Nový trenér Sparty: Čas nás tlačí, body chceme už z derby

Adam Sušovský
4. 10. 2012 14:15
"Potřebujeme rychle bodovat, aby se odstup týmů na nás ještě nezvýšil," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz nový trenér hokejové Sparty Václav Sýkora.
Foto: http://www.piratichomutov.cz

Praha - Pořádný křest ohněm čeká na trenéra Václava Sýkoru. S hokejovou Spartou půjde poprvé do boje v derby se Slavii a potřebuje s novým týmem nutně bodovat.

Sparta je po osmi kolech beznadějně poslední tým v lize a Sýkora má být jejím zachráncem.

"Potřebujeme rychle bodovat, aby se odstup týmů ještě nezvětšil. Snad dnes ze Slavie přivezeme body. To je můj hlavní cíl," říká nový trenér Sparty v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Sparta se trápí, vy jí máte zachránit. Jasná úloha a velký tlak na vaší osobu, jste nervózní?
Všechno, o čem mluvíte, je pravda. Je to můj hlavní úkol a tlak je tady i tou situací silený mnohem víc, než všude jinde. Samozřejmě vím, jaká ta situace tady je. To ale patří k trenéřině a budu se snažit společně se svým kolegou a dalšíma lidma z managementu klubu situaci co nejlíp řešit. Samozřejmě je to ale otázkou času, ten nás tlačí. Potřebujeme rychle bodovat, aby odstup soupeřů nebyl veliký. To je můj první cíl.

Vaše premiéra navíc přichází v pražském derby, už se na to těšíte?
Ano. Navíc má premiéra vyšla zrovna na derby, takže to má další náboj navíc. Těším se na to a věřím, že ten zápas bude mít dobrou úroveň a budeme chtít určitě ukázat, že se nechceme smířit s tou situací, jaká je a věřím, že body na Spartu přivezeme.

V jakém stavu jste tým přebíral, je nálada v kabině opravdu tak špatná a napjatá, jak se v médiích píše?
Nálada v týmu odpovídá situaci. To je naprosto normální a já znám jeden nejlepší lék. Jsou to výsledky, výhry a body. Nic jiného to radikálně nezmění. Samozřejmě ale chceme, aby si hráči krizi nepřipouštěli a zároveň, aby to nebrali na lekhou váhu. Chceme, aby v hlavách změnili svůj přístup a dostali se z toho psychicky.

Sledoval jste zápasy Sparty? Nebo jste v podstatě ani nevěděl, do čeho jdete?
Sledoval jsem všechny zápasy, na které jsem měl čas. Mám to blízko do Prahy, takže jsem jezdil na Slavii, na Kladno, viděl jsem i několik zápasů Sparty. Sledoval jsem extraligu každý den i v televizi. Vím, co mě čeká.

Chystáte tedy v Holešovicích nějakou radikální změnu?
Časové nároky jsou na nás hodně velké. Hrálo se naposledy předvčerem a my měli k dispozici jeden trénink po zápase a dnešní ranní rozbruslení. V takovém presu těžko změníme nějaký systém hry. To prostě nepůjde. Proto jsme se chtěli zaměřit na detaily, abychom ten systém zlepšili. V první řadě ale potřebuji změnit přístup všech hráčů a chci zdůraznit slovo nasazení.

A co obrana? Ta je po úvodních kolech hlavním terčem kritiky...
To je pravda. Na to se budeme zaměřovat hodně. Jsou tady ale i přesilovky, oslabení. Aspektů hry, které je třeba zlepšit, ale souhlasím s tím, že nejvíc nás bota tlačí v obraně.

S tím trochu souvisí i výkony brankářů, ani tam Sparta nemůže být přece spokojená...
To souvisí se situací toho mužstva. To musí zabracovat jako celek a pomoct brankářům, musí to být vzájemné. Nemůžeme říct, že brankář příjde, bude chytat jako pán Bůh, všechno vychytá a my vyhrajeme. Je třeba, aby zapracovalo mužstvo v obraně.

Dobře, ale přece se od Michala Neuvirtha, který přišel ze Sparty, musí čekat mnohem víc...
Pro něj to není jednoduchá situace, hraje se tady na jiných hřištích než v Americe. Podmínky pro brankáře jsou jiné a musí si to zvykat. Potvrdil to před dvěma lety Dominik Hašek v Pardubicích, který si na to taky nemohl zvyknout. Stejný případ je Ondra Pavelec v Liberci. Ten to pociťuje taky a trápí se.  

Řešíte už s vedením klubu i případné doplnění kádru?
Řešíme to každý den, navíc, když je tady možnost výluky. Některé možnosti se nám nabízejí, ale nemůžeme je dobře posoudit, protože nejsou v Evropě tak známí. Budeme ale pořád hledat.

Nestačí se pořádně porozhlédnout tady v hale? Lev Praha má na druhé straně zimáku totálni přetlak v obraně. I tato možnost se nabízí a začíná se o ní mluvit...
Chtěli jsme obránce, ale je to sližitější problém. Jsme limitováni počtem cizinců. Přišel k nám ale na měsíční hostování ze Lva Tomáš Rachůnek. Takže se nám podařilo získat alespoň kvalitního útočníka. Je to otázkou jednání, vyvíjí se to. Sledujeme hráče, kteří tam jsou a nejsou třeba tolik vytížení. Může se tady ještě někdo objevit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy