Je mi trapné, že ještě netrénuju, říká pohádkově zaplacený Kuzněcov. "Nadváhu" Ovečkina brání

Daniel Poláček Daniel Poláček
18. 7. 2017 11:01
Fanoušci Washingtonu prožívají hodně mrzuté léto. Ohlížejí se za další promarněnou šancí na premiérový Stanley Cup a především oplakávají ztrátu hned pěti důležitých hokejistů. Capitals tak opustili kategorii největších favoritů NHL. Ještě větší odpovědnost za výsledky teď padne na Rusy Alexandra Ovečkina a Jevgenije Kuzněcova, dvě nejlépe placené hvězdy mužstva.
Jevgenij Kuzněcov
Jevgenij Kuzněcov | Foto: ČTK

Praha - Střelec Jakub Vrána dva roky usiloval o stálé místo v sestavě Washingtonu. Marně. Zběsilé tempo slavné ligy okusil jen v 21 zápasech.

Teď podle všeho dostane mnohem větší šanci. Už ale neobleče dres adepta na celkové vítězství. Favorit posledních ročníků během necelých dvou týdnů těžce vykrvácel.

První ztráta přišla ještě v červnu, kdy Las Vegas ulovilo při rozšiřovacím draftu šikovného zadáka Natea Schmidta. Následovaly ještě citelnější odchody. Karl Alzner, Kevin Shattenkirk a Justin Williams našli nového chlebodárce na volném trhu. Produktivní forvard Marcus Johansson zamířil do New Jersey za druhé a třetí kolo příštího draftu, tedy neadekvátní protihodnotu.

Brian MacLellan, generální manažer Capitals, však musel prodávat, protože ho tlačil platový strop. Mohl udržet pouze některé opory a zvolil kvarteto T. J. Oshie, Dmitrij Orlov, Jevgenij Kuzněcov a André Burakovsky.

Jednoznačně nejvíc prostředků vynaložil na Kuzněcova, možná až moc.

Centr se zlatýma rukama, jenž v uplynulé sezoně získal 59 bodů (19+40), má zajištěnou budoucnost na osm let, během kterých vydělá 62,4 milionu dolarů, to je v průměru 7,8 milionu ročně.

"Dali jsme mu trošku víc, než jsme zamýšleli," přiznal manažer MacLellan. Neměl lehkou úlohu. Hrozilo, že když Kuzněcov nedostane, co chce, pláchne na dva roky do Ruska za pohádkovým platem a vrátí se jako volný hráč.

To už nehrozí, ale je tu jiné riziko. Nepodlehne 25letý hokejista uspokojení? "Doby, kdy Rusové po podpisu lukrativní smlouvy začali utrácet peníze a přehlížet tréninky, jsou pryč," sdělil Kuzněcov v nedávném rozhovoru pro deník Sport Express.

Nejvíce Kuzněcov zářil v sezoně 2015/16, kdy v 82 zápasech nastřádal 77 bodů (20+57).
Nejvíce Kuzněcov zářil v sezoně 2015/16, kdy v 82 zápasech nastřádal 77 bodů (20+57). | Foto: ČTK

Zároveň však prozradil: "Před Washingtonem se teď cítím trapně, protože jsem ještě nezačal pořádně trénovat." Důvod je prostý. V rodném Čeljabinsku má hodně nabitý program mimo led.

Moc dobře ovšem ví, že až obejde všechny naplánované akce, musí začít tvrdě dřít. V týmu Capitals má odteď vzhledem k lukrativnímu kontaktu mnohem větší zodpovědnost.

V příští sezoně dokonce vyinkasuje rovných deset milionů. Stejně jako Alexandr Ovečkin, který po neúspěších mužstva sklízí nejvíc kritiky. Za mořem pomalu ztrácí status nevyměnitelného hokejisty a jeho přínos zpochybňují také v Rusku.

Ovečkin a kila navíc

Hodně otázek, které Kuzněcov od Alexeje Ševčenka ze Sport Expressu dostal, mířily právě na Ovečkina. Vyhlášený tvůrce hry musel svého parťáka a kapitána bránit: "Uvidíte, že nastřílí 50 gólů. A všichni, kteří si myslí, že skončil, budou zticha."

Vinu za další vyřazení Washingtonu v konferenčním semifinále podle Kuzněcova nesou všichni, byť uznal Ovečkinovy chyby v rozhodujícím klání: "Nejspíš hrál jinak, než bychom v play-off potřebovali, ale nezapomínejme, že byl zraněný. Hodně věcí nám nevyšlo, každopádně mě mrzelo, že právě Alex byl jedním z důvodů, proč jsme prohráli."

Novinář Ševčenko vidí problém v tom, že Ovečkin trénuje méně než dřív a vláčí s sebou kila navíc, což prý ukázala jeho nedávná svatba.

"V létě každý trochu ztloustne," oponuje Kuzněcov. "Než začne sezona, Alex bude ve formě. Pracuje velmi tvrdě. Znám jeho osobního trenéra a vím, co všechno dělá."

Kdo má pravdu, ukáže příští ročník. Jisté je, že oslabený Washington bude na Ovečkina, ale i Kuzněcova spoléhat ještě víc než dřív.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Republikáni odvolali kongresmanku Cheneyovou, která hlasitě kritizovala Trumpa

Republikáni ve Sněmovně reprezentantů ve středu podle očekávání odvolali kongresmanku Liz Cheneyovou ze třetí nejvyšší funkce ve stranické sněmovní hierarchii. S odkazem na vyjádření některých zákonodárců o tom informovala americká média. Cheneyová v posledních týdnech hlasitě kritizovala exprezidenta Donalda Trumpa, který má v Republikánské straně nadále zásadní vliv. Vedení republikánů ve Sněmovně tvrdilo, že tím kongresmanka narušuje stranickou jednotu. Cheneyová po odvolání prohlásila, že učiní vše ve svých silách, aby zabránila Trumpovu případnému návratu do Bílého domu.

Podle agentury AP je krok proti Cheneyové otřesem v její dosud velmi strmě stoupající politické kariéře. Kongresmanka byla nejvýše postavenou republikánskou ženou v Kongresu a je také dcerou bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho. Její sesazení řada pozorovatelů považuje za další důkaz toho, že vystoupit proti Trumpovi může být v dnešní Republikánské straně téměř likvidační.

Zdroj: ČTK
Další zprávy