Hadamczik: V tomhle týmu mají na olympiádu tak tři hráči

Adam Sušovský Adam Sušovský
11. 11. 2013 5:15
Na mistrovství světa trenéra zklamali hráči z NHL, teď na nervy Hadamczika hrají hvězdy KHL: V reprezentaci dá prý příště radši šanci mladým hráčům z extraligy.
Karjala Cup nutí Hadamczika přemýšlet: Ne o Soči, ale o tom, koho do repre ještě někdy vezme.
Karjala Cup nutí Hadamczika přemýšlet: Ne o Soči, ale o tom, koho do repre ještě někdy vezme. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Finský turnaj mohl trenérovi hokejové reprezentace Aloisi Hadamczikovi napovědět, o kom z evropských hráčů může směle přemýšlet pro olympiádu v Soči. Místo toho teď ale Hadamczik spíš tuší, koho už nikdy na žádnou reprezentační akci nevezme.

Takhle špatně druhý letošní podnik Euro Hockey Tour dopadl. Češi si domů vezou ostudný výprask 0:6 od Švédů, vzpomínku na promarněný dvoubrankový náskok s Finskem (2:3) a navrch i prohru s Ruskem (0:2). To vše při děsivém skóre 2:11.

Na Soči nemá nikdo, přiznal už v sobotu kouč

"Podle toho, jak jsme hráli se Švédskem, nemá na Soči nikdo," lamentoval Hadamczik v rozhovoru s komentátorem České televize Robertem Zárubou po úvodní debaklu.

Jeho tým má za sebou jeden z nejhorších turnajů vůbec a v olympijské sezoně ho může trápit i další hrůzostrašná čísla: V šesti zápasech Češi už pětkrát prohráli. A vstřelili jen pět branek...

A tak už se asi ani není čemu divit, že Hadamczikovi, který jindy své svěřence vždy i navzdory kritice novinářů zarputile bránil, ruply nervy. Do Soči chtěl hráče z Evropy vzít, jenže oba dosud odehrané podniky Euro Hockey Tour říkají něco úplně jiného. Je jasné, že Hadamczik bude muset dlouhodobě trápící se tým překopat.

Petružálek, Vrána, Kašpar... Skončí v repre?

"Už mám jasno. Jestli někomu nevyšly dva turnaje, tak nebudu čekat, že mu vyjde jeden zápas a díky tomu ho budu nominovat na olympiádu. Takoví alibisti nemůžeme být," tvrdil včera Hadamczik.

"Takový výkon, jako předvedli například Petružálek, Vrána, Kašpar...," nebál se včera ještě ve Finsku kouč tyto hráče dokonce jmenovat. Už v sobotu se přitom opřel i do útočníka Smoleňáka: hloupý faul, který poslal Čechy do čtyř a rozhodl o prohře s Finy, je prý pro Hadamczika neodpustitelný (čtěte ZDE).

"Ukázalo se, že hráči z ruské ligy na tomto turnaji nebyli lepší než ti z české, to je pro mě zklamání. Neměli jsme žádný útok, který by měl být výkonnostně první."

Pravda: Absence zraněných borců jako je elitní útočník Roman Červenka, nebo zkušení beci Petr Čáslava s Filipem Novákem musela být znát. Jenže další hráči, kteří válí v jiných ruských klubech, je nahradit mohli. Ale nedokázali.

Kdo zaujal? Kovář, Kaberle a mladíci

"Budeme muset přehodnotit, zda není lepší brát mladé hráče, a i když třeba prohrajeme stejně, tak za dva tři turnaje budou lepší," vzkázal jim Hadamczik. A pochválil třeba Douderu, Kousala a Buchteleho, kteří si odbyli v reprezentaci premiéru a narozdíl od hvězd z ruské soutěže nehráli špatně.

Jinak ve Finsku Hadamczika potěšili jen tři hráči, kteří mohou do Soči: Brankář Jakub Kovář si o svou nominaci výkony proti Finsku a Rusku doslova řekl, obránce Tomáš Kaberle hrál stejně sebevědomě a klidně jako před čtyřmi lety, když za reprezentaci nastoupil naposled. Špatně si nevedl ani útočník Jan Kovář. Mladá puška z Magnitogorsku prý potvrdila, že jde hokejově nahoru. Tým by na Kovářovi mohl v budoucnu hodně stavět.

Pokud budou tihle tři zdraví, Hadamczik je stoprocentně vezme i na poslední reprezentační sraz před olympiádou. Těsně před Vánocemi poletí reprezentace na Euro Hockey Tour přímo do Soči. A tam dostanou evropští hráči tu skutečně úplně poslední šanci.

"Určitě na turnaj do Soči pojedou ti, kteří o olympiádu budou bojovat, ale ti nepodali špatný výkon ani tady ve Finsku (Kaberle, oba bratři Kovářové). Pak ale musíme vzít na obroušení mladé a nezdůvodňovat to tím, že bereme staré, aby se dostali na olympiádu. Řada z nich na to nemá," má jinak jasno Hadamczik.

Hadamczik letí do Ameriky. Do konce roku prozradí nominaci

Ten se bude na konci příštího týdne chystat na zámořskou inspekci do NHL, kde bude naposledy před olympiádou osobně mluvit s českými oporami. Kvůli prosbě hráčské Asociace NHLPA se všechny přední reprezentace dohodly, že jména povolaných hráčů z NHL trenéři oznámí ještě v prosinci.

Definitivní podoba sestavy má pak uzávěrku 13. ledna.

"Zhruba 28. prosince na tiskové konferenci oznámím jména zhruba devatenácti hráčů z NHL, kteří do Soči pojedou. Zbylá místa si nechám do uzávěrky volná, abych mohl reagovat na aktuální formu," nastínil v rozhovoru s Českou televizí Hadamczik.

Do Soči pojedou tři brankáři a dvaadvacet hráčů do pole.

"Z Evropy to reálně vidím maximálně na dva útočníky, dva obránce a brankáře," říkal Hadamczik.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 46 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy