udílejí nejčastěji tresty za podražení. Takovým verdiktem končí každý pátý nedovolený zákrok. | Foto: Lukáš Drštička

Praha - Byla to zdánlivá maličkost, díky ní ale dodnes každý český fanoušek rád vzpomíná na nejkrásnější gól z finále hokejového Nagana. Zlatá rána od modré čáry Petra Svobody by přitom do ruské sítě nejspíš ani neprošla. Nebýt zákroku Milana Hejduka, který holí jako na vidle nabral Kamenského a zabránil mu nejslavnější českou trefu historie vlastním tělem blokovat.

Dnes by se nikdo nedivil, kdyby rozhodčí odpískal faul. Kdysi to ale býval naprosto rutinní zákrok, který pruhovaní muži s oblibou přehlíželi. A teď je to také asi nejlepší příklad toho, jak se hokej v posledních letech vyvíjel a měnil.

"Tohle tenkrát totiž bylo úplně běžné. Takových zákroků bylo i deset za střídání. Nikomu to nebylo divné, dělal to úplně každý," směje se dnes slavným Hejdukovým vidlím Pavel Patera. Hokejista, u kterého vyhraným vhazováním celá akce začala. "Ale je super, že se to začalo pískat. Kdyby tohle rozhodčí neviděl ani dnes, nepadají vůbec žádné góly."

"Ta největší změna přišla až v roce 2006 před mistrovstvím světa v Rize. Tehdy se nastavila nulová tolerance zákroků, ale to taky nebylo nejšťastnější. Dnes se situace ustálila, hráči si dávají pozor hlavně na nebezpečné zákroky a my se zaměřujeme hodně na fauly hokejkou. Je to jednoduché: hokej se má hrát s pukem a s holí na ledě," dodává extraligový rozhodčí Milan Minář.

Hraje se prostě slušněji. Že se hokej tak hodně mění, nepotvrzují jen slova jednoho z nejzkušenějších českých rozhodčích či kladenského veterána a ve dvaačtyřiceti letech třetího nejstaršího hokejisty v české extralize. Dokazuje to i porovnání deset let starého průzkumu faulů v extralize Hospodářských novin s novým průzkumem, do kterého se po skončení první čtvrtiny letošního ročníku nejvyšší české soutěže pustil deník Aktuálně.cz.

I faul je někdy dobrý...

Trenéři pořád dokola opakují hráčům otřepanou frázi o tom, jak přesilovky rozhodují zápasy. A průzkum teď potvrzuje, že za tu dobu skutečně ubylo hloupých zákroků vyplývajících z potyček a osobních antipatií (držení, krosček). Naopak teď jasně převažují ty, které na ledě skutečně něco "řeší" - zpravidla zastaví hrozící gólovou akci (podražení). I Pavel Patera se usmívá. "My hokejisté se samozřejmě snažíme nefaulovat, ale občas je faul prostě dobrý."

Už to bude přesně deset let, co si může pozorný fanoušek na oficiálním webu českého hokeje hokej.cz zpětně v zápisu o utkání přehledně dohledat i to, jaké tresty rozhodčí v jednotlivých extraligových zápasech uložili. Zatímco před deseti lety arbitři nejčastěji zvedali pravici kvůli hákování, držení či hrubosti, dnes je jasně nejčastějším typem faulu podražení.

Takhle se faulovalo v hokejové extralize

hokejová extraliga, Sparta Praha - Třinec: Sacha Treille a Lukáš Galvas

Sezona 2003/04

Hákování 15%
Držení 12%
Hrubost 11%
Hra vysokou holí 10%
Podražení 10%ˇ
Nedovolené bránění 10%
Ostatní 10%
Krosček 7%
Sekání 6%
Držení hole 3%
Vražení 3%
Příliš mnoho hráčů na ledě 3%

Sezona 2013/14

Podražení 19%
Hákování 16% 
Nedovolené bránění 12%
Sekání 12%
Ostatní tresty 12%
Hrubost 10%
Hra vysokou holí 9%
Držení 7%
Krosček 3%
Držení hole 1%

Podíl podražení na udělených dvouminutových trestech v první čtvrtině sezony 2013/14 byl o devět procentních bodů vyšší než za stejnou dobu v sezoně 2003/04. Žádný jiný zákrok nezaznamenal takový nárůst či úbytek, žádný jiný nereflektuje přesněji, jak se styl mezi mantinely za posledních deset let měnil.

"Jak hraju hokej tak dlouho a pořád, tak jsem nad tím nikdy takhle nepřemýšlel, ale vyplývá to z toho, jak se změnil systém hry. Dřív stačilo poslat puk po mantinelu a šlo se klidně čtyřikrát za třetinu dva na jednoho. Dnes je zázrak, když jdou dva na jednoho čtyřikrát za rok," vysvětluje kapitán Kladna.

V hokeji se totiž mnohem víc brání, zavírá střední pásmo, a když se náhodou soupeři brejk naskytne, je lepší ho za cenu faulu zastavit hned na začátku.

Jeden rozhodčí navíc. A faulovat je těžší

"A takových faulů nejvíce pískáme ve druhé polovině zápasu. Když se hraje rychlý hokej nahoru dolů, hráčům ubývají síly. A tak jsou často nuceni takhle takticky faulovat," doplňuje zjištění Minář.

"Před nějakými deseti patnácti lety se navíc podrážet vůbec nemuselo, když jste si k sobě mohli každého hráče přitáhnout hokejkou. Podražení se pískalo, hákování ne," vzpomíná Patera. "Dnes už to vyjde nastejno. Píská se všechno, navíc za tu dobu na ledě přibyl jeden hlavní rozhodčí, takže je faulovat mnohem těžší."

"Po každém kole, i když třeba nepískám, si kupuji noviny a statistiku vyloučení sleduji. Ustálilo se to na nějakých jedenácti trestech za zápas. Fauluje se stejně jako dřív, jen trošku jinak," všímá si Minář.

"Hokej je stoprocentně slušnější než dřív, protože kdysi to na ledě bývala hrozná divočina. Porovnejte třeba záběry z NHL, ani tam se už nevidí, že by šel hráč do souboje s úmyslem někoho zranit," tvrdí Patera.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 3 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy