Bývalý brankář Mike McKenna, který momentálně pracuje pro web Daily Faceoff, uspořádal nedávno anketu mezi současnými gólmany NHL. Nezveřejnil jejich počet, ale dohromady mají ve slavné soutěži odchytáno přes 2400 zápasů.
Měli uvést pět hokejistů s nejlepší střelou z první v lize. Takzvaný "one timer" skýtá více typů zakončení, ale nejobvyklejším a nejikoničtějším je "golfák", tedy střela s výrazným nápřahem, často až nad hlavu.
Po sečtení všech hlasů skončili v nejlepší pětce (s nespecifikovaným pořadím) Tage Thompson, který se naplno rozzářil až v minulém ročníku, Steven Stamkos, Patrik Laine a samozřejmě Ovečkin s Pastrňákem.
"Myslím, že Pastrňák je jedním z nejlepších i v tom, jak se dokáže přihrávce přizpůsobit," doplnil McKenna. "Někteří hráči potřebují puk přesně do určitého místa, aby ho mohli napálit. Ne tak Pastrňák, ten umí vystřelit z první, i když nahrávku dostane k nohám nebo za sebe."
Od podzimu 2019, tedy za poslední tři roky se započítáním stávající sezony, je Pastrňák se 129 góly z 221 zápasů pátým nejlepším kanonýrem NHL.
Stejně jako jiní útočníci však neexceluje ve všech typech zakončení. Pokud nepočítáme jeden gól díky šťastnému odrazu, tak nejméně mu jdou teče, takto vstřelil jen čtyři ze zmíněných 129 branek, což ho v ligové tabulce řadí na 228. místo. Bekhendem skóroval osmkrát (57. místo), zápěstím 55krát (16. místo) a příklepem 22krát (6. místo).
Nejlépe v porovnání s ostatními zakončuje golfovým úderem, kde mu díky 39 trefám patří první příčka před Ovečkinem, který zaostává o dvě branky, a Stamkosem, jenž ztrácí šest gólů. Další v pořadí, Mika Zibanejad, už má "jen" 23 tref "golfákem".
Ovečkin přitom v této disciplíně dlouho vládl, konkuroval mu maximálně Stamkos. Že teď na Pastrňáka ztrácí, je menší senzací.
Šestadvacetiletý Čech stejně jako o jedenáct let starší Ovečkin svou zbraň často využívá na levém kruhu při přesilovce. V nadsázce se tak dá říct, že Rusa pomalu vytlačuje z jeho "kanceláře".
Pastrňák každopádně není platný jen svou dělovkou. Pod novým trenérem Bostonu Jimem Montgomerym hraje kolem 20 minut za zápas, v předchozích letech přitom nikdy nepřekročil hranici 19 minut.
Oslabení stále nehraje, nárůst je daný větším vytížením při hře pět na pět a v přesilovkách.
"Je prostě extrémně talentovaný," nepřímo zdůvodnil Montgomery, proč Pastrňáka tolik využívá. "Při hře pět na pět nebo pět na čtyři neustále vytváří šance."
V přesilovce je český snajpr pod drobnohledem, ale i tak od podzimu 2019 vstřelil v početní výhodě 51 gólů, což ho řadí na druhé místo v soutěži za Leona Draisaitla. "Je to tím, že má lepší cit pro hru než kterýkoliv jiný hokejista. Vnímá, co se na ledě děje. Dokáže se uvolnit a nabídnout, než si toho bránící hráči všimnou," nešetřil Montgomery chválou.
Když se měl zamyslet nad tím, jestli se Pastrňák ještě může zlepšit, odpověděl: "Nevím. Pracuji tady s ním jen něco málo přes tři měsíce. Nad jeho talentem v každém aspektu hry ale žasnu. Situace zvládá silově, zvládá je šikovností, přechytračí vás. Máme štěstí, že hraje za nás."
Boston momentálně nemá produktivnějšího hráče. Pastrňák v 31 zápasech posbíral 43 bodů (21+22) a dlouhodobě se drží v elitní desítce ligové produktivity. Pokud udrží současné tempo, poprvé v kariéře překoná mety 50 gólů a 100 bodů.
Vítězem produktivity se kvůli nadpozemským výkonům McDavida s největší pravděpodobností nestane, ale šanci na svou druhou Maurice Richard Trophy pro nejlepšího kanonýra má. I díky prvotřídním "golfákům".