"Jeho akcie utrpěly obří ránu." Největší český talent pro draft NHL se propadá

jzp jzp
7. 2. 2024 6:28
Do sezony vstupoval s velkou šancí na elitní desítku červnového draftu hokejové NHL, dokonce mohl být nejvýše taženým obráncem. Nyní však akcie Adama Jiříčka padají.
Adam Jiříček v dresu české osmnáctky na Hlinka Gretzky Cupu 2023
Adam Jiříček v dresu české osmnáctky na Hlinka Gretzky Cupu 2023 | Foto: ČTK

Česká dvacítka zkraje roku senzačním způsobem vyhrála bronz na mistrovství světa, 17letému obránci Jiříčkovi, který do týmu vklouzl coby největší tuzemská naděje pro nadcházející draft, to ale nepomohlo. 

Jak je známo, plzeňský odchovanec hned v prvním utkání turnaje proti Slovensku prodělal ošklivé zranění kolena a v aktuální sezoně s ohledem na nutnou operaci a dlouhou rekonvalescenci dohrál.

Nemá tak možnost oslovit skauty v měsících, které s draftovým pořadím často hodně hýbají.

V první půlce ročníku toho Jiříček předvedl možná méně, než se čekalo. Za áčko extraligové Plzně nasbíral v 19 kláních jedinou asistenci. V průměru sice hrál jen 13 minut za zápas, ale dostal dost prostoru na přesilovce. Dobře nepůsobí ani deset záporných bodů v hodnocení +/-.

"Páni, to je ale průšvih," hodnotil bekovo zranění s ohledem na předchozí výkony web Daily Faceoff. "Jiříčkovy draftové akcie utrpěly obří ránu. Je škoda, že ho neuvidíme ve druhé půlce sezony."

Zámořský web přisoudil Jiříčkovi 19. příčku na draftu, loni v listopadu ho přitom vedl jako desítku.

Podobný propad je znát i v dalších žebříčcích. Zatímco ještě před světovým šampionátem juniorů patřil Jiříček podle většinového mínění do první desítky, teď je konsenzus níže.

Někteří Jiříčkovi stále hodně věří, třeba známý analytik televize TSN Craig Button ho vidí jako devítku. Naopak web Elite Prospects přisuzuje plzeňskému zadákovi až pětadvacáté místo.

V průměru je Jiříček řazený zhruba do prostředku prvního kola, které dohromady čítá 32 jmen.

Nezdá se tedy, že překoná svého staršího bratra Davida, jenž v dražbě nadějí před necelými dvěma roky skončil díky zájmu Columbusu šestý.

Nejspíš nebude ani nejvýše taženým bekem. Rus Anton Silajev, Bělorus Arťom Levšunov nebo Kanaďan Sam Dickinson nyní strhávají podstatně větší pozornost a tlačí se do elitní pětky.

Corey Pronman, který se v online deníku The Athletic specializuje na mladé talenty, má Jiříčka až na sedmém místě mezi obránci a jako celkovou třináctku.

Podle něj byl český bek na posledním Hlinka Gretzky Cupu, prestižním letním šampionátu osmnáctek, "jedním z nejlepších hráčů", ale později v extralize "už tak působivý nebyl".

"Těžko říct, která verze Jiříčka z této sezony je ta opravdová, ale nejspíš je skutečnost někde mezi," napsal Pronman s tím, že urostlý Čech stále vypadá jako "potenciálně hodně vytěžovaný bek v NHL".

Web Future Considerations mu věští 19. pozici, osmou mezi obránci, v jiném textu ale doplňuje, že Jiříček má na to, aby se nakonec stal "nejlepším bekem z tohoto draftu". Rozhodnou budoucí výkony za mořem.

 

Právě se děje

Další zprávy