Praha - Během své dlouholeté kariéry si kanadský hokejista Gordie Howe vysloužil přezdívky Pan všechno, Král hokeje, Legenda a další, nejvíc se ale uchytilo prosté Mr. Hockey.
Urostlý pravý křídelní útočník, jenž drtivou většinu z rekordních 26 sezon v NHL odehrál za Detroit Red Wings, byl všeobecně uctíván jako hráč s mistrným vedením puku, jedinečným smyslem pro kombinaci či jako nekompromisní střelec, zároveň byl ostrý jako břitva. Jeden z nejlepších hokejistů všech dob dnes zemřel ve věku 88 let.
Z řady týmových i individuálních úspěchů čtvrtého nejproduktivnějšího hokejisty historie NHL (lepší jsou pouze Wayne Gretzky, Mark Messier a Jaromír Jágr) vyčnívají zejména čtyři vítězství ve Stanleyově poháru s Detroitem, šest Hartových trofejí pro nejužitečnějšího hráče sezony a stejný počet prvenství v kanadském bodování. Dvanáctkrát byl nominován do prvního týmu pro Utkání hvězd.
"Připište ke Gordiemu hvězdičku s poznámkou, že to měl ve své době mnohem těžší," poznamenal skromně další hokejový velikán Gretzky poté, co překonal historický záznam svého dětského idolu v počtu gólů v NHL. V tehdy defenzivněji laděné soutěži nastřílel Howe 20 a více gólů v 22 sezonách v řadě, dvacetkrát za sebou skončil v kanadském bodování mezi nejlepší pěticí.
Celkem legendární "Mr. Hockey" nasbíral v NHL 1850 bodů za 801 branek a 1049 asistencí, dalších 160 (68+92) jich přidal v play off. Poprvé se s hokejem loučil jako třiačtyřicetiletý v roce 1971, avšak o dva roky později ho zlákala k návratu možnost zahrát si se svými syny Markem a Martym za Houston Aeros a později za New England Whalers v konkurenční soutěži WHA.
Jako sedmdesátiletý hrál v IHL
Po krachu WHA, v níž i přes svůj pokročilý věk patřil k nejproduktivnějším hráčům, se Howe v barvách Hartford Whalers na rok vrátil do NHL. V 52 letech vstřelil 15 branek a zaznamenal 26 asistencí, jeho celková bilance se po sezoně 1979/80 zastavila na rekordních 1767 zápasech. V součtu s WHA čítá jeho účet stěží uvěřitelných 2421 utkání během 32 profesionálních sezon.
Ani to však ze strany útočníka s číslem devět, jenž kdysi neuspěl v kempu New York Rangers, ještě nebylo vše. V roce 1997 jako sedmdesátiletý kmet nastoupil na jedno střídání v utkání nižší zámořské soutěže IHL za tým Detroit Vipers. Stal se tak prvním (a dosud jediným) hokejistou, jenž se na profesionální úrovni objevil na ledě během šesti dekád.
"Není nic víc vzrušujícího, než když rozhodčí pískne a pustí puk mezi hole dvou hráčů," objasňoval svoje zapálení rodák ze saskatchewanského Floralu, jenž hrál hokej od osmi let. Jeho dlouholetou kariéru nezastavila ani četná zranění včetně zhmoždění mozku, při němž měli lékaři obavy o jeho život. Člen Síně slávy a držitel Řádu Kanady se v roce 2008 stal prvním nositelem Ceny za celoživotní přínos NHL.