Věděl, kam míří, na cestách se učil, vzpomíná na Galvase kouč. Mladý bek okouzlil NHL

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
Aktualizováno 17. 1. 2022 22:20
V době, kdy český hokej žehrá na zmenšující se počty kvalitních obránců, je vniknutí Jakuba Galvase do NHL potěšující událostí. Dvaadvacetiletý zadák zaujal při nástupu do zámořské soutěže značnou porcí minut, třemi výhrami v řadě nebo skvělým defenzivním zákrokem na čáře.
Obránce Jakub Galvas (vpravo) vstoupil do NHL třemi výhrami, na ledě dostal výrazný prostor.
Obránce Jakub Galvas (vpravo) vstoupil do NHL třemi výhrami, na ledě dostal výrazný prostor. | Foto: ČTK / AP

Do aktuální sezony NHL zasáhlo zatím 37 českých hokejistů, z toho devět obránců. Mezi nimi si v minulém týdnu připsal debut Jakub Galvas, jenž posléze přidal další dva starty. A v nejkvalitnější lize upoutal pozornost.

"Upřímně mě překvapilo, jak dobře hrál," hodnotil Galvasův debut na ledě Columbusu hlavní trenér Chicaga Derek King. Přitom sám měl o složení prvního mužstva při koronavirových problémech odlišnou představu, ale asistent Marc Crawford ho přiměl dát Galvasovi prostor dokonce v elitní přesilovkové formaci.

Odchovanec Olomouce působil do té doby na farmě v Rockfordu v AHL, kde v dvaceti zápasech posbíral šest bodů za gól a pět asistencí.

"Crow má v něj plnou důvěru. Říkal mi, ať ho pošlu na první přesilovku. Zkusil jsem to a fungovalo to," uznal King správnou radu kolegy, který coby šéf střídačky vedl Kanadu na olympijských hrách v Naganu.

Chicago porazilo Columbus 4:2 a Galvas strávil na ledě působivých 23 minut a 40 sekund. Jen dvanáct hráčů zažilo od roku 1997, kdy se v NHL měří ice-time, minutově tučnější premiéru. Včetně Tomáše Kaberleho.

Při tradičním nováčkovském rituálu v podobě samostatného kolečka na rozbruslení myslel Galvas hlavně na to, aby při střelbě neminul prázdnou bránu, jak popisoval v rozhovoru pro iDnes. V samotném zápase si však počínal jako zkušený mazák.

Když byl na ledě, Blackhawks podle pokročilých statistik kontrolovali hru a nedostávali se pod tlak. Naopak byli nebezpeční směrem dopředu.

"Vypadal, že se s pukem cítí hodně sebejistě. Byl připravený na každý dotek, což je pro začínajícího obránce velmi těžký úkol. Také já s tím mám po letech problémy, je úchvatné vidět něco takového," vysekl Galvasovi poklonu spoluhráč Connor Murphy.

V druhém utkání s Galvasem uspělo Chicago doma proti Montrealu 3:2 v prodloužení, v třetím zdolalo Anaheim s brankářem Lukášem Dostálem 3:0. Galvasův čas na ledě? 19:50 a 16:56. V součtu všech tří duelů zapsal čtyři střely na branku a jeden plusový bod v účasti na ledě.

Třikrát nastoupil v druhé obraně s Rileym Stillmanem, o rok starším Kanaďanem. V oslabení v utkání proti Anaheimu se blýskl pohotovým defenzivním zákrokem na brankové čáře a zároveň tím stál u zrodu gólové akce. U fanoušků na sociálních sítích probudil nadšení.

V Česku se o talentu Galvase vědělo dlouho. Do extraligy naskočil v dresu Olomouce už v 17 letech, absolvoval šampionát osmnáctek, na mistrovství světa juniorů byl v roce 2018 u postupu do semifinále a zopakoval účast ještě o rok později.

"Do týmu zapadl výborně a hned od začátku působil tak, že to má v hlavě srovnané," vzpomíná Zdeněk Venera, jenž mu dal v Olomouci příležitost. "Kuba by ji však dostal všude. Když na to hráč na první pohled má, není důvod ho nějak brzdit," doplňuje bývalý trenér Zlína či Komety Brno.

Galvas předváděl jako zelenáč v extralize suverénní výkony a pozici v sestavě Kohoutů už nepustil. Po debutu v domácí soutěži se smál: "Na pivo s klukama ještě nemůžu, ale stejně mi ani nechutná."

Však také Venera při charakteristice mladého obránce vypichuje hlavně cílevědomost. "Věděl, za čím si jde. Možná jako jediný z mužstva neměl problém vytáhnout si v autobuse knížky a učit se do školy. Je to chytrý kluk a chytrý hokejista," popisuje.

V druhé extraligové sezoně si Galvas zahrál v jednom týmu a často ve stejném obranném páru s otcem Lukášem. "V trenérské kariéře jsem to zažil poprvé a určitě naposled," usmívá se Venera. "Možná mu to nějak pomohlo, ale snažili jsme se je brát jako dva jednotlivce, ne jako otce a syna," dodává.

A zatímco dnes dvaačtyřicetiletý Lukáš Galvas, který v oné zmiňované sezoně uzavřel hráčská léta, proslul v roli defenzivního psa, jeho synovi Jakubovi není cizí ani častější podpora útoku. "Na ledě skvěle předvídá hru, dobře spolupracuje s ostatními," říká Venera.

V jeho očích Galvasovi prospělo, že i po draftu 2017, kdy po něm Chicago sáhlo v pátém kole, zůstal v Evropě. V Olomouci odehrál tři ročníky, dvě poslední sezony působil ve finském Jukuritu. Už po dvacítce vyrostl v reprezentačního obránce, objížděl akce Euro Hockey Tour.

Přestože Jukurit patří dlouhodobě mezi slabší týmy finské ligy a Galvas si s ním nezahrál play off, hodnotí teď přesun do Finska jako správný krok. Severská soutěž ho připravila zejména po stránce bruslení, navíc má v poslední době u skautů a klubů NHL zvučnější jméno než extraliga.

Galvas o ní dříve v rozhovoru Aktuálně.cz mluvil jako o odrazovém můstku do zámoří. "Teď je v ideálním věku, kdy s NHL začít. Vyspěl, vyzrál po hokejové stránce. Mohl by tam hrát dlouho," věří Venera.

V sestavě na utkání v Seattlu, kde hrálo Chicago v pondělí od 23 hodin, už Galvas po návratu beků z "covid protokolu" chyběl a pravděpodobně se vrátí zpět na farmu. Nicméně šéfům organizace Blackhawks zavdal svými výkony výrazný podnět k přemýšlení.

 

Právě se děje

Další zprávy