Je mi trapné, že ještě netrénuju, říká pohádkově zaplacený Kuzněcov. "Nadváhu" Ovečkina brání

Daniel Poláček Daniel Poláček
18. 7. 2017 11:01
Fanoušci Washingtonu prožívají hodně mrzuté léto. Ohlížejí se za další promarněnou šancí na premiérový Stanley Cup a především oplakávají ztrátu hned pěti důležitých hokejistů. Capitals tak opustili kategorii největších favoritů NHL. Ještě větší odpovědnost za výsledky teď padne na Rusy Alexandra Ovečkina a Jevgenije Kuzněcova, dvě nejlépe placené hvězdy mužstva.
Jevgenij Kuzněcov
Jevgenij Kuzněcov | Foto: ČTK

Praha - Střelec Jakub Vrána dva roky usiloval o stálé místo v sestavě Washingtonu. Marně. Zběsilé tempo slavné ligy okusil jen v 21 zápasech.

Teď podle všeho dostane mnohem větší šanci. Už ale neobleče dres adepta na celkové vítězství. Favorit posledních ročníků během necelých dvou týdnů těžce vykrvácel.

První ztráta přišla ještě v červnu, kdy Las Vegas ulovilo při rozšiřovacím draftu šikovného zadáka Natea Schmidta. Následovaly ještě citelnější odchody. Karl Alzner, Kevin Shattenkirk a Justin Williams našli nového chlebodárce na volném trhu. Produktivní forvard Marcus Johansson zamířil do New Jersey za druhé a třetí kolo příštího draftu, tedy neadekvátní protihodnotu.

Brian MacLellan, generální manažer Capitals, však musel prodávat, protože ho tlačil platový strop. Mohl udržet pouze některé opory a zvolil kvarteto T. J. Oshie, Dmitrij Orlov, Jevgenij Kuzněcov a André Burakovsky.

Jednoznačně nejvíc prostředků vynaložil na Kuzněcova, možná až moc.

Centr se zlatýma rukama, jenž v uplynulé sezoně získal 59 bodů (19+40), má zajištěnou budoucnost na osm let, během kterých vydělá 62,4 milionu dolarů, to je v průměru 7,8 milionu ročně.

"Dali jsme mu trošku víc, než jsme zamýšleli," přiznal manažer MacLellan. Neměl lehkou úlohu. Hrozilo, že když Kuzněcov nedostane, co chce, pláchne na dva roky do Ruska za pohádkovým platem a vrátí se jako volný hráč.

To už nehrozí, ale je tu jiné riziko. Nepodlehne 25letý hokejista uspokojení? "Doby, kdy Rusové po podpisu lukrativní smlouvy začali utrácet peníze a přehlížet tréninky, jsou pryč," sdělil Kuzněcov v nedávném rozhovoru pro deník Sport Express.

Nejvíce Kuzněcov zářil v sezoně 2015/16, kdy v 82 zápasech nastřádal 77 bodů (20+57).
Nejvíce Kuzněcov zářil v sezoně 2015/16, kdy v 82 zápasech nastřádal 77 bodů (20+57). | Foto: ČTK

Zároveň však prozradil: "Před Washingtonem se teď cítím trapně, protože jsem ještě nezačal pořádně trénovat." Důvod je prostý. V rodném Čeljabinsku má hodně nabitý program mimo led.

Moc dobře ovšem ví, že až obejde všechny naplánované akce, musí začít tvrdě dřít. V týmu Capitals má odteď vzhledem k lukrativnímu kontaktu mnohem větší zodpovědnost.

V příští sezoně dokonce vyinkasuje rovných deset milionů. Stejně jako Alexandr Ovečkin, který po neúspěších mužstva sklízí nejvíc kritiky. Za mořem pomalu ztrácí status nevyměnitelného hokejisty a jeho přínos zpochybňují také v Rusku.

Ovečkin a kila navíc

Hodně otázek, které Kuzněcov od Alexeje Ševčenka ze Sport Expressu dostal, mířily právě na Ovečkina. Vyhlášený tvůrce hry musel svého parťáka a kapitána bránit: "Uvidíte, že nastřílí 50 gólů. A všichni, kteří si myslí, že skončil, budou zticha."

Vinu za další vyřazení Washingtonu v konferenčním semifinále podle Kuzněcova nesou všichni, byť uznal Ovečkinovy chyby v rozhodujícím klání: "Nejspíš hrál jinak, než bychom v play-off potřebovali, ale nezapomínejme, že byl zraněný. Hodně věcí nám nevyšlo, každopádně mě mrzelo, že právě Alex byl jedním z důvodů, proč jsme prohráli."

Novinář Ševčenko vidí problém v tom, že Ovečkin trénuje méně než dřív a vláčí s sebou kila navíc, což prý ukázala jeho nedávná svatba.

"V létě každý trochu ztloustne," oponuje Kuzněcov. "Než začne sezona, Alex bude ve formě. Pracuje velmi tvrdě. Znám jeho osobního trenéra a vím, co všechno dělá."

Kdo má pravdu, ukáže příští ročník. Jisté je, že oslabený Washington bude na Ovečkina, ale i Kuzněcova spoléhat ještě víc než dřív.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
Další zprávy