Pardubice chtějí konkurenci. Říha má v kádru čtyřicet hráčů

ČTK Sport ČTK, Sport
20. 7. 2015 15:46
S nezvykle širokým kádrem, ve kterém je téměř 40 hráčů, dnes začali přípravu na ledě hokejisté Pardubic.
Pardubice zahájily přípravu na novou sezonu.
Pardubice zahájily přípravu na novou sezonu. | Foto: ČTK

Pardubice - S nezvykle širokým kádrem, ve kterém je téměř 40 hráčů, dnes začali přípravu na ledě hokejisté Pardubic. V klubu se po uplynulé sezoně mnohé změnilo: do nadcházejícího ročníku půjdou Východočeši se staronovým názvem Dynamo Pardubice, na lavičce je povede trenér Miloš Říha mladší, který ve funkci nahradil svého otce.

Kouč už nebude moct počítat s reprezentanty Lukášem Radilem a Tomášem Zohornou, kteří odešli do Ruska. Výraznou posilou by měl být navrátilec Tomáš Rolinek.

K úvodnímu tréninku na ledě se v pardubické Tipsport areně sešlo 38 hokejistů. "Chceme velkou konkurenci. Měl jsem pocit, že v minulých sezonách byla nízká a hráči se o místo málo rvali. Jejich přístup nebyl takový, jaký by měl být. Snažíme se brát hokejisty s perspektivou a takové, aby zapadali do naší vize," řekl po prvním tréninku Říha mladší.

Na zkoušce je americký brankář či švédský útočník

S týmem dnes trénovali bývalí hráči, kteří si hledají angažmá (brankář Vladislav Koutský nebo útočník Jiří Cetkovský), i hokejisté, kteří přišli na zkoušku a snaží se dostat do kádru. To je případ amerického brankáře Brandona Maxwella, který se v minulé sezoně zkoušel prosadit ve Vítkovicích, nebo švédského útočníka Ludwiga Niederbacha.

Říha má k ruce obměněný realizační tým, který navíc doplnil bývalý hokejista Marek Zadina. "Naše vize je taková, že s námi bude externě spolupracovat. Chceme takto zapojit i další bývalé vynikající hráče, které máme v klubu, jako jsou Mikeska nebo Král. Budeme je chtít využít při nácviku dovedností, ve kterých oni v aktivní kariéře vynikali. Chceme více propojit fungování mezi A týmem a mládeží," uvedl Říha, jehož asistentem na střídačce bude Václav Baďouček.

Pardubice po sezoně opustili reprezentanti Radil se Zohornou, místo nich klub získal Rolinka a Jakuba Svobodu. O další pozice v kádru by se měli poprat zejména mladší hráči. "Se Zohornou a Radilem jsme počítali, ale odešli a nedá se nic dělat. Věřím, že jsme je dokázali nahradit, a ti hráči to budou muset dokázat. Nemají třeba tak zvučná jména, ale mohou se časem stát oporami," řekl Říha.

Chtějí hráče se vztahem k Pardubicím

Zda je současný kádr konečný, říct nedokázal. "Chceme tady hráče, kteří hrají aktivně a agresivně. A také ty se vztahem k Pardubicím. Zatím se nám to daří a je to jen na těch hráčích, jestli se dokážou prosadit. To ukáže až čas. Je možné, že se nám ještě v srpnu podaří nějaký příchod uskutečnit. Tam už by to ale měli být hokejisté, co už něco mají za sebou," konstatoval Říha.

Vzhledem k vysokému počtu hráčů budou Pardubice trénovat po skupinách podle věku a fyzických parametrů. "První týden bude adaptační, k zapracování. Mladší hráči budou mít náročnější program, ti zkušení trochu odlišný. Mladí kluci, kterých tu je poměrně dost, budou od úterý trénovat dvoufázově, starší jednofázově, zátěž na ně bude navalována postupně," nastínil třiatřicetiletý trenér.

Zúžení kádru plánuje Říha před turnajem ve Švýcarsku, kde se Pardubice utkají s Davosem či Lausanne. "Po třech týdnech a třech zápasech kádr zúžíme, do té doby dostanou šanci hráči, kteří se perou o místo. Ve Švýcarsku už bude vidět tvář mužstva. Hlavní prestiž dáváme do Ligy mistrů, chceme tam jednoznačně uspět, přestože máme proti sobě silné soupeře," dodal Říha.

Program přípravných zápasů a Ligy mistrů:

Čtvrtek 30. července: HC Dynamo Pardubice - Mladá Boleslav,

úterý 4. srpna: Mladá Boleslav - Pardubice,

čtvrtek 6. srpna: České Budějovice - Pardubice,

pondělí 10. srpna: Pardubice - Davos (turnaj v Le Sentier),

úterý 11. srpna: Pardubice - Lausanne (turnaj v Le Sentier),

středa 12. srpna: Pardubice - Ajoie (v Porrentruy),

sobota 22. srpna: Pardubice - Davos (Liga mistrů),

neděle 30. srpna: Pardubice - Färjestad (Liga mistrů),

čtvrtek 3. září: Färjestad - Pardubice (Liga mistrů),

sobota 5. září: Davos - Pardubice (Liga mistrů).

zar rte nkr

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy